Jak vybrat ten nejlepší protein?

Proteinové doplňky se staly nedílnou součástí jídelníčku mnoha sportovců, fitness nadšenců i lidí, kteří dbají na zdravý životní styl. Nabídka na trhu je však velmi široká a výběr toho nejlepšího proteinu může být pro mnohé náročný. V tomto článku vám přinášíme několik tipů a rad, jak vybrat ten nejvhodnější protein právě pro vás.

Obsah:

Proteinové doplňky by měly být nedílnou součástí jídelníčku nejen aktivních sportovců. Bílkoviny mají v našem těle nezastupitelnou roli, protože splňují mnoho funkcí, které jsou důležité pro správné fungování celého organismu. Jak ale vybrat ten nejlepší protein právě pro vaše potřeby?

K čemu je protein?

Proteiny neboli bílkoviny se skládají z aminokyselin a jsou důležitou stavební látkou, která je součástí každé buňky v našem těle a váže na sebe mnoho dalších důležitých procesů. Problém je, že si je organismus neumí sám vyrobit, a proto je musíme přijímat prostřednictvím potravin. Pokud naše denní příjmy nedostačují potřebám těla, je nutné sáhnout po doplňcích stravy.

Kdy dochází k nedostatku proteinu v těle?

Proteinové suplementy pomáhají doplnit bílkoviny v případě, že jich má tělo nedostatek. To je způsobeno jak menším příjmem bílkovin v rámci jídelníčku, tak zvýšeným vstřebáváním těla. Dostatečný příjem proteinu je pro sportovce klíčový – zajišťuje regeneraci a je stavebním kamenem pro růst svalů.

Stanovte si cíle a potřeby

Prvním krokem je ujasnit si, proč proteinový doplněk potřebujete. Chcete budovat svalovou hmotu, zlepšit regeneraci po tréninku, nebo pouze hledáte kvalitní zdroj bílkovin do vaší stravy? Vaše cíle vám pomohou zúžit výběr a vybrat protein, který bude nejlépe odpovídat vašim potřebám.

Jaký je váš denní výdej?

Při výběru správného proteinu zohledněte to, jaký je váš denní výdej – tedy jak často trénujete, v jaké fázi tréninku jste nebo jak vypadá váš jídelníček. Obecně se sportovcům doporučuje přijímat 2–3 gramy proteinu na kilogram tělesné hmotnosti.

Protein pro růst svalů

Nejoblíbenějším proteinem, který vám pomůže při nabírání svalové hmoty, je jednoznačně syrovátkový protein. Ocení jej nejen aktivní sportovci, ale i kulturisti.

Optimální volbou pro všechny, kteří mají vysoce intenzivní tréninkový režim je protein Levro Whey Supreme, vytvořen jedním z nejznámějších sportovců, legendou Kevinem Levronem. Věříme, že tenhle produkt nezklame nikoho.

Protein na hubnutí

Protein vám při hubnutí může pomoci v případě, že máte pravidelnou fyzickou aktivitu. Ochraňuje totiž svalová vlákna a kila, která půjdou dolů, budou právě ve formě tělesného tuku – to znamená, že neztratíte svalovou hmotu. Nezapomeňte ale, že i proteinové suplementy musíte počítat do svého celkového příjmu, jako by se jednalo potravinu.

V tomto případě opět doporučujeme syrovátkové proteiny, které mají nízkou hodnotu tuku, například Extrifit 100% Whey Protein.

Druhy proteinů

Obecně můžeme dělit proteiny na živočišné, které mají vyšší podíl aminokyselin, a rostlinné, které jsou zároveň nízkotučné a obsahují velké množství vlákniny, ale nenajdete v nich všechny aminokyseliny.

Ve Fit-house nabídce naleznete v rámci živočišného zdroje bílkovin třeba hovězí protein. Ten je bohatý na hovězí kolagen, který podpoří pružnost a pevnost šlach, vazů a kloubních pojiv. Existuje několik druhů rostlinných proteinů, z nichž každý má své specifické vlastnosti a výhody:

 1. Syrovátkový protein (whey protein):
  Nejpopulárnější typ proteinu, který je rychle vstřebatelný a vhodný pro podporu růstu svalů a regeneraci po tréninku. Pokud jste ve fázi hubnutí, je tento protein také ideální volbou, protože obsahuje nízké procento tuku.
 2. Kaseinový protein:
  Pomaleji se vstřebává, což z něj činí ideální volbu pro konzumaci před spaním nebo mezi jídly. Zabraňuje katabolizaci svalů ke které dochází přes noc, kdy tělo nepřijímá žádné živiny.
 3. Sójový protein:
  Rostlinný protein vhodný pro vegany a osoby s intolerancí na laktózu.
 4. Hrachový protein:
  Další rostlinný zdroj bílkovin, který je hypoalergenní a snadno stravitelný.
 5. Rýžový protein
  Vhodný pro lidi s alergií na mléko a sóju, obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin.

Veganský protein

Veganský protein se stává stále populárnějším mezi lidmi, kteří se stravují rostlinně, nebo hledají alternativy k živočišným produktům. Tyto proteiny jsou vyráběny z různých rostlinných zdrojů, jako jsou hrách, rýže, konopí či sója, a poskytují všechny esenciální aminokyseliny potřebné pro správnou funkci těla. Vegan proteiny jsou často hypoalergenní, lehce stravitelné a neobsahují laktózu ani cholesterol, což je činí ideálními i pro osoby s intolerancí na mléčné produkty. Navíc jejich produkce má menší ekologický dopad, což je dalším důvodem, proč se stále více lidí rozhoduje pro tuto udržitelnou a zdravou alternativu.

Proteinové tyčinky

Proteinová tyčinky je skvělým rychlým zdrojem proteinu v případech, kdy potřebujete doplnit energii třeba ihned po tréninku. Tyčinky chutnají skvěle a můžete je mít stále po ruce. V naší nabídce najdete ty nejkvalitnější proteinové tyčinky, třeba naše oblíbené Nutrend Protein Bar nebo Kevin Levrone Unique Bar.

Kvalita a zdroj bílkovin

Kromě toho, k jakému účelu protein potřebujete, je důležité zaměřit se také na kvalitu bílkovin v proteinu. Při výběru vám mohou pomoci tyto faktory:

 • Obsah bílkovin na porci: Zkontrolujte, kolik gramů bílkovin obsahuje jedna porce proteinu.
 • Aminokyselinový profil: Dbejte na to, aby protein obsahoval všechny esenciální aminokyseliny.
 • Zdroje surovin: Preferujte proteiny vyrobené z kvalitních a čistých surovin bez přídavku nežádoucích látek.

Příchutě a složení

Příchutě a složení proteinu hrají samozřejmě také důležitou roli. Vyberte si příchuť, kterou budete rádi konzumovat pravidelně. Ale pozor – při výběru příchutí pozorně sledujte obsah cukrů, sladidel a dalších přidaných látek, které mohou ovlivnit kvalitu proteinu. Ochucené proteiny jsou každopádně skvělou volbou, pokud vás honí mlsná, nebo jako ingredience do sladkých receptů. Mezi nejoblíbenější patří například vanilkový protein, jahodový nebo čokoládový.

Doporučení

Před nákupem proteinu si přečtěte recenze a zkušenosti ostatních uživatelů. Můžete se také poradit s odborníkem na výživu – třeba s našimi specialisty z Fit-house, kteří vám mohou doporučit vhodný produkt na základě vašich individuálních potřeb. Neváhejte nás proto kontaktovat.

Výběr nejlepšího proteinu závisí na vašich cílech, potřebách a osobních preferencích. Vždy ale dbejte na kvalitu, složení a zdroj bílkovin a nechte se vést svým tělem, které vám nejlépe napoví, co mu vyhovuje. Správně zvolený proteinový doplněk vám pomůže dosáhnout vašich fitness cílů a podpoří celkové zdraví a vitalitu.

 

Nejčastější dotazy:

Jaký typ proteinů je nejlepší?

Vše se odvíjí od vašich konkrétních potřeb, univerzálně ale můžeme doporučit syrovátkové proteiny, které mají nižší obsah tuku, vysokou vstřebatelnost a velký podíl důležitých aminokyselin.

Jaký protein na růst svalů?

Pro růst svalů vám můžeme opět doporučit syrovátkový protein. Pro dlouhodobý zdroj bílkovin pak můžete vyzkoušet například kaseinový protein.

Který protein při hubnutí?

Při hubnutí je potřeba vybrat protein s nízkým podílem tuku. Whey proteiny (syrovátkové) obsahují až 90 % bílkovin a velmi malé procento tuku.