Běh - jogging při nachlazení? Neriskujte!

Běhat či neběhat?

Než se zaměříme na problematiku běhu při nemoci, je dobré zdůraznit, že správná technika běhu u začátečníka je ta, která mu neničí zdraví a která odpovídá jeho tělesným proporcím, jeho kondičce a jeho možnostem. A stejně, jako každý musí najít svůj styl, i při nemoci platí, že každý na fyzickou aktivitu reaguje jinak.

Běhání v chladném zimním počasí sebou vždy nese riziko nachlazení. Záleží na imunitě každého sportovce. Někteří rýmu nebo bolest v krku neřeší a vyběhnou i tak. Je to správný přístup? Není to hazard se zdravím? To společně rozklíčujeme v našem dnešním článku.

Jasná odpověď neexistuje

Každý sportovec musí zvážit svůj zdravotní stav a ideálně ho konzultovat s lékařem. Trenéři vytrvalostních běžců zastávají názor, že pokud sportovec nemá zvýšenou teplotu a jeho zdravotní problém je v oblasti hlavy (od krku nahoru), v tréninku nic nebrání. Ovšem s ohledem na nachlazení doporučují snížit tréninkovou dávku, lehce se vyklusat, ale nic nepřehánět. Jednu výhodu běhání s rýmou má – uvolní vám dutiny.

Velmi dobře si běhání rozmyslete, pokud váš zdravotní problém převládá od krku dolů a k tomu vás bolí svaly nebo klouby. V takovém případě riskujete vznik závažnějšího onemocnění jako zánět dolních cest dýchacích, onemocnění plic nebo zánět srdečního svalu.

behani-jogging-pri-nemoci-magazin

Indikátor únavy jménem IL-6

V dnešní době je téměř všechno předmětem vědeckého výzkumu. Jinak tomu není ani v případě sportování v době nachlazení. Takto vědci přišli na látku jménem interleukin (IL-6), která přímo ovlivňuje únavu během tréninku.

Když jste nachlazení a běháte, hladina IL-6 v krvi velmi rychle stoupá. Naše tělo reaguje na zvýšení IL-6 únavou, a to i při lehčím tréninku. Vědci také dokázali, že výkonnost běžců se díky vysoké hladině IL-6 snižuje.

Neříká nám tak tělo prostřednictvím zvýšené únavy, abychom si při nachlazení dali od běhání krátkou pauzu? Pokud patříte mezi poctivé běžce, těch pár dnů odpočinku vám na kondici nic neubere.

Jak se vypořádat s nachlazením?

Existuje mnoho pouček, tipů a rad, jak na nachlazení. Od cibulového sirupu po inhalaci vody s mořskou solí. Sepsali jsme pro vás pár tipů, jak se s nachlazením vypořádat co nejrychleji a účinně.

1. Odpočinek při nachlazení není od věci

Zalézt si do postele, popíjet horký čaj nebo usrkávat slepičí vývar – ideální stav, jak přežít rýmečku v pohodě a bez umírání. Tělo bude mít klid jen na souboj s bacilem. Je dokonce prokázané, že pokud o vás bude někdo láskyplně pečovat, pomůže vám to zdárně nachlazení překonat. Ale stále mějte na paměti, že neléčená rýma trvá týden a léčená jen 7 dní. Takže trpělivost. Záleží také na imunitním systému, jak rychle se s nachlazením popere.

2. Vypotit bacila za každou cenu

Známe to z dětství – horký čaj, šup pod peřinu a potit se, ať bacila vyženeme. Někteří běžci se řídí tímto pravidlem, jen s tím rozdílem, že místo pod peřinou chtějí bacila vypotit při běhání.  Ale v tomto případě tím nachlazení nijak neurychlí.

3. Nachlazení? Mě nic není!

Ani takový přístup není špatný. Dokonce i podle odborníků je taková strategie velmi účinná. Když budete mít nějakou aktivitu (klidně i běhání), nebudete myslet na tekoucí nebo ucpaný nos. Tělu tím pomůžete lépe zvládnout nachlazení.

Pomůžou s nachlazením vitamíny?

Některé ano – zinek a vitamín C. Tablety s obsahem zinku umí zkrátit dobu nachlazení, ale musíte je začít brát hned s prvními příznaky. Vitamín C funguje podobně, v průměru zkrátí dobu nachlazení o 8 %. Takže, směle nakupte kvalitní vitamíny.

A co echinacea? Ta prý dovede zkrátit nachlazení o více než den. Ale je to opět individuální. Důležitou roli hraje imunita každého sportovce.

Tak tedy běhat nebo neběhat při nachlazení? Je to na vás a vašem pocitu. Odpočinek ale tělu prospěje vždycky.

A nezapomínejte na dostatečný pitný režim. Zejména v období nemoci je příjem tekutin zásadní.

správná technika běhu je základ