Jak zmírnit bolest kloubů a dodat jim tu nejlepší výživu ?

Jak zmírnit bolest kloubů a dodat jim tu nejlepší výživu

 

Bolest kloubů je strašákem pro každého sportovce. Nabourá vám tréninkový plán a znepříjemní pohyb. Pokud ji ale podchytíte hned v začátku, dá se proti ní efektivně bojovat. Nejlepším lékem je však prevence. Máme pro vás několik tipů na to, jak proti bolesti kloubů bojovat a jaké živiny byste měli zahrnout do vašeho jídelníčku.

Proč klouby bolí

Bolest v kloubech odkazuje na to, že s vaší chrupavkou je něco v nepořádku. Tato pojivová tkáň se nachází na povrchu kloubní hlavice a kloubní jamky. Chrupavka zabraňuje tomu, aby se kosti přímo dotýkaly a snižuje jejich tření během pohybu či námahy. Zároveň tlumí otřesy, ke kterým neustále dochází.

Pokud vás začne bolet v kloubech, nemusí jít nutně o výrazně poškozenou chrupavku. Může to ukazovat také na to, že ji nevhodně přetěžujete. Tak jako tak je potřeba zpozornit a začít jednat. Pozor – nejde jen o kolena. Ač ty jsou postižená nejčastěji, potíže můžete mít i s kyčlemi a dalšími klouby.

Problémy s klouby se projevují pozvolna a plíživě. Proto je důležité vše podchytit hned v začátku. Jakmile se vám potíže rozjedou naplno, bývá pozdě něco řešit. Přitom by stačilo, kdybyste tomu věnovali dostatek pozornosti už v zárodku.

První bolesti v kloubech ukazují na to, že se chrupavka nestíhá obnovovat. Během fyzické zátěže neustále vznikají drobná poškození. Jakmile jich je ale příliš a tělo nestíhá, chrupavka se začne zmenšovat a už nedokáže tak dobře chránit kosti proti tření a dotýkání se navzájem.

To se projevuje nejen bolestí, ale v některých případech i otokem a zvýšenou teplotou. Pokud na sobě pozorujete tyto příznaky, máte zaděláno na zánět kloubu. Až do tohoto stádia byste to nikdy neměli nechat dojít.

 

Mořský kolagen pro snížení rizika zranění kloubů, chrupavek a šlach

 

Co poškozuje chrupavku

U kloubů obecně se často setkáme s degenerativním onemocněním. Ty trápí především kyčle, ale i kolena. Na vinně může být i nesprávný jídelníček nebo porucha imunity. Mnohem častěji je ale na vinně příliš velká zátěž.

Ta nemusí vznikat jen během cvičení, ale i vlivem nadváhy, nebo při zdvihaní těžkých břemen. Bohužel i cvičení se může negativně podepsat na kvalitě chrupavky. A to především pokud ho provádíte nesprávně a klouby během něj neúměrně zatěžujete (ať už nesprávným držením těla, špatnou technikou, příliš velkým závažím atd.)

 

Co dělat s bolestí kloubů

Nejdůležitější je prevence a včasné zařazení terapeutických přípravků. Pro zdravý a bezbolestný pohyb potřebujete chrupavku v té nejlepší kondici. O to se můžete starat jak vyváženým jídelníčkem, tak vhodnou kloubní výživou.

Jak už bylo řečeno, bolest kloubů je potřeba podchytit hned na začátku. Mírné poškození chrupavky můžete řešit kloubní výživou, ale u vážnějšího problému vás nespasí. Ten je potřeba řešit komplexně. A to na základě původu problému.

Pokud jde o poškození spojené se sportem, budete muset změnit tréninkový plán. U degenerativních nemocí se zase řešení konzultuje s ortopedem či jiným odborníkem. V následujícím textu se podíváme na to, jaké látky a živiny byste měli zařadit v rámci péče o klouby.

 

Glukosamin, MSM, Chondroitin

Tyto tři látky jsou odbornou veřejností považovány za jednu z nejlepších kombinací v kvalitní kloubní výživě. Podporují nejen regeneraci chrupavky, ale i šlach. Pečují tedy o celý pohybový aparát. Pojďme se na ně podívat trochu blíže.

Výběr kvalitní kloubní výživy

 

Co je to glukosamin

Glukosamin je látka, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle, konkrétně v kloubech a vazivech. Napomáhá k tvorbě chrupavky. Vy ho využijete proti bolestem a zánětům, ale je vhodný i pro posílení a prevenci. Jak ho získat? Ideálně z doplňků stravy. Ač se vyskytuje v potravinách, je ho tam příliš malé množství na to, aby vám nějak efektivně pomohl.

Co je to chondroitin

Chondroitin se, stejně jako glukosamin, vyskytuje ve vazech a kloubech. Je nezbytný k tomu, aby klouby správně fungovaly a byly odolné vůči tlaku a opotřebení. Poškozeným místům dodává pružnost a obnovuje je. Glukosamin a chondroitin můžete získat z potravy, např. z kostního vývaru. Málokdo má ale dnes čas několikrát týdně táhnout hodiny a hodiny vývar. A tak budete pravděpodobně chtít sáhnout po suplementaci.

Co je to MSM

Poslední látkou na seznamu je MSM. Tato látka dělu dodá aktivní zdroj síry. Nelekejte se – právě síra je jedním z nejčastěji se vyskytujícím minerálem v těle. Potřebujeme ji pro správné fungování. Najdete ji v bílkovinách, kolagenu, keratinu a hormonech. Pomáhá regenerovat a snižuje zánětlivost. MSM se vyskytuje v potravinách, ale jeho množství je velmi malé. Vyplatí se proto koupit ho ve formě doplňků stravy.

Pokud hledáte doplněk stravy se těmito 3 složkami, doporučujeme sáhnout po:

 

Co ještě pomáhá na klouby?

Zařaďte také kolagen. Ten je prospěšný nejen pro chrupavky, ale i kosti, zuby, pleť a vlasy. Najdete ho například v Alavis Triple Blend nebo Czech Virus Joint, které jsme uvedli o kousek výš. Dalším pomocníkem je vitamín C. I ten se nachází v Czech Virus Joint, společně s kurkuminem. Vitamín C pomáhá stimulovat tvorbu kolagenu v chrupavkách, a tak přispívá ke zdravému pohybovému aparátu. Kurkumin zase přímo posílí vaše klouby a kosti.

Omega 3 mastné kyseliny, které se nachází především v tučných mořských rybách, vám rovněž pomohou jako prevence proti opotřebování chrupavky a zánětu v kloubech. Doporučujeme doplněk stravy Olimp Omega 3 Gold Sport.

Poslední látkou, kterou byste měli do kloubní výživy zahrnout, je kyselina hyaluronová. Tu najdete v přípravcích z našeho seznamu. Posiluje kosti a chrání je proti opotřebení. Na vašem seznamu by tedy rozhodně neměla chybět.

A jak pečujete o vaše klouby vy?