Proč není na škodu mít ze silového tréninku respekt?

Mnoho lidí říká, že silový trénink je nejlepší. Ano, je super. Ze silového tréninku nebude těžit jen vaše síla a zdraví, ale také je nejlepší pro shazování tuku. Ani ženy se nemusí bát, že by se z nich staly obryně, to silový trénink z lidí prostě nedělá.

To se snadno řekne, ale hůře udělá, zvláště pokud se cvičením teprve začínáte. Možná nevíte jak na to, možná máte strach. Na tom není však nic špatného, ba právě naopak. Ono je nakonec lepší, když tu obavu v sobě máte. K čemu je strach dobrý? Nesvazuje nás zbytečně?

Že vás nic nebolí, neznamená, že to děláte správně

Svazuje, pokud se nerozhodnete ten strach překonat. Ovšem, pokud se rozhodnete strach překonat a jít zvedat těžké váhy, potřebujete k tomu nějakou průpravu, prostě vědět, jak na to. Nemůžete přijít do posilovny a bezmyšlenkovitě začít tahat těžké činky a čekat, že to budete dělat správně. Že vás momentálně nic nebolí, neznamená, že to děláte správně.

Vezměte si takový dřep. Jsou začátečníci, kteří před ním mají respekt, ale jsou také takoví začátečníci, kteří se jej nebojí, kteří dojdou, naloží si olympijskou osu a začnou dřepovat. Čeho se bát? Prostě dojdeš a dřepneš sto kilo.

Nač pravidla, když to jde i bez nich?

Takových lidí najdete v posilovnách mraky a skutečně jsou natolik silní, že za velmi krátkou dobu mají naloženo opravdu hodně přes stovku, klidně i dvě stě a dřepují anebo dělají těžké mrtvé tahy. Jenomže dělají to správně? Proč chtít dělat něco podle pravidel, když to jde i bez nich? Však mám opasek!

Takový člověk je silný a je v něm velký potenciál. Jenomže když při běžeckém závodě vyběhnete ze startu sprintem, budete mít dostatek sil do cíle? Dosprintujete až do konce? Samozřejmě, záleží délce trati, ale půlmaraton nikdo sprintem neuběhne. Co vaše technika běhu? Je správná? Nezraníte se při tom anebo nepřivodíte si za čas při tak dlouhodobě náročném tempu nějaké zranění?

A úplně stejně to je s tím dřepem.

Nikdo není nezastavitelný

Pokud budete po pár týdnech v posilovně dřepovat anebo zvedat hodně těžké váhy zcela bezmyšlenkovitě, každých čtrnáct dnů pokoušet své maximálky a za každou cenu se snažit zvedat co nejvíc, myslíte, že se nikdy nezastavíte? Že takovým nezadržitelným tempem pojedete dál a dál a vysloužíte si nominaci do trojboje na olympiádě?

Ba ne, dříve či později někdo sáhne na záchrannou brzdu a prostě zastaví. Co na tom, že to ti ve „vlaku“ nebudou čekat? Co na tom, že popadají, možná si vyrazí zuby, zlomí ruku, narazí žebro anebo vysklí okno? Není toto všechno lepší než vykolejit? Není to lepší, než kdyby měli umřít?

Samozřejmě, že je to lepší.

Tou záchrannou brzdou v případě takového nepromyšleného cvičení bývá zranění anebo nějaká bolest, která vám nedovolí cvičení takovým způsobem už praktikovat. Lidské tělo je úžasné, mnohdy opravdu silné a nezatáhne za tuto záchrannou brzdu hned po prvním cvičení, ani po desátém a nemusí ani po roce.man-1282232_1920_1

 

Nedělám mrtvoly, protože mě z nich bolí záda

V posilovně narazíte na hodně lidí, kteří vám řeknou, že nedělají dřepy, protože je z nich bolí kolena anebo že nedělají mrtvé tahy, protože je z nich bolí záda. Ono to vážně může skončit i tak, že vám lékař nakonec diagnostikuje vyhřezlou ploténku.

Co to znamená? Že máte přestat dělat mrtvé tahy? Že máte přestat cvičit? Že vás čeká operace?

Lékař vám pravděpodobně přestat s cvičením nakáže, protože je zřejmé, že necvičíte správně a ono je lepší necvičit, než pokračovat takto špatně.

Vyhřezlou ploténku může mít kdokoli

Pokud byste cvičili správně, to platí také pro správně zvolenou zátěž, nebudou vás ze dřepů bolet kolena anebo záda z mrtvých tahů, tedy ovšem za předpokladu, že je provádíte správnou technikou.

Faktem totiž je, že kdokoli může mít vyhřezlou ploténku, cvičit, ale přesto nemít bolesti. Čím to? Zkrátka cvičí tak, jak má, tak, aby neprovokoval faktor spouštějící tuto bolest.

Cvičit správně je strašně důležité, a proto je také důležité naučit se správné technice. Každý začátečník by proto měl vyhledat rady zkušeného trenéra, který vám vysvětlí nejen správnou techniku provedení cviku, ale také pozná, zda je vaše tělo na takový cvik vůbec připraveno. A pokud není, připraví vás.