Ať už jste muž nebo žena, cvičit by jste měli oba

Ať už jste muž anebo žena, cvičit byste měli oba

Mnoho z nás má již dovolenou za sebou. Pokud jste byli na bohaté zahraniční all inclusive dovolené, možná jste při pohledu do zrcadla anebo na osobní váhu, zaplakali a zapřísáhli se, že se na příští dovolenou už připravíte, že si rozběháte metabolismus a budete vypadat stejně tak dobře, jako ti vyvolení s hezkými těly u bazénu. A začnete teď hned, nebudete čekat až do nového roku. Nechcete být přeci rychlokvaška, která v únoru se cvičením sekne. Budete mít na to bezmála rok. A rok je dlouhá doba.

Jídlo, jídlo a ještě jednou jídlo

Co byste jako první měli udělat, je změnit jídelníček. To se snáze napíše, než udělá, není to jen o vyřazení čokoládových tyčinek, rybího salátu s rohlíkem či smažáku. Když se řekne úprava jídelníčku, spousta lidí to pochopí naprosto špatně a místo toho, aby začali jíst více a zdravě, začnou hladovět. To jen tak na okraj o jídle, které je nedílnou součástí každičké snahy o hubnutí.

Cvičení, cvičení a ještě jednou cvičení

Jestliže to s hezkou postavou myslíte vážně, bez cvičení se zkrátka a dobře neobejdete. Opravdu ne. Ono se říká, že strava je nejdůležitější, to bezesporu ano, hezká postava závisí až ze 70 % právě na správně zvolené stravě.

Schovávat nedokonalou postavu v legínách není řešení

Jenomže když nebudete cvičit, ucházející až hezkou postavu budete mít nejspíš jen v oblečení. Řeč je o skinny fat, kdy sice vypadáte v oblečení štíhle, ale za cenu minima svalů a převahy tělesného tuku. To se týká zejména žen, které snadno všechno uhladí těsnými legínami s vysokým pasem. Jenomže když přijde sezóna plavek, při pohledu do zrcadla je napadne opět jediné řešení – začít cvičit a zpevnit postavu. Žádný anebo povadlý zadek se prostě nenosí, povolené břicho jakbysmet a ta celulitida všude možně je prostě takovou shnilou třešničkou na celém tom dortu.

Muž by měl být zkrátka mužem jak tělem, tak duší

No a muži? Od mužů se zkrátka neočekává, že budou kost a kůže, muži by měli být, jak už samo jejich pojmenování napovídá, symbolem mužnosti. Silné mužské paže by měly sloužit jako útočiště pro ženy, které, i přestože mohou být silné, potřebují silný protějšek, o který se mohou v případě potřeby opřít. Jasně, není to pouze o svalech, i svalnatý muž může být slabý duchem, ale sejde-li se duševní síla s tou fyzickou v jedné osobě, konkrétně v muži, do supermana vám pak chybí už jen pláštěnka a schopnost létat.

To co by mělo být, není ale samozřejmostí

Je to to samé jako když muži od žen očekávají, že jim vytvoří domov, kam se budou rádi vracet, kde najdou to kýžené teplo domova. Stejně tak jako vytvoření tepla domova není u žen samozřejmostí, nelze pochopitelně ani od každého muže očekávat, že bude vypadat a chovat se jako superhrdina z filmu.  

Nezáleží na tom, zda jste muž nebo žena

Asi se shodneme na tom, že na pohlaví až tolik nezáleží. Jak mužům, tak ženám se do života prostě hodí být silnými jedinci. Muž, coby ochranář, by měl disponovat fyzickou sílou, přičemž vůbec nemusí mít pekáč buchet na břiše, vždyť vyrýsovaná postava z muže siláka ještě nedělá. Když však budete posilovat svou fyzickou schránku, bude se odolnější stávat i ta psychická. Ono cvičení není pouze o honbě za vysněnou postavou. Hlavní je začít cvičit, ať už je vaší motivací cokoli, třeba i ta dokonalá postava. Možná si časem uvědomíte, že důležitý není cíl, ale právě cesta za tím cílem.

Cvičení mění postavu i cíle

Možná se vaše cíle posunou úplně někam jinam. Možná žena, která chtěla původně zhubnout, se nyní touží stát trojbojařkou. Nebo muž, který chtěl být původně kráčející skálou, najednou zatouží pózovat ve světle ramp. Je sakra těžké být trojbojařkou, protože uzvednutá váha se počítá a stejně tak těžké je udržet správnou pózu na pódiu, kde sice vypadáte velmi silně, ale rozhodně se tak necítíte a po přípravě ani nejste a jediné po čem toužíte, je napít se obyčejné vody. Na síle vám ani moc nepřidá sálající vedro z reflektorů.

Nejpřínosnější je využití v běžném životě

Lidé zkrátka cvičí z různých důvodů. Někdo si chce zlepšit postavu, někdo sebevědomí. Hlavní motivací nikoho by však neměla být pouze jen vidina dokonalé tělesné schránky, ale především zlepšení funkčnosti těla v běžném životě. Není nad to vědět, jak zvednout v obchodě ze dna krabice 15kg meloun či naložit do auta pytel cementu, bez toho aniž byste si hnuli zády. Ano, cvičení má obrovskou spoustu benefitů, na které možná přijdete postupem času.