Suplementace při tréninku začátečníků – prospěju tím vůbec něčemu?

Suplementace při tréninku začátečníků – prospěju tím vůbec něčemu?

Každý, kdo začíná cvičit, se dříve nebo později začne zajímat o sportovní suplementy. A každý, kdo se o ně začne zajímat, taky velmi rychle zjistí, že vyznat se v nich a najít nějakou rovnováhu v tom, jaké suplementy užívat, může být opravdu obtížné. Na začátek by bylo dobré uvést na pravou míru, že žádný z doplňků stravy není samospásný a nejdůležitější je upravit svůj vztah k jídlu a zaměřit se na zdravý a výživný jídelníček. Lhali bychom ale, kdybychom tvrdili, že některé doplňky výživy vám značně neulehčí život a nepomůžou vám dostat se k vysněným výsledkům.

Vitamíny

Ať už jste sportovec či nesportovec, kvalitní vitamíny by měly hrát důležitou roli ve vaší stravě. Lidské tělo si je nedokáže samo v dostatečné míře vytvořit, a proto je pro nás nezbytné přijímat je v potravě. Vzhledem k tomu, že vitamíny se podílejí na mnoha procesech v našem organismu, mají také vliv na náš sportovní výkon. Při sportovním vytížení je pak důležitý příjem především antioxidantů – tedy vitamínu C, E, A nebo také suplementace vitamínu B a D. Vždy je mít třeba na paměti, že u vitamínů může při nadměrné konzumaci dojít k předávkování (hypervitaminóza) a měli bychom proto dodržovat doporučené denní dávky.

Fithouse tip:

 

Olimp vita-min vitamíny 60 kapslíreflex nex genostrovit b-complex

 

Minerály

Minerály jsou anorganické látky, které našemu tělu přispívají velkým množstvím nezastupitelných funkcí. Jejich nedostatek pak může způsobovat potíže, jako jsou například nespavost, křeče nebo únava. Mezi ty nejvíce nedostatkové minerály v našem organismu patří zejména hořčík, zinek a železo. Pro nejlepší vstřebatelnost minerálních látek bychom měli vyhledávat jejich organické formy a zejména ty chelátové.

Fithouse tip:

 

 

Olimp Chela MZBOLIMP Chela-min sport formula - 60 kapsliOstrovit Magnesium+B6 - 90 tablet 

 

 

Proteiny

Asi nejprodávanější a nejoblíbenější z doplňků stravy, který je zároveň nejuniverzálnější. Své místo najde jak v redukční tak v nabírací dietě, důležité je ale porozumět tomu, kdy a v jakém množství ho používat. Druhů proteinů je rovnou několik, ale pokud jste běžný cvičenec, kterému jde o prosté doplnění bílkovin přes den, stačí sáhnout po některém z koncentrátů.

Fithouse tip:

Kevin Levrone Levro Whey Supreme - 2000 gMY FOOD 100% WHEY PROTEIN 1050 gBODYLAB Whey Protein 100 - 1000 g

 

Omega 3 mastné kyseliny

Dalším velmi oblíbeným suplementem s velkým množstvím pozitivním účinků jsou omega 3 mastné kyseliny. Největší benefity našemu tělu přinášejí především dvě z těchto mastných kyselin a to DHA a EPA. V potravě je získáme například v rybách a mořských plodech a rybím oleji. Omega 3 působí protizánětilvě, jsou důležité pro funkci CNS. Zdárně může posloužit také namáhaným kloubům.´v kloubní výživě. Pro západní stravu je typický nedostatek těchto mastných kyselin a proto je doporučena jejich dodatečná suplementace.

Fithouse tip:

Ostrovit OMEGA 3 - 30 KapslíOLIMP Omega 3 Gold Sport - 120 kapslí

 

Kloubní výživa

Při sportu nadměrně zatěžujeme klouby, šlachy a chrupavky a poraněné klouby dokáží každému sportovci způsobit pěknou řádku problémů. Je proto vhodné zvolit jako prevenci správnou kloubní výživu. Přestože žádná kloubní výživa nedokáže zabránit ani zvrátit zranění, tak namáhané klouby určitou dávku podpory ocení. Vhodné je zaměřit se na komplexní kloubní výživu s obsahem glukosaminu, chondroitinu, MSM a popřípadě kolagenu.

Fithouse tip:

Ostrovit Glukosamine + MSM + Chondroitin - 90 tabletMEX FLEXO - 400 gFitco Želatina + korál - 250 kapslí

 

 

Zdroje:

ROUBÍK, Lukáš, [2018]. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport. ISBN 978-80-905685-5-6

KIRŠOVÁ, Alena, 2007. Vitaminy ve výživě. Brno. Bakalářská práce. Masarykova univerzita. Vedoucí práce Mgr. Jana Juříková, Ph. D.

KOLEKTIV AUTORŮ. Funkce buněk a lidského těla: Multimediální skripta [online]. [cit. 2020-09-03]. Dostupné z: http://fblt.cz/