Jak vybrat správný kreatin

Jak vybrat nejlepší kreatin na trhu?

Na trhu s doplňky stravy pro sportovce existuje tak rozsáhlý sortiment kreatinů, že je potřeba věnovat celé hodiny jeho výběru a často ten vhodný hledáme mnoho let. Kreatin aktuálně nabízí desítky firem se zaměřením na sportovní výživu a je obtížné se v nabídce vyznat.
Položme si proto otázku. Je mezi nimi vůbec nějaký rozdíl? Lze se v nabídce kreatinu ještě vyznat? Je rozdíl mezi kreatinem a kreatin monohydrátem?
Výrobci říkají ano. Jak je to ve skutečnosti se vám pokusíme nastínit na následujících řádcích.

Co je kreatin?

Kreatin k podpoře sportovního výkonu je jednoduchá organická sloučenina, která se nachází hlavně ve svalové tkáni (95%). Ve svalech je uložen ve formě fosfokreatinu (66%) a volného kreatinu (33%). Kreatin patří mezi nejznámější testované látky dostupné mezi současnými doplňky stravy a sportovní výživou. Je často využíván jak ve fitness, tak silových sportech a kulturistice. Ne nadarmo je kreatin spojován se slovy jako objem, výkon a síla.

Nejdůležitějším úkolem kreatinu je uchovávat energii ve svalových buňkách tak, aby ji bylo možné téměř okamžitě uvolnit. V jednoduchosti, kreatin se používá jako výchozí zdroj energie pro svaly. To znamená, že čím vyšší je hladina kreatinu ve vašich svalech, tím více energie můžete použít. Kromě toho kreatin vede k vytrvalosti, zvyšuje množství celkové energie těla a může také pomoci při procesu snižování tělesného tuku. Nicméně nic není zadarmo a ani kreatin není zázračná formule. Žádné přímé zvýšení svalové hmoty, po prvním použití nezvednete auto nad hlavou a rozhodně se nenaučíte létat. Kreatin je pouze doplněk, stále svůj rozvoj budujte za pomoci kvalitní stravy a účinného a efektivního tréninku.

Základní druhy kreatinu

Kreatin monohydrát
Základní a nejznámější forma kreatinu, to je kreatin monohydrát. Sestává z methyl-guanidinu a kyseliny octové. Nejlépe se váže na vodu ve svalových buňkách. Bývá využíván při celé řadě různých nervosvalových zranění za účelem urychlení rehabilitace. Creatin Monohydrát opravdu funguje. Při srovnání ceny a kvality vychází lépe kvalita. Věděli jste, že kreatin v této formě je jeden z nejprodávanějších dostupných doplňků stravy na dnešním trhu v České republice? Proto, že se mu věnuje převážná část studií, můžeme bez obav říct, že je pro uživatele bezpečný i při dlouhodobém užívání.

Kreatin kre-alkalyn
Kre-alkalyn si představme jako klasický monohydrát, ve kterém je přidána jedlá soda. Přidáním sody do Kre-alkalynu efektivně zvyšujeme jeho pH , přičemž právě tato skutečnost zabraňuje extrémně kyselému prostředí v žaludku přeměňovat kreatin na odpad, což zvyšuje jeho účinnost a využitelnost.

Proto má Kre-alkalyn vyšší absorpční schopnost a působí méně žaludečních problémů a nadýmání, protože obvyklý kreatin má pH nižší než 7, zatímco kreatin kre-alkalyn je jediným kreatinem s hodnotou PH vyšší než 12.

Kreatin ethyl ester (CEE)
Má vyšší rozpustnost a je výrazně silnější než předchozí formy kreatinu. Vytváří rozpustné molekuly tuku, které jsou schopné pronikat buněčnými membránami. Nedávné studie však ukázaly jeho špatnou odolnost vůči žaludečním kyselinám. Tudíž je v případě trávení jeho účinek

Kreatin citrát je
Kombinace monohydrátu s organickou kyselinou citronovou. Citrát vykazuje lepší konverzi na fosfokreatin, což znamená jeho lepší biologickou dostupnost a využitelnost kreatinu v našem organismu při výkonu. 

Kreatin malát
Jednoduchá kombinace molekuly kreatinu a dvou nebo tří molekul kyseliny jablečné. Ze všech kreatinů má nejlepší biologickou dostupnost a je nejlépe tolerován trávicím systémem. Tudíž odpadá případná nepříjemnost s nadýmáním či problematickým trávením.

Kreatin ethyl ester malate (CEEM,CEM3) j
Kombinace kreatinu ethyl ester s kreatin malátem. V současnosti se jedná o nejefektivnější, nejlépe vstřebatelný a rozpustný kreatin s nejlepší chutí, který lze na trhu získat.

Jak užívat kreatin

My doporučujeme využít kreatin každý den. V době, kdy trénujete, doporučujeme dávku až 6 g před začátkem tréninku a 6 g po tréninku spolu s kvalitním proteinem. V době regenerace e dnech volna dávkujte nejlépe 5 g kreatinu ihned po vydatné a vyvážené snídani. Kombinovat kreatin s kofeinem však nedoporučujeme, účinky se vzájemně ruší.
Jak vidíte, můžete jej užívat po celou dobu objemové přípravy bez přímého vlivu na vaše zdraví.

Shrnutí na téma kreatinu

Dnešní trh s doplňky stravy se snaží každého přesvědčit, že novější formy kreatinu jsou lepší než ty starší (monohydrát a malát). Vsázejí na nové formule, aktivně masírují reklamu a přesto, pravdu ohledně kvality mají jen částečně. Tyto rozdíly jsou totiž tak malé, že v žádném případě nekompenzují cenu. Pokud nemáte citlivý žaludek, je kreatin monohydrát nejlepší a nejlevnější forma kreatinu, kterou lze úspěšně užívat mnoho let.

Pokud však máme problémy se žaludkem nebo trpíte nadýmáním, pak je vhodné užívání malátu nebo jiných forem kreatinu, což už záleží na tom, kolik chcete do kreatinu investovat.

Věříme, že kreatin v jakékoliv formě pomůže dosáhnout vašich cílů kvalitně, účinně růst na objemu a podpořit vytrvalost při tréninku.