Jak zmírnit bolest kloubů a dodat jim tu nejlepší výživu
Bolest kloubů je strašákem pro každého sportovce. Nabourá vám tréninkový plán a znepříjemní pohyb. Pokud ji ale podchytíte hned v začátku, dá se proti ní efektivně bojovat. Nejlepším lékem je však prevence. Máme pro vás několik tipů na to, jak proti bolesti kloubů bojovat a jaké živiny byste měli zahrnout do vašeho jídelníčku.
Proč klouby bolí
Bolest v kloubech odkazuje na to, že s vaší chrupavkou je něco v nepořádku. Tato pojivová tkáň se nachází na povrchu kloubní hlavice a kloubní jamky. Chrupavka zabraňuje tomu, aby se kosti přímo dotýkaly a snižuje jejich tření během pohybu či námahy. Zároveň tlumí otřesy, ke kterým neustále dochází.
Pokud vás začne bolet v kloubech, nemusí jít nutně o výrazně poškozenou chrupavku. Může to ukazovat také na to, že ji nevhodně přetěžujete. Tak jako tak je potřeba zpozornit a začít jednat. Pozor – nejde jen o kolena. Ač ty jsou postižená nejčastěji, potíže můžete mít i s kyčlemi a dalšími klouby.
Problémy s klouby se projevují pozvolna a plíživě. Proto je důležité vše podchytit hned v začátku. Jakmile se vám potíže rozjedou naplno, bývá pozdě něco řešit. Přitom by stačilo, kdybyste tomu věnovali dostatek pozornosti už v zárodku.
První bolesti v kloubech ukazují na to, že se chrupavka nestíhá obnovovat. Během fyzické zátěže neustále vznikají drobná poškození. Jakmile jich je ale příliš a tělo nestíhá, chrupavka se začne zmenšovat a už nedokáže tak dobře chránit kosti proti tření a dotýkání se navzájem.
To se projevuje nejen bolestí, ale v některých případech i otokem a zvýšenou teplotou. Pokud na sobě pozorujete tyto příznaky, máte zaděláno na zánět kloubu. Až do tohoto stádia byste to nikdy neměli nechat dojít.
Co poškozuje chrupavku
U kloubů obecně se často setkáme s degenerativním onemocněním. Ty trápí především kyčle, ale i kolena. Na vinně může být i nesprávný jídelníček nebo porucha imunity. Mnohem častěji je ale na vinně příliš velká zátěž.
Ta nemusí vznikat jen během cvičení, ale i vlivem nadváhy, nebo při zdvihaní těžkých břemen. Bohužel i cvičení se může negativně podepsat na kvalitě chrupavky. A to především pokud ho provádíte nesprávně a klouby během něj neúměrně zatěžujete (ať už nesprávným držením těla, špatnou technikou, příliš velkým závažím atd.)
Co dělat s bolestí kloubů
Nejdůležitější je prevence a včasné zařazení terapeutických přípravků. Pro zdravý a bezbolestný pohyb potřebujete chrupavku v té nejlepší kondici. O to se můžete starat jak vyváženým jídelníčkem, tak vhodnou kloubní výživou.
Jak už bylo řečeno, bolest kloubů je potřeba podchytit hned na začátku. Mírné poškození chrupavky můžete řešit kloubní výživou, ale u vážnějšího problému vás nespasí. Ten je potřeba řešit komplexně. A to na základě původu problému.
Pokud jde o poškození spojené se sportem, budete muset změnit tréninkový plán. U degenerativních nemocí se zase řešení konzultuje s ortopedem či jiným odborníkem. V následujícím textu se podíváme na to, jaké látky a živiny byste měli zařadit v rámci péče o klouby.
Glukosamin, MSM, Chondroitin
Tyto tři látky jsou odbornou veřejností považovány za jednu z nejlepších kombinací v kvalitní kloubní výživě. Podporují nejen regeneraci chrupavky, ale i šlach. Pečují tedy o celý pohybový aparát. Pojďme se na ně podívat trochu blíže.
Co je to glukosamin
Glukosamin je látka, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle, konkrétně v kloubech a vazivech. Napomáhá k tvorbě chrupavky. Vy ho využijete proti bolestem a zánětům, ale je vhodný i pro posílení a prevenci. Jak ho získat? Ideálně z doplňků stravy. Ač se vyskytuje v potravinách, je ho tam příliš malé množství na to, aby vám nějak efektivně pomohl.
Co je to chondroitin
Chondroitin se, stejně jako glukosamin, vyskytuje ve vazech a kloubech. Je nezbytný k tomu, aby klouby správně fungovaly a byly odolné vůči tlaku a opotřebení. Poškozeným místům dodává pružnost a obnovuje je. Glukosamin a chondroitin můžete získat z potravy, např. z kostního vývaru. Málokdo má ale dnes čas několikrát týdně táhnout hodiny a hodiny vývar. A tak budete pravděpodobně chtít sáhnout po suplementaci.
Co je to MSM
Poslední látkou na seznamu je MSM. Tato látka dělu dodá aktivní zdroj síry. Nelekejte se – právě síra je jedním z nejčastěji se vyskytujícím minerálem v těle. Potřebujeme ji pro správné fungování. Najdete ji v bílkovinách, kolagenu, keratinu a hormonech. Pomáhá regenerovat a snižuje zánětlivost. MSM se vyskytuje v potravinách, ale jeho množství je velmi malé. Vyplatí se proto koupit ho ve formě doplňků stravy.
Pokud hledáte doplněk stravy se těmito 3 složkami, doporučujeme sáhnout po:
- Ostrovit Glukosamine + MSM+ Chondroitin
- Nutrend Flexit Drink
- Czech Virus Joint Max Ultimate Blend Peptann
- Alavis Triple Blend
- Mořský kolagen s kyselinou hyaluronovou
Co ještě pomáhá na klouby?
Zařaďte také kolagen. Ten je prospěšný nejen pro chrupavky, ale i kosti, zuby, pleť a vlasy. Najdete ho například v Alavis Triple Blend nebo Czech Virus Joint, které jsme uvedli o kousek výš. Dalším pomocníkem je vitamín C. I ten se nachází v Czech Virus Joint, společně s kurkuminem. Vitamín C pomáhá stimulovat tvorbu kolagenu v chrupavkách, a tak přispívá ke zdravému pohybovému aparátu. Kurkumin zase přímo posílí vaše klouby a kosti.
Omega 3 mastné kyseliny, které se nachází především v tučných mořských rybách, vám rovněž pomohou jako prevence proti opotřebování chrupavky a zánětu v kloubech. Doporučujeme doplněk stravy Olimp Omega 3 Gold Sport.
Poslední látkou, kterou byste měli do kloubní výživy zahrnout, je kyselina hyaluronová. Tu najdete v přípravcích z našeho seznamu. Posiluje kosti a chrání je proti opotřebení. Na vašem seznamu by tedy rozhodně neměla chybět.
A jak pečujete o vaše klouby vy?