Ektomorfka, mezomorfka a endomorfka, která je na tom líp?

Díky specifickým tvarům svatebních koláčků se nikdy nikoho nemusíte ptát, jakáže náplň to v koláčku je. V mnoha případech to totiž spolehlivě poznáte podle jeho tvaru a značky na povrchu, které by měly být pro tvarohovou, povidlovou, ořechovou či makovou náplň vždy jiný.

Geny jsou prostě geny

No a teď si to převeďte na lidi kolem sebe a sami na sebe. Když nedržíte žádnou dietu nebo nesmyslnou hladovku, úmyslně nezvracíte, abyste potlačily to, jak skutečně vypadáte, ale zcela normálně zdravě jíte. Cítíte se deprimovaně, když se vedle vás ve fitku postaví holka s vosím pasem (ektomorfka), která si může dovolit nosit na cvičení jen sportovní podprsenku? Holka, které se netřepe břicho, když vyskočí? Jo, možná jo. Chodíte totiž do fitka, abyste vypadala tak jako ona, která se na takovou postavu nemusí nijak zvlášť dřít, protože tato postava je prostě součástí její genetické výbavy. Jaká nespravedlnost!

A vy? Váš pas je možná široký, nedej bože, když se najíte nebo napijete. Cítíte se znechuceně sama sebou a její postavu považujete za svůj nesplnitelný sen. Je samá noha, samá ruka, prostě ideální modelkovská postava.

Když máte pocit, že je u vás všechno špatně

Možná máte na rozdíl od ní širší pas, mohutnější záda, široká ramena, znatelné hamstringy nebo například velký zadek (díky bohu, že ten se teď nosí). Stehna se vám o sebe derou a dlouhé vycházky v sukni či šortkách jsou tak trochu utrpením, protože jak se stehna o sebe třou, tak to prostě bolí, pálí, řeže a svědí. Každá holka, která má s tímto své zkušenosti, ví o čem je řeč. Kdyby to nevypadalo blbě, tak chodíte rozkročmo. Ach jo! Kéž byste měla mezi stehny také takovou mezeru, jak by byl ten život hned snazší. Spíše než do kategorie ektomorfek budete spadat do klubu endomorfek anebo mezomorfek.

Domnělý ideál krásy

Asi jste se shlédla v nějakém ideálu krásy, to proto vás tyto myšlenky tolik trápí. Možná jste v minulosti dokonce padla za oběť anorexii nebo bulimii anebo se sjížděla na různých nesmyslných dietách. A to všechno jenom proto, abyste zjistila, že se takto plnohodnotný život žít nedá.

Možná vás vždycky trápilo to, jak vypadáte a také to, že ačkoli jste dřív vypadala štíhle, nikdy jste nedokázala pořádně „na kost“ zhubnout (rozumějte vyhladovět) to zpropadené břicho anebo boky. Teď jste možná čistá, několik let vás nenapadlo hladovět nebo si po jídle strkat prst do krku, ale stejně vás to pořád trochu trápí. Sem tam, jenom když vám to na chvíli přestane racionálně uvažovat, na chvíli, když vás začne popichovat to rohaté já a říkat vám, jaký by byl život krásný, kdybyste vypadala sněhurkovsky jako ta holka v krátkém tílku vedle vás.  

Když vám to horší já lže

Jenomže ten pochybovačník ve vás vám už neřekne, že ze všech těch diet máte zcela jistě zpomalený metabolismus, proto vás trápí tuky na bocích či na břiše, že byste měla začít pořádně a vyváženě jíst, abyste začala také hubnout. Také vám neřekne, že máte pravděpodobně mohutnější kostru a tím pádem také těžší kosti. Neřekne vám, že, budete-li se správně stravovat a poctivě cvičit, nikdy nebudete sice vypadat jako ta špejle, ale vaše záda budou zřejmě vždy hezky do véčka, budete mít kulatý, větší, pevný zadek a mohutnější stehna, která o sebe budou pro větší množství svalů holt dřít. Místo toho vám bude básnit o lehké vílí postavičce, která když chodí, vypadá to, jako by se vznášela. Tímto vás bude držet v patu. Abyste přeci vypadala takto božsky, nesmíte moc jíst a musíte hodně času trávit kardiem, těžké váhy nejsou pro vás, protože tím byste mohutněla víc a víc.

I tvarohový koláček může vypadat jako makový

Je to však blbost. Přeci i ten tvarohový svatební koláček můžete udělat ve tvaru šišky a makový kulatý. I přestože jste jiný somatotyp, neznamená to, že nemůžete být štíhlá a mít hezkou sexy postavu. Jenom prostě, na rozdíl od té víly, budete vypadat trochu robustněji díky většímu množství svalů a také silnější kostře. Také možná celkem snadno dřepnete sto kilo a ještě budete mít rezervu, zatímco víla si s naloženou padesátikilovou osou sáhne na své maximum a bude jí trvat hodně dlouho, než se posune dál.

Ve fitness světě máte daleko širší potenciál než víly

Pravdou je, že vaše možnosti jsou ve fitness světě daleko širší. Máte potenciál zvedat opravdu těžké váhy, které vám při správné stravě udělají hezké ženské křivky (rozhodně nebudete mužatkou), také vás to jistě nestaví mimo soutěž bikini fitness (zejména ne mezomorfky), i když se na to možná více nadřete než ta ektomorfní víla v krátkém triku, přičemž máte rozhodně šanci zazářit v kategorii body fitness. Jde jen o to pochopit, že jsme všechny ze stejného těsta. Že někdy i ten štíhlý makový koláček zatouží být kulatý jako povidlový či tvarohový. Jde zkrátka o to pochopit, že každá, stejně tak jako ty koláčky, máme v sobě jinou náplň. Když už jsme u té náplně, jídlo je důležité pro všechny somatotypy a paradoxně hladověním se udělá mnohdy více škody než užitku.

Abychom byly silné, potřebujeme jíst, abychom byly štíhlé a sexy, musíme také jíst.