Mužský hormon - Jak a čím podpořit jeho tvorbu ?

Co je mužský hormon?

Zdánlivě všední slůvko se může překvapivě snadno přeměnit v noční můru. Obzvlášť pokud jste muž a trpíte nízkou hladinou mužského hormonu. Tento problém postihuje větší množství lidí, než byste možná čekali a proto je vhodné se o této látce, tolik důležité pro náš organismus, něco dozvědět.

Pokud víte, že jej potřebujete doplnit, máme pro vás tipy na produkty sportovní výživy, které vám mohou pomoci. Najdete je -> ZDE <-

Existuje více faktorů, které ovlivňují hladinu mužského hormonu. Patří mezi ně věk, genetika, životní styl, způsob stravování, a mnoho dalších. Některé z těchto věcí se nedají změnit (s postupným stárnutím nic moc nenaděláte), ale jiné jsou zcela pod vaší kontrolou a na ty se společně zaměříme.

Co přesně je mužský hormon?

Mužský pohlavní hormon, který zodpovídá za rozvoj sekundárních pohlavních znaků v období puberty (růst ochlupení, nárůst svalové hmoty). V dospělosti mužský hormon pomáhá udržovat tvorbu spermií a brání rozvoji osteropózy (řídnutí kostí). Mužského hormon má mnoho dalších pozitivních účinků na mužské zdraví. Vede k lepšímu spalování podkožního tuku, zvyšuje libido a sexuální výkonnost, zlepšuje náladu a posiluje srdce.

Bohužel po třicátém roku věku hladina mužského hormonu začíná klesat, což postupem času může vést k problémům. Jakými způsoby tedy můžeme hladinu mužského hormonu zvýšit?

TIPY, JAK ZVÝŠIT HLADINU mužského hormonu

Na následujících řádcích si představíme osvědčené způsoby, jak mimo suplementaci podpořit hladinu této látky v mužském organismu a předcházet tak řadě problémů.

1. Dostatek spánku

Zcela jistě víte, že nedostatek spánku má mnoho negativních následků na lidské zdraví. Kromě očekávatelné únavy rovněž zkracuje život, zvyšuje sklon k obezitě a mimo jiné i snižuje hladinu mužského hormonu v těle. Člověk by se měl snažit spát aspoň sedm až osm hodin denně pravidelně, přičemž právě ona pravidelnost je základem úspěchu.

2. Nestresujte se

Vystresovaní muži jsou náchylnější nejenom k častým nemocem, ale rovněž k poklesu mužského hormonu. Zcela se ubránit stresu je v dnešní době obtížné, ale nikoliv nemožné. Zkuste se začít věnovat sportu, najít si každý den čas na odpočinkové činnosti nebo začněte meditovat. Rovněž pomůže večerní odpočinek u dobré knihy či výlet s blízkými.

3. Konzumujte vitamíny

Strava funguje pro naše tělo na obdobném principu jako palivo pro auta. Budeme-li mít nedostatečnou či špatnou stravu, naše tělo to velmi záhy pocítí. Pro zvýšení mužského hormonu je vhodné konzumovat ovoce a zeleninu. Pokud jídlo nestačí, nabízí se varianta využít doplňky stravy. Následující vitamíny a minerály jsou pro zvýšení mužského hormonu podstatné: hořčík, vitamín D, vitamín C, selen, zinek, vitamín B6 a vitamín H. Všechny výše zmíněné mají navíc další pozitivní účinky a neovlivňují pouze hladinu mužského hormonu v těle, takže jejich užíváním takříkajíc zabijete dvě mouchy jednou ranou.

4. Konzumujte sacharidy

Velmi populární způsob diety představuje omezení sacharidů. Pro udržování hladiny mužského hormonu je ale naopak vhodné sacharidy konzumovat. Nicméně, stále platí pravidlo - všeho s mírou.

5. Jezte specifická jídla

Jste to, co jíte. Toto pořekadlo je pravdivější, než by spoustu z nás napadlo. Jestli chceme být zdraví (s čímž v případě mužů souvisí i udržování hladiny mužského hormonu), následující potraviny nám v tomto úsilí pomohou: hovězí maso, česnek, vejce, avokádo, brokolice, mandle, špenát, zelí, oves, slunečnicová semínka, para ořechy a zázvor.

6. Pravidelný pitný režim

Tato problematika je všeobecně základem zdraví. Samozřejmě se bavíme o čisté vodě a nikoliv sladkých limonádách, colových nápojích a jim podobných. Vhodné nápoje a produkty můžete prostudovat -> ZDE <-

7. Užívejte ty správné bylinky

Některé bylinky mají schopnost zvyšovat mužského hormonu. Konkrétně se jedná o korejský ženšen, kotvičník zemní, škornici šípolistou a malajský ženšen.

8. Cvičte

Zásadní prvek celého koloběhu stabilizace výše hladiny látky mužského hormonu v těle. Cvičení rovná se mučení, ale nic vám tolik nenakopne hladinu mužského hormonu jako pořádný trénink. Silové cviky jako dřepy, bench-press a mrtvé tahy pomáhají. Pokud nejde o váš šálek čaje, můžete se zaměřit na HIIT trénink, kdy během krátké doby vynaložíte vysokou námahu. HIIT trénink zahrnuje cvičení jako sprinty, kruhový trénink či rychlou jízdu na kole.

9. Užívejte kreatin

Kreatin je jedním z nejuznávanějších doplňků v kulturistice. Sportovci užívající kreatin mají mnohem vyšší hladinu mužského hormonu než ti, kteří ho nepoužívají. Spojte užívání kreatinu s výše zmíněným cvičením a máte napůl vyhráno! Ostatně, naše nabídka kreatinů zcela jistě uspokojí vaši pohledávku.

10. Konzumujte kofein

Není nad to dát si po náročném dni kávu či černý čaj. Pokud se snažíte kofeinu vyhýbat, možná rádi uslyšíte, že kofein konzumovaný před tréninkem pomáhá mimo jiné zvýšit hladinu mužského hormonu. Na kafíčko po cvičení nechoďte, nicméně před cvičením, proč ne?

A tím výčet rozhodně nekončí, nicméně základní pravidla jsme si představili. Věříme, že vám pomohou.

Jak vidíte, nízká hladina mužského hormonu není problém, se kterým by se nedalo nic dělat. Vyzkoušejte výše zmíněné rady a uvidíte, že se nejenom budete cítit lépe, ale rovněž si začnete připadat mužněji a sebevědoměji, což je pocit, kterému se jen máloco vyrovná!