Jak se rychle opálit (a nespálit) pomocí potravin?

Jak se rychle opálit (a nespálit) pomocí potravin?

V potravinách a doplňcích stravy najdete látky, které vám pomohou s rychlejším a zdravějším opalováním. Pokud milujete slunění, určitě je zařaďte do jídelníčku. Opálení vám navíc díky nim déle vydrží. V následujícím textu se podíváme i na pár zásad, které byste měli dodržovat, abyste se nespálili.

Lykopen chrání před spálením

Lykopen patří do skupiny karotenoidů. Tento antioxidant bojuje proti volným radikálům, které během delšího slunění napadají naše buňky, a tak chrání proti škodlivým účinkům UV. Antioxidanty jsou při slunění obzvlášť důležité. Rozhodně byste ho měli zařadit jako ochranu před spálením. Kromě toho navíc snižuje riziko zánětů, a tak jde o opravdu šikovného pomocníka.

Ale pozor – to rozhodně neznamená, že už nebudete potřebovat opalovací krémy. Tuto látku spíš vnímejte jako takovou jeho podporu. Bez plnohodnotného filtru a ochrany, které poskytují pouze krémy, se neobejdete.

Jelikož se rozpouští v tucích, doporučujeme ho konzumovat společně se zdravými tuky (např. olivový olej nebo semínka). A kde ho najdete? Například v rajčatech, grepu nebo vodním melounu. Největší koncentraci lykopenu najdete v rajčatovém pyré. Nebo můžete sáhnout po doplňku stravy s lykopenem.

Beta-karoten urychluje opálení

Beta-karoten také patří do skupiny karotenoidů, a navíc zvyšuje množství vitamínu A v těle. Chrání kůži před slunečním zářením a celkově se stará o její zdraví a kvalitu. Pomůže vám získat krásné bronzové opálení, které dlouho vydrží. Stejně jako lykopen neutralizuje volné radikály, a tak chrání proti škodlivým účinkům UV záření. Ve spojení s opalovacím krémem zajistí, že vám nezčervená pokožka a opálení se za pár dní zase neoloupe.

Tuto zázračnou látku najdete nejen v mrkvi. Velké množství ho obsahuje také kapusta, batáty, menší potom kedluben nebo třeba dýně. Pro maximální účinek je potřeba, abyste přijali alespoň 24 mg beta-karotenu denně.

Vitamín C a vitamín E chrání kůži před škodlivinami

Vitamín E obsahuje tzv. tokoferoly, které chrání buňky před poškozením a snižují riziko, že se spálíte. Nejen, že kůži obrní proti škodlivinám z UV záření, ale navíc dokáže zpomalit projevy stárnutí. Obdobně funguje i vitamín C. Ten také patří mezi antioxidanty, které si poradí s volnými radikály. Tyto dvě látky je potřeba doplňovat dlouhodobě, především vitamín E. Klidně s ním začněte už v zimě.

Vitamín e prospívá lepšímu a rychlejšímu opálení

Jak je nejlépe doplnit? Najdete je například v citrusech. Pokud se ale nechcete ládovat ovocem, protože si hlídáte figuru, sáhněte po doplňcích stravy. V našem eshopu najdete doplňky stravyvitamínem C i s vitamínem E.

Antioxidanty najdete také v ořechách

Při opalování nezapomínejte uzobávat ořechy (především kešu a vlašské). Nejen, že obsahují zdravé tuky a pomohou s rozpuštěním lykopenu. Navíc jsou nabité již zmiňovanými antioxidanty, které ochrání buňky před UV radiací. Ořechy zakomponujte do osvěžujícího smoothie, nebo zkuste oříšková másla.

Olivový olej vám dodá hydrataci po opalování

Po opalování se namažte olivovým olejem. Jde o bohatý zdroj vitamínu E, a tak bude chránit buňky před poškozením. Kůži dodá výživu a zjemní ji po slunění. Rozhodně ho ale nedoporučujeme jako přípravek na opalování. Plnohodnotný opalovací krém s ním nenahradíte, protože nemá potřebný UV filtr.

Jak zabránit spálení pokožky a opalovat se zdravě

Nejdůležitější je zvolit správný krém. Na slunce nikdy nechoďte bez něj. Minimum je faktor 15, ale ideální je faktor okolo 30. Rozhodujte se podle toho, jaký máte typ pokožky a také podle místa, kde se budete slunit. Na rozpálené pláži to bude jiné než na zahrádce v polostínu.

Pouze opalovací krém obsahuje potřebný UV filtr, který brání sluneční radiaci, aby pronikala přímo do kůže a poškozovala ji. Ochranný krém funguje jako štít. Má v sobě chemické částice, které UV světlo zachytí a vstřebají místo toho, aby to udělal váš organismus.

Nemažte se rostlinnými oleji. Nenahradí plnohodnotný opalovací krém, jelikož nemají potřebný UV filtr. Sice část UV paprsku zachytí, ale ve srovnání s normálním krémem je to jen zanedbatelné množství. Nejen, že nezabrání spálení. Ale navíc neochrání vaše zdraví. Radiace bude bez problémů pronikat do kůže a škodit vám. Sáhněte po nich po slunění, pomohou s hydratací. Dobrý je nejen již řečený olivový, ale také kokosový nebo mandlový olej.

Kokosový olej pro lepší a rychlejsí opálení

Nechoďte na slunce v pravé poledne. Tehdy se sice nejrychleji opaluje, ale zároveň riskujete spálení kůže. Vyberte si raději dopoledne nebo pozdější odpolední hodiny, kdy už sluneční záření není tak intenzivní a nálož UV paprsků je menší.

Nepřehánějte to a opalujte se postupně. Mnohem lepší než přepálit to hned první den, je opalovat se pozvolna a postupně. Nesnažte se získat dokonalý bronz hned první den. Pokud si ráno lehnete na pláž a zvednete se až pozdě odpoledne, v noci budete neskutečně trpět. Raději se vždy opalujte chvilku, dejte si pauzu a poté to zopakujte třeba až delší den.

Aloe vera vám pomůže v případě, že jste to přehnali

Spálit si kůži je pěkně nepříjemné. A navíc nezdravé. Bohužel, ne vždy se dokážeme 100 % ochránit. Pokud se spálíte, sáhněte po aloe vera. Krásně uklidní podrážděnou a spálenou pokožku. Má totiž protizánětlivé účinky, navíc hydratuje a je nabitá vitamíny a minerály. Tiší bolest a stimuluje tvorbu nových buněk. Spáleninu tak zlikviduje mnohem rychleji než sám organismus. Pořiďte si gel s výtažky z aloe vera a mějte ho vždy po ruce.

Nezapomeňte na to, že ochranou kůže chráníte i vlastní zdraví. UV záření může v nejhorším případě způsobit i rakovinu. A proto dbejte na to, abyste se opalovali zdravě a bezpečně.