Jak fungují spalovače tuku?

Základem hubnutí je odpovídající dieta a dobře naplánovaná fyzická aktivita. V dnešní době se ale může bez problémů urychlit proces hubnutí za pomoci takzvaných spalovačů tuků, které jsou stále oblíbenější u profesionálních sportovců ale i víkendových nadšenců.

Samotný název „spalovač tuků“ zní někomu velmi přesvědčivě, jinému hrozivě. Copak může existovat preparát, který spálí tukové buňky? Jedná se o velmi zjednodušený název. Ve skutečnosti je to tak, že spalovače tuků obsahují různé látky, které napomáhají ke zrychlení procesů v organismu sportovce potřebných ke ztrátě tělesného tuku. Nezapomínejte ale nikdy na to, že dobrou a kvalitní životosprávu nenahradíte ani těmi nejdražšími pilulkami na světě! Samotný spalovač tuků nenahradí pravidelný pohyb ani pečlivě sestavený jídelníček s vyváženým příjmem živin.

Nejúčinnější spalovače tuků

Jak jsme si již uvedli, jednotlivé spalovače tuků působí odlišně dle obsahu účinných látek. Proto při výběru účinného spalovače zvažte, jakého účinku chcete dosáhnout a na základě složení a doporučení vsaďte na kvalitu.

spalovace-foto-clanek

Termogeneze

Základním a nejdůležitějším způsobem působení termogenních spalovačů tuků je stimulace termogeneze, která zvyšuje energetický výdej, čemuž se běžně říká urychlení metabolismu. Termogenezi způsobuje především kofein ve spolupráci s dalšími látkami. Podobné účinky vykazuje ale například i zelený čaj, který navíc působí jako silný antioxidant. Studie obvykle uvádí, že termogeneze se u spalování tuků podílí v rozmezí 8 až 15%, což může být i několik stovek kcal.

Lipolýza

Lipolýza není nic jiného než uvolňování mastných kyselin a glycerolu z tukových buněk, tedy přemístění tukových zásob tak, aby mohly využity. Důležitým regulátorem tohoto procesu je opět kofein, který stimuluje centrální nervový systém a vede ke zvýšení hladiny adrenalinu a noradrenalinu. Tyto hormony jsou zodpovědné nejen za stimulaci, kterou můžete pozorovat po vypití kávy, ale při vzájemném působení s adrenergními receptory napomáhají při uvolňování mastných kyselin z tukových buněk. Podobně působí i zelený čaj.

Oxidace tuků

Po uvolnění mastných kyselin a jejich pohybu po krevním řečišti musí být používány svaly. Často se však stává, že se mastné kyseliny znovu „vrátí“ k tukovým buňkám, čemuž se odborně říká proces reesterifikace. Dobrý spalovač tuků podněcuje práci mitochondrií umístěných ve svalových buňkách a nutí je, aby spálily co nejvíce dostupných mastných kyselin.

Diuréza

Tato metoda není přímo spojena s metabolismem tuků, ale pracuje na principu vylučování tekutin z organismu. Velmi často se stává, že nedokonalou postavu nezpůsobuje nadměrné množství tělesného tuku, ale přebytečná voda nahromaděná pod kůží. Vylučování tekutin z těla podporují mimo jiné i smetánka lékařská nebo kopřiva dvoudomá.

Potlačení hladu

Snadná, ale opomíjená metoda, při které mohou spalovače tuků výrazně omezit touhu po jídle. V kombinaci s termogenezí vám pomůže k poměrně slušnému kalorickému deficitu.

Stimulace

Kofein obsažený v téměř každém spalovači tuků má další stimulační schopnosti, které jsou velmi užitečné při požadované ztrátě hmotnosti. Některé spalovače tuků mohou totiž dodat až 200 mg kofeinu, což odpovídá dvěma kvalitním šálkům kávy. Konzumace kofeinu před tréninkem zvyšuje a zesiluje účinnost cvičení, díky čemuž se lépe udržují svaly a spalují se další kalorie.

Jsou spalovače tuku bezpečné?

Obecně platí, že spalovače tuků, které lze legálně koupit v kamenných i internetových obchodech, obsahují povolené látky a jejich použití není kontraindikováno. Stimulace centrálního nervového systému za pomoci spalovačů tuku vede ale často ke zvýšené srdeční frekvenci, což může, pokud byly podávány k večeru, bránit spánku. Současně je potřeba upozornit na to, že osoby s existujícími kardiovaskulárními problémy by měly konzumaci takových přípravků konzultovat se svým lékařem. A poslední rada závěrem? Berte v úvahu, že doporučené denní dávky navržené výrobcem platí, takže jejich překračování nezaručuje lepší výsledky, ale může naopak vést k nežádoucím vedlejším účinkům.

A pokud si nevyberete z naší široké nabídky, nakoukněte i do našeho partnerského eshopu na jejich nabídku účinných spalovačů tuků.