Účinky testosteronu na tělo

CO JE TO TESTOSTERON?

Testosteron by se dal označit jako synonymum mužnosti. Je to nejznámější mužský hormon, který ovlivňuje celý jejich život. Bez něj by pánové neměli daleko ke“slečinkám.“ Co ovlivňuje testosteron v životě muže? Proč je důležitý pro sportovce udržovat jeho hladinu? A jaké účinky má na ženy, u nichž se v malém množství také tvoří? To vše si dnes představíme v našem článku.

Ostatně, věděli jste, že vědci zkoumali účinky testosteronu, mužského pohlavního hormonu produkovaného varlaty, už v 19. století? Pojďme si jej společně představit.

Účinky testosteronu na tělo

Hormon testosteron ovlivňuje nejen na výkonnost v intimním životě, ale i celkovou výkonnost u muže. Jeho nedostatek se projevuje ztrátou energie, nadměrnou únavou, ztrátou vitality, nízkým fyzickým výkonem, častými výkyvy nálady, nedostatkem koncentrace a dokonce i ztrátou typické mužské soutěživosti a akčnosti.

1. Fyzický vzhled

To není žádná novinka. V pubertě má testosteron určující vliv na tvorbu sekundárních pohlavních znaků jako růst ochlupení, vousů, mutaci hlasu nebo muskulaturu.

testosteron článek

2. Libido

Snad nejznámější účinek testosteronu. Neustálá chuť na sex je prostě základním poznávacím znamením každého chlapa. Vědci prokázali, že pravidelný sex několikanásobně zvedá hladinu testosteronu. Jeho vysoká hladina dokonce vyvolává u mužů nutkání otáčet se za každou sukní.

3. Růst svalů

Testosteron podporuje proces tvorby bílkovin, čímž podporuje budování svalové hmoty. Mezi kulturisty je tento účinek testosteronu velmi dobře známý a umí ho využívat ve svůj prospěch. Kulturisté mezi cvičení zařazují intenzivní silový trénink, který katapultuje hladinu testosteronu vysoko nad normál. Hodně testosteronu znamená hodně síly, což umožňuje kulturistům ještě intenzivnější tréninky.

Souvislost mezi testosteronem a růstem svalů znamená, že se ženy nemusí bát posilování z obavy před nabíráním svalové hmoty. K tomu je totiž potřeba dostatek testosteronu.

4. Tukožrout

Mnohé dámy mužům závidí rychlost jejich spalování. Opět za to může testosteron – urychluje spalování tuků a omezuje tvorbu nových tukových buněk. V pozdějším věku vznikající „pivásky“ jsou tak odrazem nízké hladiny testosteronu.

5. Pevnější kosti

Testosteron příznivě ovlivňuje i pevnost kostí. Zvyšuje hustotu kostí tkáně, což účinně brání osteoporóze – řídnutí kostí. Když ale testosteron poklesne, zdravotní problém může být rázem na světě.

6. Psychika, povaha a dovednosti

Dobrá nálada, sebedůvěra, nízká schopnost empatie, agresivita, akčnost, touha po úspěchu, odvaha riskovat. Za to všechno je zodpovědný testosteron. Také není náhoda, že muži mají oproti ženám lepší nadání pro přírodní vědy, matematiku a lépe se orientují v prostoru. To opět souvisí s testosteronem.

Když je testosteronu nedostatek...

I když se to na první pohled nemusí zdát, málo testosteronu dokáže mužům pořádně znepříjemnit život. Po třicítce dochází k pozvolnému poklesu testosteronu a tento jev je nejvíce patrný mezi 50. – 60. rokem (tato fáze bývá označována jako andropauza, mužský přechod nebo krize středního věku).

Co způsobuje nízká hladina testosteronu? Změny nálad, někdy až depresivní stavy, únavu, nízké libido, poruchy erekce, nadváhu, může způsobit i řídnutí kostí. Trvale nízká hladina testosteronu, bez ohledu na věk, představuje zdravotní problém, který musí být řešen podáváním syntetického testosteronu.

A jak si udržet hladinu testosteronu v normálu i v pozdějším věku? Pánové, chce to dostatek spánku, pokud možno žádný stres, dostatek pohybu, stravu bohatou na sacharidy a zdravé tuky a pravidelný sex!

Jak je to s testosteronem u žen?

U žen tvoří testosteron především vaječníky. Účinky jsou podobné jako u mužů. Ovlivňuje chuť na sex, ale také chování – právě díky testosteronu se ženy někdy chovají jako chlapi, kdy jsou agresivní, neempatické nebo výbušné.

Také u žen hladina testosteronu kolísá v závislosti na věku i menstruačním cyklu. Nejvyšší hodnoty dosahuje testosteron v době ovulace. U sportovkyň je hladina testosteronu někdy vyšší, což příznivě ovlivňuje jejich výkonnost a výbušnost. Ovšem když je ho až příliš, ženám začínají růst vousy, ochlupení, zhrubme jim hlas a začnou padat vlasy – v této chvíli pomůže jen hormonální léčba.

Testosteron je zkrátka pro muže nepostradatelný. Dává jím pohodu, sebevědomí, životní jiskru. Proto se, pánové, i v pozdějším věku o svůj testosteron starejte, ať máte kvalitní život!