Tipy na doplňky výživy pro zlepšení výkonosti a síly ...

Suplementy pro zvýšení výkonnosti, které musíte vyzkoušet

Ocitli jste se v momentě, kdy byste rádi posunuli své možnosti o kousek dál? Připravili jsme přehled doplňků stravy, které patří mezi špičku mezi suplementy ve fitness. Každý má trochu jiné vlastnosti. Seznamte se s nimi a vyberte si produkt či produkty, které vám pomohou vylepšit výkonnost.

Protein pro dostatek bílkovin a esenciálních aminokyselin

Pro udržení a budování svalové hmoty tělo potřebuje dostatek proteinu. Na trhu se setkáte hned s několika druhy a způsoby zpracování. Nejčastěji jsou z živočišných zdrojů. Takové doplňky stravy obsahují největší poměr bílkovin. Ale k dostání jsou i veganské verze rostlinného původu (přečtěte si něco o tom, jak vybrat veganský protein). Kromě bílkovin v produktech najdete esenciální aminokyseliny (BCAA), které rovněž podporují růst a regeneraci.

Co se dávkování týče, můžete se řídit dávkováním podle výrobců, nebo vyjít ze zprávy Mezinárodní společnosti pro sportovní výživu. Ta doporučuje 20–40 gramů na porci. Záleží na vaší výchozí hmotnosti a typu sportovní aktivity.

Kreatin ti dodá sílu na pořádný trénink

Se zvýšením silového výkonu pomůže nejlépe kreatin. Ten je přirozenou součástí lidského těla. Našli bychom ho v kosterních svalech a je velmi důležitý pro správnou funkci svalů. Jeho další příjem vám zaručí výkonnější svalstvo, u kterého dojde k nárustu síly. Pokud chcete začít s opravdu tvrdými tréninky, nezapomeňte na tento suplement. Kromě navýšení výkonnosti pomáhá předcházet zraněním a také s regenerací.

Denně byste měli přijmout cca 3–5 gramů kreatinu. Jeden z nejlepších kreatinů je kreatin monohydrát, který nabízí ideální poměr ceny a výkonu.

Nezapomínej pečovat o klouby, pomůže ti s tím kloubní výživa

Při náročné fyzické aktivitě si můžete poničit chrupavku. Ta se neustále opotřebovává a obnovuje. Pokud je ale toho na tělo příliš, pojivo se nestačí obnovit dostatečně rychle a dochází k přímému dotýkání kostí v oblasti kloubu. To vede k bolesti a v horším případě k zánětům

Těmto problémům se dá přitom jednoduše předejít. Velmi důležitá je prevence. Kvalitní kloubní výživa se postará o výživu nejen kloubů, ale i svalů a šlach. Zkrátka o celý váš pohybový aparát, bez kterého budete nahraní.

Kolagen a další látky, které najdete v těchto suplementech, sice můžete přijímat i ze stravy (kostní vývar atd.), ale nikdy se vám nepodaří dosáhnout požadovaného množství. Doplňky stravy tento problém vyřeší za vás. Užívejte alespoň 3 měsíce v kuse, pak lze ubrat na množství a dát si na chvíli pauzu.

Mořský kolagen pro snížení rizika zranění kloubů, chrupavek a šlach

Beta alanin zvyšuje vytrvalost a podporuje růst svalů

Beta alanin je aminokyselina. Přispívá k tvorbě karnosinu, který snižuje riziko překyselení svalů při práci. Tomuto efektu se chceme všichni vyhnout, jelikož vede k nepříjemné únavě a také rapidnímu zhoršení výkonu během tréninku.

Beta alanin vám pomůže především při tréninku s vysokou intenzitou, ať už se jedná o kulturistický trénink nebo HIIT. Umožní vám posunout cvičení na další úroveň a je vhodný i pro naprosté začátečníky. Nastartuje vytrvalost a fyzickou zdatnost. Zároveň podporuje tvorbu svalové hmoty.

Doporučené dávkování je 4–6 gramů. Nejlepší ale je si tento příjem rozdělit v průběhu celého dne. Najednou byste neměli přijmout víc než 800 mg, může dojít ke zhoršení koncentrace nebo mravenčení. Jde však poměrně o individuální věc a někomu ani tato dávka nevadí. Pro ten správný účinek berte suplement alespoň 4 týdny.

Co dělat, když se ti nechce trénovat? Kofein nebo taurin pomůže

Kofein a taurin jsou stimulanty, na které narazíte především v energy drincích. Ty jsou bohužel plné i cukru a chemických látek, kterým byste se měli raději vyhnout. O light verzích nemluvě. Sáhněte raději po čistém doplňku stravy, který vás nabije energií, posílí koncentraci a vylepší koordinaci pohybu.

Stimulanty berte jen pokud to opravdu potřebujete. Nepřehánějte to s nimi a dodržujte dávkování.  Není příliš zdravé nakopávat se před každým tréninkem i tehdy, když to není nutné. Pokud ale cítíte, že nemáte energii a do ničeho se vám nechce, tyto látky vás příjemně osvěží a probudí.

 

Objemovka? Jedině s gainerem

Gainery jsou sacharido-proteinové suplementy, které vašemu tělu dodají přesně to, co potřebuje pro budování svalové hmoty (rychle využitelné sacharidy a snadno stravitelné bílkoviny). Tento doplněk stravy vám pomůže se splněním zvýšeného energetického příjmu.

Anabolic mass je nejlepší volnou pro nabírání svalové hmoty

Chceš se vysekat? Sáhni po spalovači tuků

Spalovače tuků rozehřívají organismus a podporují spalování tuků. V kombinaci s vyváženou stravou, kalorickým deficitem a pravidelným pohybem urychlí váš progres a pomohou vám dosáhnout vysněné postavy. Je asi jasné, že nejde o žádné zázračné tabletky na hubnutí. Budete si to muset odmakat. Jen to půjde o poznání rychleji.

Carnitin je ideální do redukční diety pro rychlé spalování tuků

 

Nezapomínej na vitamíny a minerály

Během zvýšené fyzické aktivity tělo potřebuje vitamíny a minerály ve větším množství než obvykle. Jelikož jich je pořádná řádka a člověk se v tom často ztrácí, ideálním řešením je sáhnout po komplexním doplňku stravy.

Pořiďte si kvalitní multivitamín. Nezapomínejte ani na minerály. Ty doporučujeme především ve snadno stravitelné chelátové formě, kterou tělo efektivněji využije.

Nezanedbávejte suplementaci! Dopřejte vašemu tělu přesně to, co potřebuje a užijte si trénink na maximum.