Somatotyp - Endomorf

ektomorf-mezomorf-endomorf

Endomorf

Charakteristiku, cvičení a jídelníček ektomorfů jsme si rozebrali minule a nyní se vrhneme na další somatotyp, kterým je endomorf!

Jak vypadá endomorf?

Ne všichni endomorfové vypadají jako zhotovení podle jedné šablony, ale můžeme nalézt několik rysů, kterými se často vyznačují. Patří mezi ně robustní postava, kulatý obličej, pevné a mohutné kosti, široká pánev, klíční kosti a ramena, popřípadě i široký pas a boky. Endomorfové tak často mohou vyvolávat dojem, že trpí nadváhou či obezitou, ačkoliv se jejich hmotnost pohybuje v normě.

Pokud se řadíte mezi endomorfy, budete mít větší sklony k nabírání tukové zásoby. Tato mince má však i druhou, lepší stranu – ve stejnou dobu budete s patřičným jídelníčkem a cvičením mnohem snáz nabírat i svalovou hmotu. Navíc vám vybudovat si svalnatou postavu při správném tréninku nepotrvá ani zdaleka tak dlouho jako například již zmíněným ektomorfům.

Jak cvičit?

Přirozená odolnost endomorfů jim umožňuje věnovat se delším tréninkům než ektomorfům. Je vhodné si během cvičení dávat kratší přestávky, během nichž vaše svaly naberou sílu – ale zase ne příliš dlouhé, abyste nevypadli z tréninkového rytmu! Zkušenější endomorfové mohou cvičit čtyřicet až šedesát minut, případně i přes hodinu, ale neměli by se navzdory své větší vytrvalosti přepínat. Stejně jako u ostatních tělesných typů je důležitý odpočinek, aby se namáhané svaly stačily zregenerovat.

Na rozdíl od ektomorfů se endomorfové můžou bez obav věnovat nejen silovému tréninku, ale rovněž kardiu. Příležitostným tréninkem kardia neztratíte vybudovanou svalovou hmotu, a budete navíc nejenom silní, ale rovněž mrštní. Pokud chcete dosáhnout co nejefektivnějšího účinku, silový trénink zakončete krátkým kardio cvičením (trvajícím zhruba čtvrt hodiny). Jako kardio trénink můžete zařadit rychlochůzi nebo jogging, v případě větších zkušeností se cvičením třeba i vytrvalostní běh.

Endomorfové by se měli zaměřit na trénink s činkami a váhami obecně, přičemž platí, že postupem času mohou navyšovat zátěž. S ohledem na rostoucí kondici a sílu mohou rovněž zvyšovat intenzitu a počet opakování jednotlivých cviků.

Jak jíst?

Pro endomorfy je velice důležitý poměr živin, které přijímají. Endomorfové si navíc musí hlídat nejen co jedí, ale také kdy to jedí. Mohou konzumovat sacharidy, ale měli by tak nejlépe činit v ranních a dopoledních hodinách. Odpoledne již budou riskovat, že se jim snězené sacharidy uloží do tukových zásob. Větší náchylnost přibírat ze sacharidů pochopitelně neznamená, že by se jim tento somatotyp měl úplně vyhýbat! Je nicméně důležité zaměřit se na potraviny obsahující vhodné druhy sacharidů, jako je hnědá rýže, celozrnné pečivo, ovesné vločky a obilniny, těstoviny a brambory. Ovoce není zakázané, ale nedoporučuje se jíst ve večerních a odpoledních hodinách. Oproti tomu zeleniny můžou endomorfové jíst, kolik jenom chtějí, ráno i večer bez výjimky. Čeho by se měli vyvarovat, jsou sladké zákusky a nápoje, dorty, cukroví, které jsou vysoce rizikové… oboje pro jejich zdraví i postavu.

Pro zdraví endomorfů je důležité doplňovat si správné druhy tuků – z potravin jako ořechy a ryby. Velmi důležité jsou pro ně bílkoviny, kterých mohou konzumovat o něco více než ektomorfové. Pro doplnění bílkovin se doporučují jíst následující potraviny: vajíčka, maso, mléko a jogurty, sýry a tvaroh. Ovšem stejně jako v případě sacharidů i tuků platí, že nic se nemá přehánět! Co se frekvence jídel týče, vhodné je rozvrhnout si stravování na čtyři až pět jídel denně.

K vyvážené stravě můžete přidat i výživové doplňky, jako jsou proteinové nápoje, vitamíny a další. V počátcích tréninku však raději neexperimentujte, dokud nezjistíte, jak přesně vaše tělo reaguje, co mu vyhovuje a co mu naopak příliš dobře nedělá.

Inspirace z komiksů

Budeme-li hledat inspiraci pro endomorfy v komiksech, jako první se nabízí Hulk! Možná se to může zdát přehnané, ale Hulk se svými svaly a mohutnými rameny působí jako klasický endomorf. Pokud se budete věnovat tréninku a racionálně stravovat, sice nejspíš nebudete schopní házet auty jako on, ale stanete se silnými a na rozdíl od Hulka budete mít tu výhodu, že pro větší fyzický výkon ani nebudete muset zezelenat.

Endomorfové sice čelí většímu riziku obezity v případě nesprávného životního stylu, ale díky vytrvalosti, cvičení a rozumnému stravování se z nich mohou stát silní jedinci, se kterými je radno počítat. Jestli jde tedy o váš případ, nemusíte se vzdávat – možností máte mnoho a záleží jen na vás, jak je využijete!