Jak vybrat kvalitní protein a jaký je rozdíl mezi koncentrátem, izo nebo hydro?

Jak vybrat kvalitní protein a jaký je rozdíl mezi koncentrátem, izo nebo hydro?

Proteinové suplementy pomáhají doplnit bílkoviny v případě, že jich má tělo nedostatek. To je způsobeno jak menším příjmem v jídelníčku, tak vstřebáváním těla. Přitom dostatečný příjem proteinu je pro sportovce klíčový – zajišťuje regeneraci, a navíc je stavením kamenem svalů. V následujícím článku se podíváme na to, jak vybrat kvalitní protein a jaký je rozdíl mezi základními typy syrovátky.

Jak vybrat kvalitní protein

Proteinů je na trhu celá řada. Při výběru byste měli vždy vycházet z toho, jaké jsou vaše cíle a dispozice. Ne každému bude sedět například protein s laktózou. Vybírejte podle

  • zdroj bílkovin (dají se sehnat i neživočišného původu)
  • složení (proteiny s méně přídavky a dochucovadly jsou vždy zdravější)
  • jak často chcete užívat (proteinem se můžete posilnit před i po tréninku, popř. během dne)
  • příprava (instantní, prášek, tablety)
  • příchuť
  • cena (určitý protein od jedné značky může být u druhé levnější)

S proteinem z kvalitní bílkoviny nikdy nesáhnete vedle. Jeden z nejprodávanějších je právě syrovátkový. Pomáhá regenerovat a stavět svaly i odbourávat tuky. Na trhu se setkáte se třemi typy syrovátky.

Rozdíl mezi koncentrátem, izolátem a hydrolyzátem

Koncentrát obsahuje okolo 40-80 % bílkoviny. V porovnání s izolátem obsahuje větší množství. Při šetrném zpracování obsahuje více prospěšných typů bílkovin (laktoglobulin, laktalbumin aj.). Najdete v něm vyšší obsah cukru a tuků, doporučujeme zejména pro nabírání objemu. Tráví se okolo 2 hodin. Izolát je nejčistší syrovátkový protein s až 90 % bílkoviny. Má minimum cukru a tuků, hodí se při redukční dietě i po náročném tréninku.

Hydrolyzát se vstřebává nejrychleji, a navíc v něm nenajdete téměř žádné alergeny nebo laktózu. Obsahuje více než 90% bílkovin. Na trhu jde o nejkvalitnější syrovátkový protein. V porovnání s izolátem lépe regeneruje a napomáhá tvorbě svalů. Vhodný pro nabírání svalové hmoty i objemu.

 

  Diamond Hydrolysed Whey Protein           Kevin Levrone Levro ISO Whey               BODYLAB Whey Protein 100 - 1000 g

         Hydrolyzovaný protein                                          Izolát                                                      Koncentrát