Přejídání: 5 signálů, na které si dejte pozor

Přejídání: 5 signálů, na které si dejte pozor

Každý z nás se občas přejí. Najednou toho spořádáme tolik, že se cítíme přeplnění, nafouknutí, unavení a chce se nám spát. Co ale dělat, pokud se z jídla stane problém? Přejídání se totiž může stát noční můrou. V následujícím textu si povíme o tom, na co si dát pozor a co se s přejídáním dá dělat.

Jídlem se vypořádáváte s emocemi

Zatímco někteří pod vlivem stresu nebo emočního vypětí jíst přestávají, jiní hledají v jídle útěchu a uklidnění. Již od útlého věku máme velmi silnou vazbu na jídlo. Rodiče nás odměňovali dobrotami pokaždé, když se nám něco povedlo. A tak máme jídlo spojené s příjemnými emocemi.

Jídlo nás proto dokáže přivést na lepší myšlenky. Zvedne nám náladu. Je potřeba říct, že pokud někdy jíte pod přívalem emocí, nemusí jít nutně o špatnou věc. Zkrátka odvedete mysl od problému a zaměříte se na jídlo. Je ale třeba být opatrný. Všímejte si také dalších signálů, které v tomto článku najdete.

Z jídla je problém v momentě, kdy v něm začnete hledat emocionální vzpruhu a určitou formu podpory ve vaší momentální situaci.  A jakmile se přejíte pod vlivem emocí, často následuje také pocit viny a studu. Jídlo se stane drogou a přejídání určitou formou, jak se vypořádat s tím, co se děje v našem životě. Pokud máte podezření, že je tomu tak i ve vašem případě, měli byste vyhledat odbornou pomoc.

Na jídlo se nesoustředíte

Pokud budete jíst a koukat se u toho na televizi, máte mnohem větší šanci, že se přejíte. To samé platí o sledování mobilu nebo počítače. Zkrátka nedáváte pozor a neuvědomíte si, že už jste vlastně plní. Pokud je právě tohle váš problém, pak máme jednoduché řešení. Stačí vypnout všechnu technologii a soustředit se na jídlo. Jezte pomalu a pozorujte, zda máte stále hlad, nebo už stačilo.

Obdobným problémem je přejídání z nudy. Doma není co dělat, a tak si uděláte něco dobrého. Nebo sníte čokoládu. V tomto momentě byste se měli zastavit a zeptat se sami sebe, zda máte opravdu hlad. Opravdu moje tělo zrovna teď potřebuje další jídlo? Pokud ne, tak pozor – jíte z nudy. Co s tím? Musíte se naučit zabavit jinak než jídlem.

Jíte rychleji než všichni okolo

To rozhodně nemusí skončit tak, že se přejíte. Ale měli byste si na to dát pozor. Pokud totiž budete jíst rychle, váš mozek nestihne zpracovat informaci, že žaludek už je plný. Vy tak budete pokračovat a sníte mnohem víc kalorií, než vlastně potřebujete. Pokud je zrovna tohle váš problém, zkuste zpomalit. Párkrát se během jídla zastavte a položte příbory. Napijte se. I tím se žaludek zaplní a vy tak sníte o trochu méně.

Neradi jíte ve společnosti

Pokud se často stydíte za to, že jste toho ve společnosti ostatních snědli víc, než jste měli, hrozí, že se začnete přejídat potají. Někteří to řeší tak, že se před akcí raději nenají. To je samozřejmě nesmysl. Jezte pravidelně, přesně tak, jak jste zvyklí. A nebojte se toho, že jdete večer na večeři. Pokud si celý den nic nedáte, mnohem spíš hrozí, že se později přejíte.

Nedokážete se kontrolovat a neustále si něco zakazujete

Není to jen o tom, že se nedokážete zarazit a přestat jíst. Pokračujete, i když už jste dávno plní. Je to ale také o tom, že už jen samotná představa o tom, jak budete jíst, ať už sami nebo s přáteli, vás zneklidňuje. Bojíte se, aby nenastala další epizoda a vy se opět nepřejedli.

A tento strach je velmi nebezpečný. U záchvatovitého přejídání, o kterém si povíme za chvíli, totiž nejde ani tolik o nedostatek vůle přestat, ale spíš o zákazy, které si ohledně jídla dáváte a strach, který neustále máte. Zákazy ohledně jídla přitom nejsou řešením. Pokud vyřadíte celou skupinu potravin z jídelníčku, možná se vám povede shodit pár kil, ale v dlouhodobém horizontu je to neudržitelné.

Pokud si budete něco zakazovat, hrozí vám, že tělo bude postrádat živiny. A při první příležitosti vás donutí je doplnit. Nedokážete se ovládnout a znovu spadnete do začarovaného kruhu přejídání. Dopřejte si to, co máte rádi a stravujte se s rozumem. Poslouchejte vlastní tělo a netrapte ho hlady. Pokud začnete toto dodržovat, uvidíte, že si s přejídáním poradíte mnohem snadněji.

Co je to záchvatovité přejídání

Jde v podstatě o poruchu příjmu potravy. Záchvatovité přejídání nejčastěji spustí nějaké emoční trauma, dlouhodobý stres nebo již rozvinutá psychická choroba. Tento stav může mít mnoho spouštěčů. Ač jde převážně o psychický problém, také genetika má svůj vliv. Často se objevuje u lidí, kteří jsou nespokojeni se svým tělem. Velmi rychle tak upadnou do začarovaného kruhu přejídání a viny.

Jak poznat, že trpím záchvatovitým přejídáním

Ne každý, kdo se sem tam přejí trpí touto psychickou nemocí. Jak je od sebe odlišit? K epizodám dochází alespoň jednou týdně. Během velmi krátké doby sníte opravdu velké množství jídla, aniž byste vlastně měli hlad.

Nedokážete se zastavit nebo se kontrolovat. Často k tomu dochází potají. A poté následují výčitky, stud a pocit viny, které se můžete snažit opět zahnat dalším jídlem. Po epizodách se lidé často snaží přemíru jídla nějak vykompenzovat – drží hladovku, nadměrně cvičí. To ale samozřejmě dlouho nevydrží a následuje další záchvat.

Jak vidíte, důležité je najít správný balanc, netrestat se a přistupovat k jídlu s rozumem. Pokud cítíte, že máte problém, je na místě vyhledat odbornou pomoc. Záchvatovité přejídání rozhodně není pouze o nedostatku vůle. Jde o stav, kdy se z jídla stane droga. A z toho se jen velmi obtížně dostává svépomocí.

 

Doplňky výživy pro sníženi pocitu hladu  

 

 Ladylab Hunger Control obsahuje přírodní látky, kteér potlačují chuť k jídlu a napomáhá hubnutí bez nepříjemného pocitu hladu!    Fitco CLA complex pomáhá překonat pocity hladu a únavy, potlačuje chuť na sladké, podporuje odbourávání tuku a zabraňuje tvorbě celulitidy.   Bodylab Whey je chutný a výživný proteinový shake který je ideální pro dodání živin při pocitu hladu po tréninku nebo kdykoli během dne.      Proteinové palačinky jsou skvělou volbou pro přípravu kvalitní výživné svačiny které vám zažene pocit hladu a dodájí tělu kvalitní živiny…