Hubneme se spalovači tuků

Hubnutí je pro mnoho lidí doslova noční můrou, zvlášť když si to dají jako jedno z novoročních předsevzetí a v průběhu roku zjistí, že váha neustále kolísá.

Další krize nastává ve chvíli, kdy si uvědomíme, že se blíží léto a my půjdeme na pláži či koupališti do plavek. Jakmile se sami sobě v zrcadle nelíbíme a ostatní nás za zády pomlouvají, stává se nadváha značným handicapem, který nám může znepříjemnit život. Výsledkem je ztráta sebevědomí, cítíme se méněcenní a znepokojuje nás náš vzhled každý den. Tyto faktory jsou v mnoha případech odpovědné za vznik psychických problémů, které pak zásadně kopírují fyzické zdraví a aktivitu.

Co však dělat, když diety nezabírají a pokud ano, tak jen dočasně, než se dostaví ten nenáviděný jo-jo efekt? Položme si následující otázky.

Cvičíte každý den, jíte jen určité druhy potravin, vynecháváte přílohy, pijete vodu s citronem a snažíte se dodržovat další zaručené rady, které mají s hubnutím pomoci, ale kila zkrátka ne a ne zmizet? Pak doporučíme nahlédnout do naší sekce sportovní výživy, kde se dozvíte tipy a rady související s produkty, které doporučujeme užívat pro zachování kondice, regeneraci a formování postavy.

Možná nastal ten pravý čas, abyste se poohlédli po nějakém zlepšováku, který vám s hubnutím pomůže. Samozřejmě, že nemyslíme žádné pilulky na hubnutí, jež nám každou chvíli v televizi vnucuje nějaká dáma, která je ani nepotřebuje, protože váží 50 kg i s postelí.

Řeč je o přípravcích, které známe jako spalovače tuků. Oblíbený doplněk sportovní výživy, který má však svá pravidla a rozhodně nezaručí po měsíci užívání dokonalou postavu bez práce!

Co jsou spalovače tuků?

Z obecného hlediska jsou spalovače tuků účinným a velmi zásadním doplňkem stravy, který podporuje hubnutí během dietního režimu při zachování pravidelného pohybu a  cvičení. Tato látka urychluje spalování tuků, odbourávání podkožního tuku a zároveň zrychluje metabolismus a pomáhá, aby byl trénink účinnější. Pokud ovšem chcete, aby nějaký spalovač tuků fungoval, rozhodně nestačí jen použít pilulku, ampulku nebo nápoj, ale musíte pro to také něco udělat.

Pro začátek je zásadní změnit životní styl, zbavit se zlozvyků a upravit stravovací návyky. Ostatně změna jídelníčku by měla být na prvním místě vždy, když se rozhodnete hubnout. Poslední a nejdůležitější faktor, který je pro správnou funkci spalovačů tuku nezbytný je pohyb, tedy fyzická aktivita, díky níž bude fungovat jak má.

Jaký spalovače tuků si vybrat?

L-Carnitin

Jeden z nejznámějších spalovačů je L-Carnitin (nebo také Karnitin či L-Karnitin). Je to vlastně neesenciální aminokyselina, která bude účinkovat jen tehdy, pokud vyvíjíte fyzickou aktivitu. Obecně lze říci, že se musíte aktivně pohybovat minimálně třicet minut, aby začala správně působit. Ideální je zejména pro silové a vytrvalostní sporty.

L-Carnitin zajišťuje přenos mastných kyselin obsažených v tucích (váže je na sebe) do mitochondrií. Tam se z nich tvoří energie, která je nezbytná pro zlepšování funkce buněk. Výrazně se zvýší kvalita svalového výkonu, optimalizuje se funkce srdečního svalu a dochází k úbytku tělesné hmotnosti. Pokud má být účinek L-Carnitinu opravdu pozitivní, je nezbytná nejen pohybová aktivita, ale také vhodná strava.

Jakmile to budete dodržovat, můžete se spolehnout na to, že bude podporován metabolismus i spalování tuků během redukce nadváhy. Rovněž dojde ke snížení hladiny cholesterolu. Jestliže se rozhodnete během své snahy zbavit se nadváhy, použít L-Karnitin jako doplněk stravy, vždy sáhněte po těch nejkvalitnějších surovinách. Nemusíte se bát, že si nebudete vědět rady s dávkováním, protože na každém jednotlivém výrobku máte jasně vyznačeno, v jakých dávkách by se měl užívat, jak často a kdy.

V jaké formě l-Carnitin užívat?

  • želatinové tobolky
  • dražé (klasické pilulky)
  • v tekuté formě - lahvičky, ampule nebo i ve větších lahvích, nejčastěji s příchutí.

jaké látky obsahují spalovače tuků?

Ve většině případů jsou ve spalovačích obsaženy takové účinné látky, které mají vliv na metabolismus a psychickou pohodu. Zároveň s tím dokážou člověka povzbudit a udržet jeho celkovou bdělost.

  • L-Carnitin - jak už víme, nejdůležitější látka, která umožní využít tuk uložený v těle jako zdroj energie.
  • Zelený čaj - oblíbená složka, jež podporuje metabolismus a zrychluje ho.
  • Zelená káva - v poslední době se její popularita zvyšuje zejména díky jejímu pozitivnímu účinku na hubnutí.
  • Kofein - funguje v podstatě jako nakopnutí organismu a má také vliv na spalování.
  • Phenylalanine - pomáhá s výkonem, aby se spálilo více kalorií, snižuje stavy deprese a omezuje stres.
  • Synephrine - zrychluje metabolismus a dokáže potlačit chuť k jídlu, má i vliv na rychlost či spíš tempo pro spalování tuků

CLA - královna mezi spalovači tuků

CLA vám nic neříká? A co takhle konjugovaná kyselina linolová, to už zní líp, co myslíte? CLA je velmi účinným doplňkem stravy, u kterého byla prokázána schopnost redukce podkožního tuku. Tato mastná kyselina má pozitivní vliv na zvyšování svalové hmoty. Je velmi prospěšná při hubnutí během redukční diety. V podstatě se o ní dá říct, že je to taková bariéra, která uvnitř těla zabraňuje tuku, aby vstoupil do tukových buněk.

Díky tomu se uloží do svalových buněk, odkud se spaluje během produkce energie. Jestliže chcete shodit nějaká ta kila, nasbíraná během lenošení nebo třeba po vánočním hodování, můžete CLA využít jako pomocníka k dosažení požadované hmotnosti. Zajímavé je, že CLA vám zabrání nabrat zpět shozená kila či spíš tuk, kterého se zbavíte v průběhu dietního režimu. Nemusíte tak mít obavy z jo-jo efektu, jako je tomu u nefungujících diet.

Místo tuku budete naopak nabírat svalovou hmotu, ta se bude zpevňovat a vytvaruje se vám i postava. Jakmile dosáhnete vysněné váhy, udržíte si štíhlou postavu, i když už nebudete jíst tak dietně jako předtím. Podle různých studií je také známo, že díky CLA jste v mnohem větší pohodě, nemáte klasické pochmurné nálady, běžné u některých diet a také se vám vyhýbají častější deprese i nervozita.