Jaké jsou nejlepší zdroje kreatinu v potravinách?

Jaké jsou nejlepší zdroje kreatinu v potravinách?

Kreatin je organická sloučenina, která se přirozeně vyskytuje v těle a slouží jako zásobárna energie pro svaly. Tělo může syntetizovat kreatin ze tří aminokyselin (arginin, glycin a methionin), které se běžně nacházejí v potravě, jako je červené maso a ryby. Kreatin se také prodává jako doplněk stravy a je oblíbený zejména mezi sportovci a kulturisty, kteří ho užívají za účelem zvýšení svalové hmoty a výkonu.

Kreatin se vyskytuje v potravinách, jako je červené maso, ryby a drůbež, a množství kreatinu se může lišit v závislosti na druhu a kvalitě potraviny. V 100 gramové porci syrového hovězího masa se běžně nachází asi 3-7 gramů kreatinu, zatímco v podobné porci lososa může být až 5 gramů kreatinu. Množství kreatinu v potravinách se může lišit v závislosti na způsobu přípravy jídla a dalších faktorech.

10983_skull-labs-creatine-300-g-mikronizovany-kreatin-monohydrat11124_fitboom-creatine-monohydrate-500-g-kreatin-monohydrat312_olimp-creatine-monohydrate-1250-mg-120-kapsli-kreatin-v-kapslich

 

Množství kreatinu v červeném mase se může lišit v závislosti na druhu masa a na kvalitě masa. V průměru však 100 gramů syrového hovězího masa obsahuje asi 2-5 gramů kreatinu, zatímco v podobné porci jehněčího masa se může nacházet asi 3-5 gramů kreatinu. Množství kreatinu v mase se může lišit v závislosti na způsobu přípravy a dalších faktorech, jako je způsob krmení zvířat a jejich věk.

Ryby jsou jedním z nejlepších přirozených zdrojů kreatinu. Kreatin se v rybím svalu vyskytuje v podobě kreatin fosfátu a v závislosti na druhu ryby se jeho množství může lišit. Například v lososu a tuňákovi může být asi 4-5 gramů kreatinu na kilogram suché hmoty, zatímco v jiných druzích ryb může být méně. Pokud byste měli konzumovat v průměru 100 gramů ryb denně, mohli byste získat asi 0,4-0,5 gramu kreatinu. Toto množství se může lišit v závislosti na konkrétním druhu ryby a způsobu přípravy.

Bílé maso obsahuje mnohem méně kreatinu než červené maso. V drůbežím mase, jako je kuře nebo krůta, se v průměru nachází asi 2-5 gramů kreatinu na 100 gramů masa. Nicméně, i když bílé maso obsahuje méně kreatinu než červené maso, stále může být dobrým zdrojem bílkovin a dalších živin.

Obiloviny a luštěniny přirozeně neobsahují významné množství kreatinu. Kreatin se vyskytuje především v živočišných produktech, jako je červené maso a ryby. Proto, pokud chcete zvýšit svůj příjem kreatinu, musíte hledat zdroje živočišných proteinů. Nicméně obiloviny a luštěniny jsou stále důležitou součástí vyvážené stravy, protože jsou bohaté na další živiny, jako jsou vláknina, sacharidy, vitaminy a minerály.

Vejce jsou zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů, ale kreatin v nich není významně přítomen. Malé množství kreatinu se může vyskytovat v žloutku, ale koncentrace jsou velmi nízké, obvykle méně než 0,1 gramu kreatinu na 100 gramů vejce. Proto vejce nejsou považována za významný zdroj kreatinu.

Nejlepším přirozeným zdrojem kreatinu jsou potraviny živočišného původu, jako je červené maso a ryby. V 100 gramové porci syrového hovězího masa se běžně nachází asi 2-5 gramů kreatinu, zatímco v podobné porci lososa může být až 6 gramů kreatinu. Kreatin se také prodává jako doplněk stravy v podobě prášku, kapslí nebo tablet. Pokud užíváte kreatin jako doplněk stravy, měli byste dodržovat dávkování uvedené na obalu a konzultovat užívání s lékařem nebo trenérem.

Jaký je nejlepší kreatin