Co jsou to vlastně ty gainery?

Energetická bomba jménem gainer

Jak představit gainer někomu, kdo ho nezná? Gainer je sacharidový koktejl, který dodává energii v době, kdy chcete, aby vaše svaly rostly. Mimo sacharidů, který obsahuje gainer hodně, se v něm často můžeme setkat s bílkovinami, vitamíny a minerály.

A jak ho připravit, ani to není žádná věda. Požadované množství dle instrukcí výrobce stačí nasypat do shakeru, zaliješ vodou nebo mlékem a máš nápoj plný energie připravený. Protože se výrobci gainerů perou o každého zákazníka, můžeš si dokonce vybrat z nejrůznějších příchutí, mě osobně nejvíc chutná klasika - čokoláda nebo vanilka.

Jak to tedy s gainery je?

Možná se vám to nebude zdát, ale toto přísloví přesně pasuje na výběr gaineru: "Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci." Takže, když už se rozhodnete, že je pro vás gainer to pravé, pak neváhejte a najděte ten nejlepší v poměru cena/výkon. Utraťte ji za něco, co je doopravdy kvalitní. Nesrovnatelně levnější produkty mohou sice vypadat atraktivně jako jejich dražší konkurenti, nicméně a zvlastní zkušenosti vám mohu potvrdit - namísto užitku přinese často gainer trávicí problémy,menší záruku čistoty při výrobním procesu a jako bonus na závěr celkové zklamání z výsledku - svalů. Tak proč to riskovat, co myslíte?

Pro koho je gainer vhodný?

1. Sportovci, kteří vyžadují sílu

Ano, jelikož toužíte po maximální síle, je nutné doplnit sacharidy. Tak proč nezovlit kvalitní gainer s vyšším obsahem proteinu. Díky tomu má jistotu, že zlepší svou výkonnost a gainer mu zajistí delší výdrž při cvičení. Ale hlavně svaly budou využívat jako palivo svalový glykogen načerpaný právě z gaineru. Tím budou chráněny svalové bílkoviny a nemůže se tak stát, že bys místo nabírání svalové hmoty hubnul na svalech.

2. Sporty vyžadující kvalitní regeneraci

Věnujete se profeisonální či rekreačně jakémukoliv sportu, který vyžaduje vaše maximální soustředění a oddanost? Ať už jsi hokejista, fotbalista nebo vytrvalostní běžec, věř mi, i tobě gainer poslouží. Pomůže ti zregenerovat organismus po tréninku a umožní ti také dosáhnout lepších výkonů. A tak, proč ho rovnou nezkusit?

co-jsou-gainery-magazin

JAK DLOUHO BRÁT GAINER?

Dávkování je individuální záležitostí, závisí na délce a intenzitě tvého tréninku. Samozřejmě si dej gainer před tréninkem, ale také i po něm – potřebuješ tělu dodat energii a doplnit svalový glykogen.

Ačkoliv je jedno 7 kg balení kvalitního gaineru na první pohled dostatečně veliké, vystačí vám při správném dávkování pro očekávané výsledky při správném dávkování zhruba na jeden měsíc. A nebojte, nikdo vás nebude obviňovat, že hodně sypete. A proto se při prvotním nákupu zamyslete, jestliže to myslíte vážně, zda rovnou nepůjdete do 2 balení. Je sice krásné přibrat za čtyři týdny až 3 kila svalů, ale pamatujte, stačí okamžik a rozplynou se v minulosti. A proto již na začátku objemové fáze doporučujeme jasně stanovit cíl, který budeme dodržovat. A nemyslím tím, za 2 měsíce být svalové monstrum.

Gainer jako náhrada stravy

Často v posilovně slýchám, že místo svačiny stačí gainer. Jak tomu doopravdy je?

V dnešní době, většina gainerů na trhu obsahuje ve 100g prášku přibližně 20 - 25 g bílkovin a 65 - 75g sacharidů. A ano, tato dávka se dá považovat za menší jídlo, které nám může zachránit krk v době, kdy spěcháme či nestíháme. Avšak pozor, nejedná se o dlouhodobou náhradu! Pak to dopadne tak, že namísto obvyklých svačin začnou sportovci využívat možnosti umíchat si gainer, čímž si ve finále škodí. Koktejl gaineru není spása, na to pozor při budování jídelníčku.

PÁR SLOV NA ZÁVĚR

Ano, přiznávám, gainer je něco jako super potravina s pečlivě koncipovaným složením, které ocení jak profesionální, tak rekreační sportovci.

Díky gaineru je možné dosahovat specifických požadavků v podobě nabírání svalové hmoty, a tím myslíme kvalitní svalové hmoty, za předpokladu, že budeme mít kvalitní cvičební plán. Na druhou stranu by bylo naivní myslet si, že gainer vyřeší všechno sám. Že když si ho koupíme, máme vyhráno a do pár měsíců se v zrcadle místo nás objeví svalnatý švihák. Tak tomu opravdu není, věřte mi.

2. Kevin AnabolicMass - gainer   2. Dorian Yates GameChanger - gainer  2. Kevin LevroLegendary - gainer