Silvestrovský manuál jak pít alkohol a nepřibrat ...

Ačkoliv nemá alkohol zrovna příznivé účinky na organismus, nemusí být důsledky pití přímo katastrofické. Důležité je najít ten správný balanc. V následujícím článku vás seznámíme s tím, na co všechno byste si během pití měli dát pozor a jak alkohol ovlivňuje lidské tělo. Pokud všechny rady dodržíte, pití přestane být strašákem a můžete si ho bez obav vychutnat.

Proč pití alkoholu zpomaluje hubnutí

Během redukčního režimu se snažíme donutit tělo, aby bralo energii z tukových rezerv. Alkohol nám podráží nohy v tom, že poskytuje rychlejší a snadno dostupnější zdroj energie než tělesný tuk. Pokud tedy budete během hubnutí pít alkohol, tělo bude raději čerpat energii z alkoholu a tukových zásob se příliš nedotkne. Je to pro něj snadnější a pohodlnější cesta. A my s tímto faktem bohužel nemůžeme nic udělat.

Další nepěknou vlastností alkoholu je, že obsahuje hodně kalorií. Jedna sklenice vína vás vyjde až na 150 kcal. Pivo má 150-200 kcal. U tvrdého alkoholu je to ještě horší. Malý panák má stejnou kalorickou hodnotu jako jedno pivo, někdy i větší. Záleží, co pijete. Čím více alkoholu obsahuje, tím bude kaloričtější. Pokud navíc alkohol zapíjíte slazenými nápoji, započítejte i je. Zjistíte, že se váš kalorický příjem zvýšil v řádu stovek. I to se na vašem hubnutí projeví.

Při pití alkoholu nám také hrozí, že „uklouzneme“ a sníme něco, co nám nabourá stravovací plán. Pizza ve stánku, kebab po půlnoci, návštěva u McDonald´s. To všechno jsou hříchy, které bohužel s odezněním alkoholu jen tak nezmizí. Vědecká studie odhalila, že alkohol u myší zvyšuje chutě k jídlu. Nejen nárazově, ale i v dlouhodobém měřítku. Domnívají se, že ke stejným procesům dochází také v lidském mozku.

Počítejte s tím, že pokud konzumujete alkohol ve velkých dávkách, přebytečná energie se musí někam uložit. To platí i o potravinách a slazených nápojích. Pokud si budete dopřávat nad rámec denního příjmu kalorií, rychle začnete přibírat. Tzv. pivní pupek není žádný výmysl. Tělo má totiž tendenci ukládat tuk na určitých místech. Zatímco u žen je to spíše oblast stehen a hýždí, u mužů se tuk hromadí v oblasti břicha.

Jak alkohol škodí organismu

Nejen, že alkohol zpomaluje hubnutí a nabourává naše stravovací návyky. Přímo také ovlivňuje organismus. A to má zase zpětně za následek, že se nedostavují výsledky cvičení, tak jak bychom si představovali. Nebo že nemůžeme zhubnout, ať se snažíme sebevíc. Jak alkohol škodí organismu?

  1. zatěžuje játra
  2. způsobuje hormonální nerovnováhu
  3. narušuje trávení

 

Játra jsou velmi důležitým orgánem, který funguje jako filtr. Právě skrze játra projdou všechny nezdravé látky a neutralizují se. Kromě toho mají játra velkou roli ve zpracovávání tuků, sacharidů a proteinů. U lidí, kteří nadužívají alkohol se často objeví tzv. ztučnělá játra. Nejen, že dojde k poškození tohoto orgánu. Rozhodíte si celý metabolický systém a to, jak vaše tělo spaluje a ukládá tuky. Ve finále může být jakékoliv hubnutí téměř nemožné.

Příjem alkoholu ovlivňuje hormony v těle. Obzvlášť testosteron, který má velký vliv na tvorbu svalů a spalování tuků. Kvůli přílišnému pití se jeho hladina rapidně sníží. Ale to není všechno. Alkohol nepříznivě ovlivňuje také kvalitu našeho spánku. I to vám může rozhodit hormony a způsobit problémy s energií a příjmem potravy.

Alkohol dále narušuje proces trávení. Zpomaluje funkci žaludku a střev – snižuje produkci žaludečních šťáv a také rychlost, jakou se zbytky jídla posouvají traktem. To má samozřejmě za následek zpomalené trávení a opět horší šance během hubnutí.

Jak pít alkohol a nepřibrat ?

Negativní účinky alkoholu na hubnutí a organismus už znáte. Je tedy dobré pít alkohol během redukční diety nebo cvičení? Máme pro vás překvapivou odpověď – ano. Stačí dodržet následující triky.

Před pitím se najezte. Pokud si myslíte, že vynecháte večeři a pak si dáte beztrestně půl lahve vína, děláte chybu. Najezte se něčeho, co vás zaplní na dlouhou dobu. To znamená jídlo bohaté na bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky. Díky tomu stabilizujete hladinu cukru bez toho, abyste zpomalili metabolismus.

Vyhněte se alkoholu, po kterém vám vyhládne. Čím jednodušší váš nápoj bude, tím lepší. Sladké koktejly a drinky obsahují spoustu cukru. Jejich konzumace tak povede k tomu, že dostanete hlad. Cukr v krvi totiž vyletí nahoru a vy budete potřebovat něco sníst. Doporučujeme pivo, víno nebo obyčejného panáka. Nezapomeňte na to, že pokud panáka zapijete sklenicí coca coly, přijmete další extra kalorie.

Nepřehánějte to. Pokud si dáte sklenku vína každý den, rozhodně vám to neuškodí tak, jako když se o víkendu opijete do němoty. Velké množství alkoholu znamená nejen velké množství kalorií, ale také všechny ostatní problémy, o kterých jsme si povídali.

Vyhněte se přejídání druhý den. Kocovina a chutě, to je další výzva. Jak to překonat? Na každou sklenici alkoholu vypijte sklenici vody. A před spaním ještě jednu společně s malou svačinkou bohatou na bílkoviny a vlákninu. Doplníte tak to, o co jste během popíjení přišli, a navíc uspokojíte žaludek na delší dobu. Ráno by vás tedy neměla honit „mlsná“.

Jak vidíte, alkoholu se nemusíme vyhýbat. Žít zdravě neznamená vyhýbat se zábavě a kontaktu s přáteli. Stačí najít balanc a dodržet určité zásady. Vyzkoušejte a napište nám, jak se vám naše rady osvědčili!

 

Doplňky vhodné pro zmírnění následků kocoviny :)

MultivitamínMagnesium v tabletáchVitamín C v tabletách