Funkce kreatinu v organismu - znáte je?

Funkce kreatinu v organismu

Snad každý chlap chodící do fitka někdy vyzkoušel kreatin. Patříš mezi začátečníky a nevíš, jak kreatin funguje a jestli pomůže i tobě? Je fér, abys o něm nejdřív něco věděl, než si koupíš suplement. Takže jak kreatin funguje?

Co vlastně ten kreatin je?

Vezmeme to od podlahy. Nejdřív bys měl vědět, co kreatin vůbec je. Jde o organickou sloučeninu (aminokyselinu) vznikající v našem těle syntézou tří látek – metioninu, argininu a glycinu. Syntéza kreatinu probíhá v játrech, ledvinách a slinivce břišní. Po svém „zrození“ putuje kreatin pomocí krevního oběhu do své největší zásobárny v lidském těle – do kosterního svalstva (svaly obsahují 95 % kreatinu). Zbylých 5 % kreatinu je uloženo v mozku.

V lidském těle je v závislosti na hmotnosti uloženo asi 100 – 140 g kreatinu. Denně ho tělo vyprodukuje přibližně 2 g. Další kreatin přijímáme ve stravě. Hlavním zdrojem kreatinu je maso. Hovězí a vepřové obsahují na jeden kilogram cca 4,5-5 g kreatinu. Kuřecí maso je na tom o něco lépe – v jednom kilogramu najdete 4,5-5,5 g kreatinu.

kreatin-k-cemu-slouzi

Jak kreatin funguje?

Úvod máme za sebou a teď už k funkci kreatinu v těle. Uložení drtivé většiny kreatinu ve svalech ti určitě napovědělo něco o jeho funkci. Kreatin představuje zdroj energie pro svalovou činnost. Ovlivňuje délku svalové práce a její kvalitu.

Kreatin je uložený přímo ve svalové buňce. „Spolupracuje“ s adenosintrifosfátem (ATP), chemickou sloučeninou, která dodává svalům energii. V okamžiku svalového stahu se ATP rozpadá na adenosindifosfát (ADP) a ADP uvolňuje energii dodanou ATP. K vyčerpání energie ATP dojde během pár sekund. Naše svaly ale potřebují neustálý přísun energie, a právě od toho máme kreatin. Kreatin neustále doplňuje zásoby ATP a umožňuje tak pohyb svalů.

Štěpením adenosintrifosfátu se uvolňuje velké množství energie. Těch pár vteřin intenzivní svalové práce můžeš kreatinem prodloužit. Může ti to připadat jako něco zanedbatelného, proto uvedeme příklad – předpokládá se, že kreatinové zásoby se vyčerpají za 10-12 sekund – za tu dobu zvládneš dejme tomu 4-6 opakování. Když použiješ kreatinový suplement, prodloužíš „životnost“ kreatinu až na 15 sekund, a to máš další dvě opakování navíc!

Ale abychom nezůstali jen u pozitivního vlivu kreatinu na krátkodobou fyzickou výkonnost. Ze zdravotního hlediska je kreatin také užitečný. Pomáhá s léčbou svalové dysfunkce, má pozitivní vliv na mozkovou činnost a snižuje hladinu celkového cholesterolu.

KREATIN - nejprodávanější

Jak kreatin ovlivní sportovní výkonnost?

Díky kreatinu získáš větší sílu ve svalech, větší svalovou vytrvalost, získáš celkově lepší fyzičku, která ti umožní intenzivnější a kvalitnější trénink. A intenzivnější trénink bude mít pozitivní vliv také na růst svalů. Kreatin ti do bonusu pomůže také s potréninkovou regenerací.

Pro jaké sporty je kreatin nejvhodnější?

Skvělým pomocníkem ti bude v kulturistice, ve fitness nebo v atletice. Využití ale najde všude tam, kde potřebuješ dosáhnout maximálního výkonu v krátkém časovém úseku – třeba při sprintech, v hokeji nebo při fotbale. Kde naopak nenajde využití vůbec, to jsou vytrvalostní sporty.

Příznivý vliv kreatinu na krátkodobou sportovní výkonnost je nepopíratelný. Řada vědeckých studií potvrdila jeho pozitivní vliv na sportovní výkonnost. Tak neváhej a vyzkoušej ho!

KREATIN - obecne