Proč bychom měli užívat vitamín D3 5000ui ?

Proč bychom měli užívat vitamín D3 5000ui ?

 

Dny se nám krátí a s nimi přicházejí zimní měsíce s dlouhými a studenými večery, které u mnoha lidí způsobují zhoršenou imunitu a obranyschopnost. A věřte tomu nebo ne, zimní deprese a únava mohou mít také zdravotní příčiny. Jednou z takových příčin je třeba nedostatek vitaminu D. A aby toho nebylo málo, tak na produkci vitamínu D má vliv sluneční záření, které je nezbytné pro produkci tohoto vitaminu v těle. Ale kde vzít  vitamín D a nekrást ho bez sluníčka?

 

Co je vitamin D a jaké funkce má v těle?

Kosti a zase kosti? Dříve byl vitamin D spojován pouze v souvislosti s metabolismem vápníku a fosfátů do organismu, ale další studie ukazují, že ho lze použít i při prevenci a dokonce léčbě některých nemocí.

Když si představíme vitamín D, tak si vzpomeneme na rybí tuk. Všichni víme, že je zdravý, ale kdo ho má opravdu rád? Odborníci tvrdí, že dostatečné množství všech vitaminů sníme v běžné stravě během dne. Ti, kteří se dál nezajímají, tak jsou uváděni v omyl a přesvědčeni, že mají opravdu všeho dostatek, ale není to pravda.

Například vitamín D je známý  jako "spása" pro děti, které často trpěly křivicí, což je nemoc, která se projevuje těžkou poruchou tvorby kostí, takže kosti měknou až tak, že převažuje chrupavčitá hmota. Ve  zdravé kostní tkáni je chrupavčité složky asi 30 %, v rachitické kosti až 70 %. Tyto kostní změny mají vliv na tvar kostí, takže u lidí trpících křivicí je na první pohled známo jejich postižení. A stejně jako kojencům, tak chybí vitamin D i ženám v menopauze, o čemž se vůbec nemluví.

Chybí vám vitamin D?

Všechny výzkumy prokazují, že vitamin D překračuje svoji roli, kterou mu naši předkové určili. Je paradoxem, že státy, které netrpí hladomorem, tak trpí nedostatkem vitaminu D.  Léčba křivice se kdysi řešila experimentálně ozařováním  speciálními UV lampami. Toto ozařování bylo sice v podstatě úspěšné, ale jen u osob, které užívaly rybí tuk

Tyto souvislosti vedly vědce k tomu závěru, že rybí tuk má se sluníčkem pozitivní vliv na lidský organismus a pak se přišlo i na to, že sluneční energie dodává tělu vitamín D. A jsme na začátku článku. Slunko, vstávej!!!

    d3+k2 Ostrovit

Jdeme na to vědecky...

Když už se bavíme o tom sluníčku, tak je naprosto jasné, že ho chceme v souvislosti s vitamínem D. Sluníčko nám ho dodává ve formě, která se označuje jako D3, ale pokud uslyšíte cholecalciferol, tak je to stejné. Tento vitamin se tvoří díky ozáření UV(B) paprsky přímo v kůži.

Máme  tady ale ještě vitamin D2, který můžete znát jako ergocalciferol. Ten je syntetický, ale světe div se, obě tyto formy vytváří v játrech 1,25-dihydroxyvitamin D, což je stejné.

Co s tím?

Co si budeme nalhávat, Slunce a vitamín D potřebujeme každý. Kde ho ale sehnat v listopadu 2020 v Čechách?

 

Vitamíny a minerály jsou důležité doplňky, pro zlepšení obranyschopnosti a imunity v zimních měsících. 

Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály pro podporu immunity