Co je to ten testosteron?

Testosteron – co o něm (ne)víte?

Co vás jako první napadne při slově testosteron? Mužský pohlaví hormon. Libido. Namakaní svalnatí chlapi. Dominance, agresivita, výbušnost, riskování. A co dál?

Testosteron je mužský pohlavní hormon tvořený ve varlatech. Největší množství testosteronu mají mladí muži v pubertě. Právě v tomto období jim začíná růst ochlupení, rýsuje se jim svalstvo a samozřejmě se zvyšuje sexuální aktivita.

Věděli jste například, že každý hormon má své specifické působení. A tak vám můžeme říct, že testosteron patří do skupiny anabolicko-androgenních steroidů. Slovo „anabolický“ zjednodušeně znamená „budující“. Tedy z látek jednoduchých se vytvářejí v lidském organismu látky složitější. Konkrétně testosteron zásadně ovlivňuje tvorbu bílkovin z aminokyselin ve svalové buňce, takzvanou proteosyntézu.

A nezapomeňte, nejvyšší hladina tohoto hormonu je v období dospívání. Nicméně, hladina testosteronu se začíná pomalu snižovat od 25 do 30 roku (u některých mužů dokonce i o několik let dříve) a to v průměru o 1 % až 2 % ročně.

Leydigovy buňky – tvůrci testosteronu

Testosteron produkují varlata, přesněji řečeno Leydigovy buňky. Tento hormon z kategorie anabolických steroidů ovlivňuje spermatogenezi a je zodpovědný za rozvoj sekundárních pohlavních znaků v pubertě.

Co testosteron v mužském životě ovlivňuje?

Jak poznám, že mám sníženou hladinu testosteronu?

 • ztráta svalové hmoty a síly
 • nárůst tělesného tuku (především v oblasti pasu)
 • snížené libido a erektilní funkce
 • snížená energie
 • deprese, náladovost
 • snížená hustota kostí
  ..... a to rozhodně není vše

Kdy je hladina testosteronu nejvyšší?

Obecně můžeme říci, že v prvních 30 letech života. Nejvyšší je hladina testosteronu v pubertě, kdy probíhá utváření sekundárních pohlavních znaků. Stejně vysokou hladinu mají muži ještě v jednom období, které si ale nepamatují – v prenatálním období, zhruba 7 týdnů od oplodnění vajíčka.

Proteiny - fithouse  Stimulanty - fithouse

Kdy a proč začíná hladina testosteronu klesat?

Po dosažení 30 let dochází pozvolna k poklesu testosteronu. Největší pokles nastává v období andropauzy (krize středního věku neboli mužský přechod) mezi 50. – 60. rokem života, kdy hladina testosteronu klesá až o 30 % oproti normálu.

Proč hladina testosteronu s přibývajícím věkem klesá? Na vině je nesprávný životní styl. Nedostatek pohybu, špatné stravovací návyky, kouření, pití alkoholu, nedostatek spánku, stres. To všechno negativně ovlivňuje testosteron. Odráží se to sníženou chutí na sex, únavou, život zkrátka ztrácí „jiskru.“

A malý exkurz do odborných studií. Až o čtvrtinu méně testosteronu mají podle odhadů někteří muži ve srovnání se svými vrstevníky v 80. letech minulého století. A nejde jen o stárnoucí pány, kteří o tento hormon přicházejí přirozeně s přibývajícími léty. Problém se týká i mladé generace, jež by měla být v plném zdraví a síle.

Důvody, proč to tak je, hledají vědci už skoro dvě desetiletí. Nyní říkají, že na vině je především změna životního stylu směrem k horšímu, zejména nadváha a obezita. Hlavním viníkem úbytku testosteronu v mužském těle je ale také mizerný jídelníček postavený na nadměrném přísunu cukrů a tuků a nedostatek spánku.

testosterone

Jak udržet hladinu testosteronu v normálu?

 • dostatečně spěte – 8 hodin denně!
 • buďte v pohodě – zkuste se nestresovat
 • silově cvičte – bench-press, mrtvé tahy
 • dodržujte pitný režim – minimálně 2 litry vody denně
 • zbavte se přebytečných kilogramů – tuk je zabiják testosteronu
 • jezte dostatek sacharidů a zdravých tuků
 • doplňujte minerály jako zinek, draslík, hořčík
 • zkuste doplňky stravy – maca (řeřicha peruánská), arginin, zázvor nebo mučenku

Co jste možná o testosteronu nevěděli:

 • fandění vašemu oblíbenému sportovnímu týmu a jeho vítězství vám zvedne hladinu testosteronu
 • pokud děláte závodně nějaký sport, soupeření s ostatními taktéž nakopne testosteron. A když vyhrajete, jeho hladina bude ještě vyšší
 • testosteron pozitivně ovlivňuje paměť, prostorovou představivost a pomáhá mužům vynikat v matematice nebo přírodních vědách
 • na začátku nového vztahu mají muži nižší hladinu testosteronu než muži bez partnerky nebo v dlouhodobém vztahu

Ženy a testosteron

Testosteron produkují také ženské pohlavní orgány – vaječníky. Ale samozřejmě ho není tolik. Nejvyšší hodnoty dosahuje testosteron u žen v období ovulace – proto se občas chovají jako chlapi (výbušnost, necitlivost).

Podobně jako u mužů se i u žen hladina testosteronu mění v závislosti na věku a menstruačním cyklu.

A jak testosteron může zapůsobit na ženy, pokud mají jeho hladinu vyšší? Některým začnou růst vousy, jiným zhrubne hlas nebo jim začnou padat vlasy.

Syntetický testosteron

Syntetický testosteron byl vyvinut především pro muže trpící nedostatkem testosteronu. Proto jde sehnat jen na lékařský předpis. Ovšem někteří pánové najdou i tak způsob, jak si ho (i nelegálně) opatřit. Pokud mezi ně patříte, měli byste se mít na pozoru. Moc testosteronu tělu neprospívá. Můžou vám začít vypadávat vlasy, budete agresivní, neustále špatně naladění, ale hrozí i vážnější zdravotní důsledky – kardiovaskulární onemocnění nebo rakovina.

Když už si toužíte zvednout testosteron, udělejte to přirozenou cestou! Způsobů je celá řada.