Předtréninkové stimulanty a jejich účinky
Výrazy jako předtréninkový stimulant, nakopávač nebo pumpa zní hodně “nabušeně“, že? A právem! Oč se vlastně jedná?
Zjednodušeně řečeno to jsou látky, které zajišťují tělu tok energie před tréninkem, stimulují ho během jeho trvání a dokáží organismus doslova “nakopnout“ k lepšímu výkonu a soustředěnosti. Jak již název napovídá, používají se před tréninkem a věřte nebo ne, fungují i v případě, kdy máte pocit, že už únavou asi “spadnete na hubu“.
Předtréninkové stimulanty získávají obrovskou popularitu a díky tomu raketově roste na globálním trhu jejich spotřeba. Některé umí okamžitě pořádně “nakopnout“, u jiných účinek nastupuje pozvolna, takže záleží, jaký efekt od nakopávače očekáváte. Tápete, který stimulant by vám nejvíc vyhovoval? Seznamte se s nimi.
1. Kofein
Notoricky známý stimulant, který dokáže opravdu nakopnout nejen sportovce. Ráno si bez kávy neumí představit velká část populace a účinná látka v ní obsažená je právě kofein. Ten se přidává také do různých doplňků stravy nebo energetických nápojů.
Nakopávače s kofeinem ovlivňují centrální nervový systém, zlepšují reflexy, koncentraci a stimulují sekreci adrenalinu. V dávkách nad 5 mg na 1 kg tělesné hmotnosti pak i produkci mastných kyselin, které se přeměňují na energii, nikoliv na svalový glykogen. Tento velmi žádoucí proces oceňují nejen lidé, kteří chtějí zhubnout, ale i sportovci, kteří si zvyšují vytrvalost.
Dávkování:
Bezpečná jednorázová dávka kofeinu je přibližně 200 mg nebo 3 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. V závislosti na tělesné hmotnosti nepřekračujte dávku přibližně 400-600 mg za den.
2. Kreatin
Kreatin je významný předtréninkový stimulant. Jeho název pochází z řeckého kreas, což znamená maso, takže je nasnadě, kde lze kreatin najít. Tento protein se skládá z 3 aminokyselin (argininu, glycinu a methioninu) a přirozeně se vyskytuje v lidském těle jako součást svalové tkáně.
Kreatin funguje z dlouhodobého hlediska, takže určitě nepočítejte s tím, že bezprostředně po jeho aplikaci budete lítat jako raketová střela jako s kofeinem. Zvýšené rezervy kreatinu vám umožní udržet trénink na velmi intenzivní úrovni, protože znásobuje sílu a vytrvalost svalů. Tento suplement navíc pomáhá regeneračním procesům mezi jednotlivými sériemi cvičení, po dokončení tréninku snižuje rozklad svalových proteinů, usnadňuje jejich produkci a napomáhá růstu svalové hmoty.
Dávkování:
1 g na 10 kg tělesné hmotnosti. Ideální je dávku rozdělit na polovinu a užít dvakrát za den.
3. Betain
Betain také patří k nakopávačům a ne nadarmo se mu říká otec kreatinu. Tato modifikovaná aminokyselina pomáhá například udržovat správnou úroveň hydratace buněk, která bývá rychle snížena zejména po vyčerpávajícím vytrvalostním cvičení, kdy tělo potem uvolňuje velké množství vody.
Betain je stejně jako kreatin velkou oporou během silového tréninku, což má pozitivní vliv na zlepšení kondice, síly a vytrvalosti a navíc napomáhá při prevenci rizika vzniku aterosklerózy, krevních sraženin nebo srdečních chorob.
Dávkování:
Podle hmotnosti 750 – 1500 mg za den
4. Beta-alanin
Beta-alanin je předtréninkovka, která vám může pomoci se zvýšením fyzického výkonu, nabíráním svalové hmoty, s vytrvalostí a se snížením únavy. Zlepšuje koncentraci svalových karnosinů, které jsou zodpovědné za regulaci pH svalového systému a tím udržují vhodnou rovnováhu kyselin. Tento proces zabraňuje tvorbě kyseliny mléčné a tím pádem i té zatrolené svalové horečce. Zkuste proto i vy Beta-alanin, budete překvapení!
Dávkování:
Doporučuje se užívat před a po cvičení v denní dávce 3-8 g.
5. Yerba Mate
Yerba mate vděčí za své úžasné stimulační, posilující a čistící vlastnosti mateinu, což je látka, která má podobné účinky jako kofein. Získává se z listů paraguayské cesmíny, nedráždí žaludek, napomáhá spalování tuků, má protizánětlivé účinky, odstraňuje únavu, snižuje tlak, zvyšuje práci metabolismu a podporuje imunitní systém. Jako bonus můžete brát i to, že zlepšuje náladu a paměť a působí jako antioxidant.
Dávkování:
Nepřekračujte 3-5 sklenic nápoje denně, v případě doplňků stravy dodržujte dávky podle pokynů výrobce.
6. Tyrosin
Tyrosin patří k aminokyselinám produkovaným přirozeně v našem těle a pomáhá obnovit správnou úroveň velmi důležitých neurotransmiterů jako je dopamin, noradrenalin a adrenalin. Jejich snížená sekrece je spojena s únavou svalů, takže tyrosin je perfektní volbou pro přetrénované sportovce, u nichž je chronická únava způsobena snížením hladiny noradrenalinu v mozku. Tyrosin navíc podporuje práci a koncentraci mozku, zvyšuje odolnost vůči stresu a může snížit chuť k jídlu.
Dávkování:
100 mg na kilogram tělesné hmotnosti ve 3 porcích. Nepřekračujte však denní dávku 10 g.
7. Citrulin
Citrulin je aminokyselina, která zvyšuje vasodilataci, což v překladu do lidštiny znamená rozšíření tepen a žil a tím pádem snížení krevního tlaku a zvýšení průtoku krve v těle. V játrech se tato látka převádí na arginin a je zajímavé, že požití citrulinu může zvýšit hladinu argininu v těle více než příjem samotného argininu. Tento proces je totiž způsoben rozdíly, jakým tělo zpracovává a absorbuje tyto látky. Zvýšení hladiny oxidu dusnatého, které způsobuje arginin, a průtoku krve, může mít příznivé účinky na výsledky cvičení.
Ačkoli citrulin není aminokyselina používaná přímo k tvorbě proteinů, ukázalo se, že zvyšuje syntézu proteinů zapojených do budování svalů a může přispět k udržení nebo zvýšení svalové hmoty.
Dávkování:
3-8 g denně. Optimální dávka pro dosažení příznivých výsledků je 6 g denně.
8. BCAA
BCAA v sobě zahrnuje esenciální aminokyseliny leucin, isoleucin a valin. BCAA tvoří asi 33% všech svalových bílkovin a protože lidské tělo neprodukuje enzymy potřebné pro tvorbu BCAA, je potřeba tyto aminokyseliny doplnit stravou. BCAA poskytují silnou antikatabolickou ochranu, díky čemuž patří ke špičkovým předtréninkovým stimulantům.
Leucin má sice nejsilnější anabolický účinek, ale pro svůj dlouhodobý účinek potřebuje další dvě aminokyseliny. Tato povedená trojka zlepšuje syntézu proteinů, reguluje endokrinní systém, zvyšuje koncentraci anabolických sloučenin v těle, což po intenzivním tréninku pozitivně ovlivňuje regeneraci.
Aminokyseliny BCAA navíc ovlivňují sílu a vytrvalost, zintenzivňují vývoj svalů a zároveň je chrání před rozpadem. Používají-li se perorálně, rychle pronikají do krevního řečiště a svalů. Vyskytují se přirozeně v mase, v mléčných výrobcích a potravinách s vysokým množstvím bílkovin a na rozdíl od mnoha jiných aminokyselin se BCAA nerozkládají v gastrointestinálním traktu a játrech.
Dávkování:
7-20 g denně. Nejoptimálnější dávka je 10 g denně.
Pár slov závěrem
Předtréninkové stimulanty obsahují živiny, které vedou k dočasné nebo krátkodobé “euforii“, dávají mnohem více síly, pozitivně podporují nervový systém, napumpují energií, dodají motivaci a zlepší náladu. Všechno to zní jako perfektní recept na efektivní trénink a jednoduchá cesta k získání výsledků snů. Co se ale může stát dál?
Může se vám stát, že po požití takového stimulantu se vám před očima objeví “černé skvrny“, budou vás trápit bolesti hlavy, nevolnost, únava, ospalost, křeče, pocit brnění v těle, třes končetin, závratě, žízeň nebo stav podobný “kocovině“. Jak je to možné?
Objeví-li se některý z výše uvedených stavů, znamená to, že jste alergičtí na některou ze složek doplňku stravy nebo jste zkonzumovali příliš mnoho látek s podobnými účinky. Výsledkem toho je pak to, že tělo získalo mnoho silných podnětů najednou a reaguje těmito nepříjemnými projevy. Ideálním řešením je proto pečlivě vybírat předtréninkové stimulanty tak, aby se jejich účinky navzájem neovlivňovaly.