Proč zinek potřebujeme a proč bychom jen neměli přijímat nadbytek?

Co myslíte, je zinek pro člověka důležitý?

To bezesporu ano.

Ale jak moc je důležitý? Máte jej dostatek? Jak poznáte, že trpíte jeho nedostatkem?

Že přesně nevíte?

Tak se na to společně podíváme. Jen pro informaci, nedostatek zinku může způsobit i neplodnost, ale to je jen jeden z mnoha problémů souvisejících s jeho nedostatkem. Mimochodem, ani nadbytek zinku není žádoucí. Tak jak to s ním tedy vlastně je?

Co to vlastně zinek je?

Zinek je esenciálním minerálem, což znamená, že si jej tělo nedokáže vytvořit samo, a proto jej musíte tělu dodávat buď stravou anebo ve formě potravinových doplňků. Zinek se přirozeně nachází například v mase, rybách či vejcích.

Jaká je funkce zinku?

Zinek v těle funguje jako takový pomocník. Pomáhá totiž enzymům v zajišťování správné funkce imunitního systému, který zabraňuje volným radikálům, aby poškozovaly tělesné buňky a tkáně. Zinek je důležitý jak pro muže, tak pro ženy. Nedostatek zinku u žen se může projevit na jejich schopnosti, nebo spíše neschopnosti, počít dítě a muži, kteří nemají dostatek zinku, se potýkají s nízkým libidem v důsledku snížení hladiny testosteronu. Opět kvůli nedostatku zinku.

Zinek je důležitý pro tělesné i duševní zdraví

Pokud tedy máte v těle zinku nedostatek, promítne se to mimo jiné na vašem tělesném zdraví. Jenomže zde to nekončí. Pokud se potýkáte například s depresemi, nebo máte pocit, že vám to poslední dobou nějak špatně myslí, problém může být, opět, v nedostatečném přijmu zinku. Zinek je v těle totiž zapotřebí při tvorbě nových nervových buněk a synapsí. Napomáhá regulovat protein, který se nazývá mozkový neurotrofní faktor (BDNF – Brain Derived Neuroprophic Factor), který je převelice důležitý k normální funkci nervového systému. Právě nedostatek zinku se může projevit špatnými kognitivními funkcemi, jako je například dlouhodobě horšená paměť anebo v podobě depresivních stavů. Velmi oblíbený je zinek v podobě tablet ZMA (Mono-L-methionin zinečnatý, Aspartát hořečnatý + B6). ZMA zlepšuje nejen spánek, tudíž psychickou pohodu, ale také regeneraci a podporuje tvorbu testosteronu.

Kolik zinku bychom měli do sebe dostat?

Doporučená denní dávka (DDD) zinku je 11 mg denně. Lidské tělo přijde o poměrně hodně zinku pouhým pocením, takže zinek je nutné doplňovat.

Někteří lidé potřebují zinku více

Zinek potřebuje přirozeně každý, ale sportovci a lidé, kteří mají fyzicky náročnou práci, jej potřebují výrazně více, přičemž jeho nedostatek je velmi snadno zpozorovatelný právě u lidí se zvýšeným fyzickým vypětím. Zinek se snaží pomáhat v boji proti volným radikálům. To je fajn, ale ani přesto jim imunitní systém nedokáže zabránit v destrukci našich buněk a tkání. O to více se náš imunitní systém musí bránit volným radikálům, pokud například kouříte. To je také mimo jiné důvod, proč kuřáci vypadají starší. Doporučená denní dávka zinku může být z tohoto důvodu pro kuřáky nízká.

Nadbytek zinku také není dobrý

Nicméně ani nadbytek zinku není žádoucí a snadno se může stát, že někteří lidé konzumují zinku až příliš. Vezměte si takové ústřice. Pokud máte rádi ústřice a jíte je často, tak 100 gramů ústřic v průměru obsahuje 78 gramů, což je vzhledem k DDD opravdu hodně. Na druhou stranu není třeba se děsit, jelikož závažnější vedlejší účinky nadměrné konzumace zinku se často objevují až okolo 300 gramů denně, a to obvykle v podobě zvracení či nevolnosti. Nicméně takové komplikace mohou přijít pochopitelně i při nižších dávkách zinku. Takže opatrnosti není nikdy nazbyt. Předpokládáme však, že v českých končinách ústřice nejíte každý den a také nejíte zinkové tablety po hrstech.

Zinek může bránit jiným důležitým minerálům

Co je ještě o zinku důležité zmínit je fakt, že zinek soupeří s mědí a železem o to, který minerál se dostane do krevního řečiště. Takže? Takže nadměrná konzumace zinku může způsobit, že se do krevního řečiště jiné důležité minerály nedostanou.  

Zinek vs. železo

Odborníci vysledovali, že pokud si dáte 1:1 zinek a železo, tělo dá přednost zinku a vstřebá jej jako první, tudíž se u vás může vyskytnout nedostatek železa. Je proto dobré nekonzumovat tyto minerály ve větším množství zároveň.

Zinek vs. měď

Výzkumy také zjistili, že čím více zinku si dáte, tím více mědi vyloučíte močí. Takže nadbytečné množství zinku může vést k absenci mědi v těle.