Aminokyseliny BCAA – význam BCAA a proč je užívat

CO JSOU BCAA

Aminokyseliny BCAA - anglicky pak Branched Chain Amino Acids, jsou aktuálně na trhu jedním z nejefektivnějších doplňků sportovní výživy, který spolu s kvalitním proteinem tvoří základ výživy profesionálních sportovců. Produkty s vyváženým poměreme BCAA jsou vhodné nejen pro silové sporty. Zkuste je i Vy.

BCAA jsou tři odlišné aminokyseliny, často v podobě tablet či prášku ve složení 3 zásadních aminokyselin: leucin, izoleucin a valin. Ostatně, pokud chcete nahlédnout pod pokličku aminokyselin včetně BCAA, zastavte se do naší kategorie, kde na Vás čekají další zajímavé informace včetně ukázek oblíbených produktů.

Co můžete s BCAA dokázat? Koukněte na video, než budete číst dále...

Kdo by měl užívat BCAA?

Doplněk by měli používat zástupci silových a vytrvalostních sportů hlavně před tréninkem, aby se jim zlepšil tok energie, čímž se zlepší kapacita cvičení po vyčerpání jiných zásob energie. Co všechno by měli aktivní sportovci užívat si můžete prohlédnout v kategorii sportovní výživa. Základem je kvalitní protein a již zmíněné BCAA, které zajistí energetický přísun a současně podpoří regeneraci svalů po výkonu.

Z čeho se skládají produkty BCAA?

Leucín je exogenní aminokyselina, která má musí být poskytnuta zvenku, protože naše tělo není schopné ji vyrobit. Leucin zvyšuje syntézu proteinů a zvyšuje účinek inzulínu. Užívání leucinu po tréninku způsobuje ještě lepší využití takzvaného anabolického okna. Aby leucin zvyšoval účinek inzulínu, je třeba poskytnout tělu energii ve formě uhlohydrátů.

Isoleucin, stejně jako leucin, je nezbytnou aminokyselinou, která se vyskytuje se v produktech obsahujících proteiny, což jsou mimo jiné například mandle, maso, ořechy a masné výrobky. Isoleucin je jak glukogenní, tak ketogenní a je alternativním zdrojem energie při nedostatečné dostupnosti glukózy nebo mastných kyselin například během cvičení. Je nepostradatelný v procesu syntézy bílkovin.

Valin je další exogenní aminokyselina. Podílí se na syntéze svalových proteinů, stejně jako na tvorbě energie. Tělo jej používá k energetickým potřebám, zejména v období velkého stresu, například při vysokém zatížení při fyzickém cvičení. Valin je antikatabolický a přispívá ke zrychlení regeneračních procesů.