Doplňky výživy pro svalový růst

Také patříte k těm, kteří se každý den dřou do úmoru v posilovně, ale svaly rostou tak pomalu, že si připadáte jako střízlíci? Pak právě pro vás máme řešení! Možná nepoužíváte ty správné doplňky výživy, které podporují růst vašich svalů. Přestože ze všech stran slyšíte, že čím více času budete trávit posilováním, tím rychleji svaly porostou, je to jen jedna část z toho, co vše musíte splnit. Další, neméně důležitou složkou jsou právě vhodné doplňky, například proteiny či kreatiny.

Kromě vynaloženého úsilí musíte již od začátku dodržovat správné a hlavně pravidelné stravování. Upravit jídelníček tak, aby byl pestrý a bohatý na důležité živiny. Posledním bodem pak budou již zmiňované doplňky výživy, kterým jinak říkáme suplementy.

Doplňků výživy pro sportovce existuje celá řada, my se však zaměříme čistě na ty, které dokážou být nápomocné při růstu svalové hmoty a pomohou vám tak dosáhnout vysněného cíle, který si stanovíte v podobě svalnatého, vypracovaného těla a dostatečné síly.

Během posledních let se na trhu objevilo mnoho doplňků a s jistotou můžeme tvrdit, že každý má svá pro i proti. Některý pomáhá více, jiný méně a jsou i takové, po kterých stále vypadáte jen jako opuchlá nit. Tedy v jednoduchosti nemají vůbec žádný účinek. Když to vezmeme z hlediska sportovců, existuje hned několik doplňků výživy, které si u nich získaly velké sympatie a jejichž užívání si oblíbilo mnoho sportovních nadšenců, ať už amatérů či profesionálů. V dnešním článku si představíme ty, jenž využívají sportovní dopňky zaměřené na nárůst svalové hmoty, síly a také masivních objemů.

Důležité je i to, že nemají žádné vedlejší účinky a dají se označit jako zdravotně nezávadné a hlavně fungující na 100 %. Které to jsou?

Proteiny

Všeobecně nejoblíbenější jsou proteinové přípravky, tedy proteiny. V dnešní době patří k jedničce mezi doplňky výživy, které podporují budování svalové hmoty a objemu. Jejich cílem je dodat organismu aminokyseliny, zároveň s tím se dostanou také ke svalům, jež byly poškozeny během tréninků. Zajišťují kompletní aminokyselinové spektrum v jídelníčku a dokážou částečně nahradit stravu. Nikdy však nejsou plnohodnotnou náhradou, takže rozhodně nevynechávejte stravu zcela, pouze je přidejte k tomu, co si dáváte.

Svalové buňky se mohou při pravidelném a zvýšeném zatěžování poškozovat, ale díky proteinům budou pravidelně regenerovat. Aminokyseliny, které jsou v proteinech obsaženy, pomáhají s tvorbou hormonů a enzymů, takže mají pozitivní vliv na tělesném rozvoji a rovněž přispívají ke správnému fungování celého organismu. V neposlední řadě je nutné zmínit, že proteinové přípravky fungují jako prevence katabolismu svalových bílkovin, tedy rozpadu svalů. Obecně se dají proteiny rozdělit na 3 skupiny.

svaly - obrázek

Typy proteinů:

1. Rychlý protein (potréninkový)
- v tomto případě je vhodná konzumace čistého syrovátkového proteinu, kam patří přípravky označené WHEY. Je to v podstatě nejrychleji vstřebatelný protein, vyráběny mnoha technologickými postupy. Tento druh proteinů se dělí na koncentráty (nejčastěji do 75 % bílkovin), hydrolyzáty (80 - 90 % naštěpených bílkovin) a izoláty (do 90 % bílkovin).

2. Denní proteiny
- jsou to proteiny, které je ideální konzumovat jako svačinku s určitým odstupem od tréninku. Tyto přípravky kombinují syrovátkovou, sójovou, kaseinovou a vaječnou bílkovinu. Tato směs bílkovin má o něco delší dobu vstřebatelnosti než je tomu u samotného syrovátkového proteinu. Vstřebává se zhruba 4 hodiny.

3. Noční protein
- nejčastěji je tvoří kasein vápenatý či micelární kasein, který je kvalitnější. Ideální je, když tento druh proteinového přípravku konzumjete těsně předtím, než jdete spát, neboť jeho doba vstřebatelnosti je až 7 hodin. V nočních proteinech také často najdete i syrovátkový koncentrát, který zlepšuje chuťové vlastnosti přípravku.

Kreatin

Oblíbený doplněk stravy pro budování a oživení svalové hmoty - kreatin je ve výživě pro sportovce jednou z nejčastěji užívaných látek, a to nejen v silových sportech, ale ve sportu obecně. Kreatin vzniká syntetizací z 3 aminokyselin (arginin, glycin a methionin). V dnešní době je to jeden ze suplementů, který má prokazatelné účinky na zlepšení sportovního výkonu a to za málo peněz.

Všeobecně zvyšuje pevnost svalstva a vytahuje vodu z mezibuněčného prostoru a přes buněčnou membránu jí usměrní do svalových buněk, které se zvětší a nafouknou. Díky tomu tak hravě zvýšíte váhu během pár týdnů o 3 až 5 kg. Kreatin má rovněž pozitivní vliv na zvětšení síly a podle některých zdrojů dokonce pomáhá s regenerací svalů, to ale nebylo prokázáno na 100 %.

Na závěr tip, na co dát pozor. Při užívání kreatinu zvyšte pitný režim, vyvarujte se alkoholu a kofeinu. Co je však ještě důležitější, tak kreatin míchejte pouzeve vodě a co nejdříve po namíchání jej vypijte. Kreatin bychom ani neměli nějak míchat v džusu.

Gainery

Velmi oblíbené sacharidovo-proteinové přípravky (gainery) jsou pro nárůst svalové hmoty nezbytné. Proto ani ty nepomeňte zařadit při přípravě. Jsou to doplňky zajišťující doplnění energie a důležitých živin do organismu. Díky zvýšenému příjmu těchto látek díky gainerům dochází k rychlejšímu růstu svalové hmoty i objemu svalů. Vyšší příjem energie a živin totiž vyvolává tzv. anabolickou odezvu, jejímž výsledkem je nová svalová hmota.

Podíl bílkovin v těchto produktech je zhruba na hranici 30 % (přípravky s vyšší koncentrací už jsou proteiny). Základem gainerů jsou jednoduché sacharidy, které je dobré nasadit hned po tréninku, kdy je tělo vyhládlé a potřebuje čerstvou dodávku energie a cukrů, jež doplní glykogenové rezervy ve svalech a játrech, navíc dokážou odvrátit katabolismus svalů.

Glutamin

Nejvíce rozšířená aminokyselina v těle, která tvoří dokonce 60 % kosterního svalstva a tvoří se z kyseliny glutamové. Glutamin je důležitou součástí metabolismu dusíku, resyntézy glukózy v játrech a produkce močoviny v ledvinách. Při cvičení zvyšuje koncentraci aminokyselin v tkáních, biosyntézu glukózy, syntézu bílkovin a také brání katabolismu, což ve finále působí v pozitivním duchu na růst svalové hmoty i objemu svalů. Dávkování je uvedeno na jednotlivých produktech, ale ideální dobou, kdy glutamin dávkovat je v tzv. potréninkovém jídle a to společně s proteinovými koktejly. Druhá dávka se aplikuje před spaním, nejlépe s posledním jídlem nebo pak s nočním proteinem.

V případě, že si stále nevíte rady, pak se na nás neváhejte kdykoliv obrátit. Rádi vám s výběrem poradíme.