Obrana proti nemocem Vitamín D3 – jeho účinky a kde ho najdete...

Obrana proti nemocem: Vitamín D – jeho účinky a kde ho najdete

Pokud se chcete na nadcházející zimu obrnit proti nemocem, vsaďte na vitamín D. Silná imunita ale není jeho jedinou specialitou, dovede toho mnohem víc. Seznamte se s vitamínem D – s tím, co umí, kde ho najdete a kolik byste ho měli každý den užívat.

Historie vitamínu D

Vitamín D byl objevený na počátku 20. st. britským vědcem Edwardem Mellanbym. Ten na něj narazil, když studoval případy křivice neboli rachitidy u dětí. Všiml si, že rachitida se vyskytuje častěji u dětí z města, zatímco ty z venkova ji měly jen málokdy. Objevil také, že na vině je nedostatek slunečního světla a s ním spojené látky, vitamínu D, kterou lze dodat například v rybím tuku.

Vitamín D, na rozdíl třeba od vitamínu C, si dokáže tělo vytvořit samo. Je ale potřeba, aby bylo vystaveno dostatečnému množství slunečního svitu. Kromě toho se tento vitamín nachází také v potravinách.

Kdybychom chtěli být přesní, nejde jen o jeden vitamín, ale o shluk podobných molekul, tzv. kalciferolů. Nejdůležitější jsou ergokalciferoly, tedy vitamín D2 (rostlinný), a cholekalciferoly, vitamín D3 (z živočišných zdrojů).

Vitamím D pro posílení imunity a kostí

Proč je vitamín D důležitý pro imunitu a zdraví

Podporuje funkce imunitního systému. Organismus je díky němu silnější a ubrání se chřipce, respiračním nemocem a dalším virovým a bakteriálním infekcím. Pokud se i přesto nakazíte, příznaky a průběh nemoci budou mírnější. Vitamín D pomáhá také při léčbě autoimunitních poruch.

Kromě plic vitamín D posiluje a chrání celý kardiovaskulární systém. Uzdravuje cévy, snižuje krevní tlak a přechází srdečním příhodám. Zároveň funguje jako prevence cukrovky, a to jak prvního, tak druhého typu.

Vitamín D a vápník jsou nerozlučné duo. Při suplementaci vápníků je dobré přijímat tyto dvě látky společně. Vitamín D je totiž důležitý při jeho vstřebávání (a při vstřebávání fosforu), a přispívá tak ke zdravým a silným kostem. Společně tyto látky zabrání řídnutí kostí. Pečují také o silné zuby a zdravé dásně. To samé platí o D, K2 a hořčíku. Vitamín K2 přenáší vápník z krve do kostí. Hořčík zase pomáhá vitamínu D fungovat efektivněji. Společně s D je proto dobré zařadit i tyto látky.

Je důležitý pro psychickou pohodu. Ovlivňuje totiž aktivitu hormonu štěstí, serotoninu. Pokud vás na podzim a přes zimu trápí špatná nálada, určitě vitamín D zařaďte. Pomůže vám najít ztracenou vitalitu.

Vitamín D pomáhá také těhotným ženám. Chrání plod a přispívá k jeho zdravému vývoji. Matku zase udržuje v psychické pohodě, snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi, která často během těhotenství stoupne.

Co způsobuje nedostatek vitamínu D

Nedostatek vitamínu D vede k řídnutí kostí a celkové slabosti organismu, především imunity. Tělo je mnohem náchylnější na bakteriální a virové infekce. Zranění se hojí pomaleji, zuby se rychleji kazí, a dokonce mohou vypadávat vlasy. Co se psychiky týče, hrozí úzkosti, deprese a špatná nálada.

Naprostá většina lidí v České republice trpí na nedostatek vitamínu D. Hlavní příčinou je, že většinu času trávíme uvnitř a nemáme dostatek slunečního světla, které ani na jaře a v létě není tak silné jako například na jihu Evropy. Vedlejší příčinou je potom to, že se v našem jídelníčku vitamín D téměř nevyskytuje. Ne každý má možnost, či dokonce chuť, jíst pravidelně mořské plody a tučné ryby. Naštěstí se tento problém dá vyřešit poměrně jednoduše, a to suplementy.

Kolik vitamínu D užívat

Pokud chcete posílit imunitu, užívejte alespoň 50 mg vitamínu D. Ač se často uvádí, že 5 až 10 mg denně stačí, není to zrovna optimální a pro aktivaci imunitních procesů je toto množství nedostatečné. Pokud kojíte, jste těhotná nebo v menopauze, vhodnou denní dávku konzultujte s lékařem.

Kde se nachází

  • Ve slunečních paprscích: Optimální podmínky pro příjem ze slunce jsou od května do října, kdy má dostatečnou sílu. Stačí 15 až 20 minut pobytu na sluníčku denně. Na podzim a v zimě nejsou sluneční paprsky pod tím správným úhlem a nemají takový vliv. Opalující prostředky, znečištěné ovzduší a oblečení ale logicky celý proces blokují, a proto je příjem ze slunce poměrně problematický.
  • V potravinách: D3 najdete v tučných rybách, mořských plodech, v menší míře ve vaječných žloutcích (slepice ale musí pobývat venku), v másle, mléce a mléčných výrobcích. Nachází se i v hovězích játrech a vepřovém sádle. D2 zase najdete v houbách, které rostou na slunci a v obohacených potravinách na rostlinné bázi pro vegetariány a vegany.

Ač zní středomořská dieta vážně skvěle, v dnešní době si bohužel můžete nadměrnou konzumací mořských plodů a ryb spíše uškodit. Kvůli znečištění oceánů a moří se v nich nacházejí těžké kovy a toxiny. Nebezpečný je zejména tuňák, losos z chovných farem (nevhodné složení krmiva) či ústřice z Mexického zálivu. Doporučujeme proto kupovat ryby z volných chovů, popř. organicky chované.

Doplňky stravy s vitamínem D

Příjem ze slunce i z potravy je většinou nedostatečný a jak jste sami viděli i mírně problematický. Proto se vitamín D vyplatí suplementovat, a to především na podzim a v zimě. Díky doplňkům stravy si snadno ohlídáte doporučenou denní dávku a máte po starostech.

Na našem e-shopu pod hlesem „vitamin D“ najdete bohatý výběr doplňků stravy s vitamínem D. Kromě klasických tablet ho nabízíme i v tekuté formě či jako rychle rozpustné želatinové kapsle s vysokým obsahem vitamínu D3 5000, které obsahují i další vitamíny pro krásné vlasy a zdravé klouby. K dostání je také v kombinaci s K2 či s vápníkem.

Vitamín v potravinách

 

Předávkování vitamínem D

Předávkování vitamínem D je velmi vzácné. Projevuje se bolestí hlavy, zažívacími obtížemi, slabostí či dehydratací. V dlouhodobém měřítku může způsobit kalcifikaci srdce a ledvin.