Micelární kasein a syrovátkový protein jsou bratry, kteří by se neměli rozdělovat

Nejpopulárnějším a nejrozšířenějším druhem proteinu je bezesporu protein syrovátkový, a to zejména pro svou vstřebatelnost a výbornou biologickou hodnotu. No a ve stínu syrovátkového proteinu si v tichosti žije takový micelární kasein.

Micelární kasein je možná považován za takového méně nadaného sourozence syrovátkového proteinu. Není tak rozšířený a lidé o něm moc nevědí, nevědí, proč by měli jíst/ pít ještě micelární kasein, když si dávají ten nejlepší zdroj bílkovin, který najdou přeci v syrovátkovém proteinu. Jenomže ve spolupráci obou proteinů je obrovská síla.

Ale znáte to. Mnohdy ti, od nichž se toho moc neočekává, příjemně překvapí. A přesně to je i případ micelárního kaseinu, který si nyní konečně získává svou zaslouženou pozornost.

header_platinum_en

Pro koho je micelární kasein vhodný?

Zjednodušeně řečeno, pro všechny, kteří chtějí dosáhnout maximálního nárůstu svalové hmoty. Kasein ale také ocení sportovci (a nejen ti), kteří potřebují zasytit a během dne doplnit kvalitní bílkoviny a kalorie. Je vhodný také pro lidi, nemusí se nutně jednat o sportovce, kteří vykonávají během dne náročnou fyzickou aktivitu a mají omezené možnosti najíst se během dne.

Pomalý kasein, rychlá syrovátka

Kasein a syrovátka pocházejí ze stejného zdroje, tedy z kravského mléka. V mléce se obecně nachází více kaseinu jak syrovátky. Syrovátka v mléce tvoří 20 %, zatímco kasein 80 %. Kaseinu se přezdívá noční protein anebo také pomalý. Právě proto je velmi často konzumován v době před spaním. Kasein se totiž, na rozdíl od syrovátky, uvolňuje pomalu a zabraňuje tak až o 35 % odbourávání svalové hmoty po většinu doby, kdy spíte (cca 6-8 hodin).

Micelární kaseinantikatabolické účinky, to znamená, že zabraňuje rozpadu svalové hmoty. Syrovátka funguje zase trošku jinak. Syrovátkový proteinanabolický účinek, tedy svaly napomáhá vytvářet. To je dáno jeho schopností rychlého vstřebávání aminokyselin (vstřebá se do 20 minut), což je nezbytné pro zahájení syntézy svalových bílkovin

Efektivní spolupráce micelárního kaseinu a syrovátkového proteinu

Aby svaly rostly, syntéza bílkovin musí být větší než míra odbourané svalové hmoty. A tady to máme. Když dáme dohromady schopnosti micelárního kaseinu a syrovátkového proteinu, vzejdou nám z toho skvělí parťáci pro budování svalové hmoty. Syrovátkový protein zajistí růst svalové hmoty, zatímco micelární kasein se bude během noci snažit zabránit jejímu rozpadu.

Prostě je to jako šlapat na kole. Jasně, že se dá šlapat jenom na jednom šlapátku, ale nadřete se, rychlí taky moc nebudete a možná spadnete. Ale když šlápnete do obou pedálů, budete rychlí jako vítr a samozřejmě se jen tak rychle neunavíte.

Je k něčemu míchání kaseinu a syrovátky?

Kdyby to bylo až tak prospěšné, zřejmě by se prodával i jejich mix v prášku a bylo by celkem zbytečné je při výrobě od sebe oddělovat. Nicméně, řada lidí to tak dělá a jejich záměr je také dobrý, jelikož se tělu snaží zajistit aminokyseliny jak z rychlého, tak pomalého zdroje bílkovin. Toto ovšem naráží na názor odpůrců, kteří se domnívají, že by se oba proteiny neměly míchat dohromady, protože pomalý protein ten rychlý zpomalí.

Puding z micelárního kaseinu

Ne všem však dělá konzumace micelárního kaseinu na noc dobře. Jelikož se rozkládá velmi pomalu, může mít vliv na kvalitu spánku. Možná budete mít pocit plného žaludku, nebudete moci pořádně zabrat a váš spánek bude příliš lehký. Ano, i toto se může stát. Pokud jste si micelární protein koupili a dělá vám na noc potíže, není nic krásnějšího, než si z něj udělat puding, který si dáte prostě na svačinu. A jak si takový puding připravíte? Je to úplně jednoduché, jednu dávku zalejte přiměřeným množstvím vroucí vody a míchejte jako o život, abyste se zbavili hrudek. Voilà! Nechte ztuhnout a je to. Přidat do něj můžete také piškoty, ovoce nebo zalít čokoládou. Fantazii se meze nekladou.