Gaba jako potřebná brzda v mozku

Pokud se cítíte psychicky na dně anebo špatně spíte, potřebujete možná GABA.

Kyselina gama-aminomáselná neboli GABA je velmi důležitá pro naši psychickou pohodu. Je to neurotransmiter, který pomáhá od úzkostí a umožňuje dosáhnout kvalitního spánku. Zkrátka a dobře uvolňuje od napětí, se kterým se potýkáme dnes a denně. GABA totiž snižuje nadměrnou aktivitu v mozku a dle některých výzkumů také zlepšuje empatii, emoční inteligenci, pozornost a kognitivní funkce. A kromě toho všeho přispívá tato aminokyselina k lepšímu fyzickému výkonu.

GABA jako potřebná brzda v mozku

Kyselinu gama- aminomáselnou si můžete představit jako takovou brzdu v mozku, která výrazně utišuje všechen ten šrumec, který za celý den připomíná jedno velké asijské tržiště.

 

Možná vy, kteří máte problémy se spánkem, ten tržištní mozkový šrumec moc dobře znáte. To nemůžete spát, protože zprava na vás útočí důležitá rozepsaná obchodní korespondence, zleva maminka, která potřebuje u obvoďáka vyzvednout recept na tlak a pak samozřejmě léky v lékárně a zezadu cvičení v posilovně, které přirozeně nechcete zanedbávat. Proč taky, však to všechno zvládnete, ještě nejste tak staří.

Jasně, že nejste staří, ale také nejste žádní roboti. Kdybyste totiž byli, tak jednoduše v noci vypnete. Ale to vám prostě nejde.

Když trpíte nedostatkem GABA, nedokážete se hodit do pohody

Jste z toho pak takoví celí nervózní, roztěkaní, neumíte se hodit do pohody a vypnout. Mozek vám pořád i ve spánku připomíná, co musíte udělat, že pak nakonec tyto povinnosti nedokážete udělat ke své vlastní spokojenosti. Kdybyste se alespoň v noci vyspali, to byste byli hned klidnější, vyrovnanější a zvládli byste se se vším během dne hravě popasovat. Určitě víte, kam tím míříme. Jasně, abyste všechno dobře zvládali a nepadali ze všeho hned na zadek, potřebujete GABA.

GABA od OstroVit obsahuje ještě navíc melatonin, který je pro dobrý a posilňující spánek naprosto nezbytný. Bohužel, produkce melatoninu se s věkem postupně snižuje, a proto máte možná se spánkem problém. Možná proto se divíte, možná proto se teď ptáte, proč vám usínání a udržení spánku dělá takové problémy, když před 10 lety stačilo jen zavřít oči a už jste spali. To je prostě nezvratný proces stárnutí, na který se dá však například díky GABA účinně reagovat.

Jak poznáte, že vám GABA chybí?

- Honí vás více chutě nejen na sladké, ale celkově na více sacharidů než obvykle.

- Třesete se, máte návaly, máte zvýšenou tepovou frekvenci, potíte se, máte ledové ruce, pociťujete brnění či mravenčení.

- Trápí vás žaludeční a trávicí potíže, bolesti hlavy, závratě či dráždivý tračník.

-  Trápí vás úzkosti, deprese, možná také strach, že na něco zapomenete anebo nevysvětlitelná nervozita.

- Trápí vás migrény, chronická nespavost, hučení v uších či bolesti svalů.

 

Nedostatek GABA je ještě o něco složitější a závažnější. Nedostatek kyseliny gama-aminomáselné bývá častý v případech nejen výše zmíněné úzkosti a různých gastrointestinálních poruch, ale také hypertenze, cystitidy či bipolární poruchy. Dokonce i ženy v premenstruačním období často nízkou hladinou GABA trpí.

 

Jak podpořit spánek a urychlit usínání: Čemu se vyhnout a co pomáhá se dozvíte v našem článku...

Vitamíny pro zlepšení spánku

 

GABA a glutamát musí být v rovnováze

Nezapomínejte však na to, že GABA musí být v rovnováze s kyselinou glutamovou. Příliš mnoho glutamátu může mít na svědomí záchvaty a mánie. Kyselina glutamová je totiž nejdůležitějším budivým neurotransmiterem v CNS.

GABA má zase opačný účinek. Příliš vysoká hladina GABA může mít na mozek podobné sedativní účinky jako Valium a může dokonce zapříčinit i kóma.

Nicméně, je-li GABA a glutamát v rovnováze, mozek funguje bezproblémově. Je to však většinou GABA, které je v mozku nedostatek, a to právě v důsledku dnešního uspěchaného trendu plného stresu.

Je-li mysl neustále aktivní, zkrátka když neustále pracujete, přemýšlíte a všemožně se stresujete, bývá v mozku zvýšená kyselina glutamová, zatímco ta gama-aminomáselná bývá na ústupu.

 

Pokud vás špatný spánek trápí a do práce chodíte nevyspalí, GABA stojí rozhodně za vyzkoušení.

 

GABA pro lepší spánek