Podle čeho vybírat veganský protein ?

Veganský protein je nezbytným doplňkem stravy pro všechny vegany, kteří sportují. Pokud si nejste jistí, jak vybrat veganský protein, podívejte se do našeho přehledu. Nejprve se podíváme na to, podle čeho postupovat při výběru. Na závěr jsme přidali seznam nejoblíbenějších druhů. S námi to zvládnete!

Proč potřebujete veganský protein

Ještě před tím, než se pustíme do debaty o tom, který rostlinný protein je nejlepší, pojďme se zamyslet nad tím, proč ho vlastně potřebujete. Spousta lidí bere protein bez toho, aby nad tím nějak hlouběji přemýšleli. A možná ho ani nepotřebují. Jak jste na tom vy? Protein je dobré brát ve dvou případech:

  1. Potřebujete doplnit denní příjem bílkovin v období fyzické zátěže
  2. Chcete doplnit bílkoviny po silovém cvičení a podpořit tvorbu svalové hmoty

Doplnění bílkovin v období zvýšené fyzické aktivity

Na základě vědeckých studií se předpokládá, že sportující vegani by měli mít denní příjem bílkovin mezi 1,5 g až 2 g na 1 kg tělesné váhy. Proteinový prášek je jednoduchou a pohodlnou formou doplnění bílkovin, pokud jich nemáte dostatek v jídelníčku. Je důležité, abyste si spočítali váš denní příjem a teprve případný deficit doháněli proteinem. Jinak jeho konzumace nemá moc velký smysl.

Vycházejme tedy z toho, že sportujete a potřebujete dohnat či mírně navýšit příjem bílkovin. V tom případě si vystačíte s jednosložkovým proteinem. To znamená, že obsahuje pouze jeden druh proteinu. Můžete sáhnout například po hrachovém, který je v poslední době pro své účinky velmi oblíbený.

Pokud nemáte za cíl nabírání svalů, nemusíte se ohlížet na aminokyselinové spektrum. Předpokládám, že máte pestrou stravu, a tak stačí doplnit bílkoviny a spektrum aminokyselin se opět vyrovná. Pokud ale příliš pestrou stravu nemáte, možná se přeci jen poohlédněte po vícesložkovém proteinu s dvěma a více druhy zdroje bílkoviny.

Rostlinný protein pro podporu tvorby svalové hmoty

Rostlinný protein může být skvělým pomocníkem při budování svalové hmoty. Pokud tedy to je váš cíl a dřete se proto, abyste nabrali svaly, je potřeba, aby váš denní příjem bílkovin byl vyšší než 2 g na 1 kg tělesné váhy. Neměli byste však přesáhnout hranici 4 g.

Jak si vybrat protein pro nabírání svalové hmoty? Z jednosložkových nemá žádný, kromě sójového proteinu, optimální aminokyselinové spektrum. Svaly pro růst po cvičení potřebují dodat co nejkvalitnější bílkovinu s optimálním aminokyselinovým spektrem (chtějte produkt s větším množstvím argininu a glutaminu) a rychlou stravitelností.

Tato vlastnost se měří na stupnici PDCAAS. Během testů se zkoumá stravitelnost produktů a jejich kvalitu. Nejlepší skóre je 1. Hlídejte si tedy skóre daného proteinu. Míry 1 dosahuje například již řečený sójový protein, nebo kombinace hrachového, rýžového a sójového.

Nejlepší rostlinný protein podle úrovně zpracování

U neveganských proteinů je nejlepším způsobem zpracování hydrolýza. Tak se bohužel veganský protein nevyrábí. Vy můžete sáhnout po izolátu a koncentrátu. Izolát obsahuje 80 a více % bílkoviny. Koncentrát 50 až 80 %. I to je velmi dobré.

Raw veganské proteiny obsahují méně než 50 % bílkovin. Jde o usušené a rozemleté zdroje, které se tráví téměř stejně dlouho a složitě jako regulérní jídlo. Pokud je porovnáte s lehce stravitelnými produkty, daleko zaostávají. V budování svalové hmoty vám takový produkt příliš nepomůže. Ač si možná myslíte, že vyšší cena od povídá vyšší kvalitě bílkoviny, nemusí tomu tak vždy být.

V následující kapitole jsme pro vás připravili přehled nejprodávanějších druhů rostlinných proteinů. Určitě vám přehled pomůže v tom, jak si vybrat protein.

 

Sójový protein

Nejoblíbenější veganský protein je sójový protein. Co se týče aminokyselin, tak se jejich zastoupení v sójové bílkovině podobá živočišnému zdroji. Navíc má, coby jednosložkový protein, na stupnici PDCAAS nejlepší skóre.

Poněkud kontroverzní je obsah isoflavonů v sóje. Isoflavony jsou látky, které se v mnohém podobají estrogenu. Při vysokém dávkování (vědecká studie uvádí 56 g sójového proteinu denně) může dojít k snížení hladiny testosteronu. Muži by to s ním tedy neměli přehánět.

Sojový veganský protein

 

Hráškový protein

Ne nadarmo se vegetariánům a veganům doporučuje nahradit maso luštěninami. Doplníte jimi hladinu aminokyselin, které můžete při výhradně rostlinné stravě postrádat. Hrachový protein má velmi dobré aminokyselinové spektrum a hodí se pro budování svalové hmoty – přinejmenším jako jedna ze složek vícesložkového proteinu (tak jako je tomu například u proteinového drinku Bodylab Vegan Blend, kde najdete hrachový a rýžový izolát). Jde tedy o důstojnou alternativu k proteinům ze živočišných zdrojů.

 

Konopný protein

Konopný protein není příliš kvalitní veganský protein. Ač má tato rostlina spoustu benefitů na lidské zdraví, její bílkovina nestojí za řeč. Na škále PDCAAS dosáhl hodnocení pouze 0,5, což je celkem bídný výsledek.

Ač se o něm často dočtete, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, nejsou v dobrém poměru a pro vás je to ve finále lichá informace. Pokud vám tedy jde o kvalitní svalovou výživu a budování svalové hmoty, vyberte jiný veganský protein.

Rýžový protein

Rýžový protein má jednu zajímavou vlastnost, a tou je to, že leucin se z něj vstřebává rychleji než ze syrovátkového proteinu. Díky dobré vstřebatelnosti je tak rýžový protein super náhradou rostlinné bílkoviny. Je ale nutné konzumovat ho bezprostředně po tréninku a klidně v mírně vyšší dávce.

Rýžový protein vhodný pro vegany