5 tipů, kdy se vyplatí jíst proteinovou tyčinku

Pět tipů, kdy jíst proteinovou tyčinku

Dřív proteinové tyčinky neměly nějakou závratnou chuť. Teď je to úplně o něčem jiném. Můžeš vybírat z nejrůznějších příchutí. Proteinové tyčinky patří mezi velmi oblíbené suplementy. Aby ti byly k užitku, musíš je jíst ve vhodnou dobu. Přečti si našich 5 tipů, kdy je ideální dát si proteinovou tyčinku.

Před cvičením

Proteinová tyčinka ti výborně poslouží jako jídlo před tréninkem. Určitě víš, že v tuto dobu není dobré se nějak extrémně naládovat, protože tvůj výkon by nebyl tak efektivní a mohla by tě přepadnout i žaludeční nevolnost. Tyčinka tě dostatečně zasytí, dodá energii a především je lehce stravitelná. Proteinovou tyčinku doporučujeme dát si půl hodiny až hodinu před tréninkem.

PROTEINOVÉ TYČINKY - nejprodávanější

Po tréninku

Po cvičení tělo potřebuje dodat kvalitní živiny, aby rychle doplnilo zásoby svalového glykogenu a opravilo poničená svalová vlákna. Proteinová tyčinka je k tomuto účelu skvělá volba. Jednak jejím prostřednictvím dodáš tělu sacharidy pro obnovu glykogenu a proteiny se zase okamžitě zapojí obnovy svalů - bílkoviny v tyčince jsou lehce stravitelné a mají vysokou biologickou hodnotu, díky které se poměrně rychle dostanou ke svému hlavnímu adresátovi, ke svalům.

Když si dáš proteinovou tyčinku po tréninku, klidně může obsahovat více cukrů. Doplníš energii a zároveň tyto sacharidy pomůžou tvému tělo s doplněním svalového glykogenu.

Když potřebuješ zvýšit kalorický příjem

Abys nabíral svalovou hmotu, musíš mít dostatečný příjem bílkovin. Když nestíháš jíst nebo máš problém do sebe proteiny dostat jen ze stravy, sáhni po proteinové tyčince. Na doplnění bílkovin a energetického příjmu je to nenahraditelný suplement – nemusíš nic vařit a můžeš ji snít kdekoliv.

Když nestíháš jíst

Každému z nás se někdy stane, že kvůli pracovnímu nasazení nebo služebním cestám nemáme čas dát si kvalitní jídlo. Hladovění neprospívá metabolismu a ani svalům, protože tělo se dostane do katabolického stavu. V takové chvíli nos při sobě proteinovou tyčinku. Obsahuje porci kvalitních bílkovin a taky nějaké ty sacharidy, které ti dají energii.

protein-bar

Když máš chuť na sladké…

… proteinová tyčinka ji spolehlivě zažene. Je to rozhodně lepší volba než nějaká čokoládová tyčinka ze supermarketu. Při výběru zkontroluj etiketu, ať si nekoupíš nějakou kalorickou bombu – energetická hodnota proteinové tyčinky má mít ideálně 300 Kcal. Dá se tolerovat i 400 Kcal, ale všechno nad tuto hodnotu už je skoro jako čokoláda. Tak ať zbytečně nenabíráš tuky!

Základem je kvalitní tyčinka

Aby ti proteinová tyčinka byla skutečně k užitku, musíš mít v prvé řadě zmáknutý jídelníček. Taky musíš vybírat skutečně jen ty kvalitní tyčinky. Spousta z nich si totiž nezadá s běžnými tyčinkami ze supermarketu. Proto vždycky čti etiketu.

  • Na prvním místě musí být uvedené bílkoviny – první složka uvedená na obalu má v tyčince nejvyšší zastoupení. Zkontroluj i zdroj proteinů – nejkvalitnějšími jsou syrovátkové proteiny.
  • Nezapomeň zkontrolovat obsah sacharidů a jednoduchých cukrů – poměr bílkovin a sacharidů musí být v tyčince 2:1 ve prospěch proteinů. Jednoduchých cukrů by tyčinka neměla obsahovat víc než 5 gramů.
  • Zkontroluj zdroj tuků – tyčinka by měla obsahovat co nejmenší množství nasycených mastných tuků (pod 3 gramy na porci). Žádané jsou v tomto případě zdravé tuky –oříšky, oříšková másla, kokosový olej.

Používaní proteinových tyčinek vždycky záleží na tvém cíli. V každém případě doporučujeme dát si ji po tréninku, když nepoužíváš žádný jiný suplement. Před tréninkem ti dodá energii a nezatíží trávení jako běžné jídlo. A když nestíháš jíst, proteinová tyčinka je rozhodně lepší než burger z benzinky. Tyčinku používej opravdu jen jako suplement. Kdykoliv máš čas, raději se kvalitně najez. 

 

PROTEINOVÉ TYČINKY - obecné