Jak zrychlit metabolismus? Vyzkoušejte potraviny, které to udělají za vás ...

Jak zrychlit metabolismus: Vyzkoušejte potraviny, které to udělají za vás

Hubnete a zajímá vás, jak zrychlit metabolismus? Kromě pravidelného stravování, vyváženého jídelníčku a dostatečného pohybu toho můžete dosáhnout také konkrétními potravinami. V následujícím článku se podíváme na to, co byste měli zařadit do vašeho jídelníčku, aby spalování jelo na plné obrátky.

Potraviny obsahující železo, selen a zinek

Železo, selen a zinek jsou velmi důležité pro spalování. Štítná žláza, která se stará o správně fungující metabolismus, se bez nich neobejde. Pokud trpíte nedostatkem některého z těchto minerálů, vaše schopnost spalovat možná trochu pokulhává. To se naštěstí dá jednoduše spravit. Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na tuto trojici:

  • luštěniny
  • maso
  • mořské plody
  • ořechy a semínka

Minerály lze doplnit také jinou cestou, a to doplňky stravy. Vyzkoušejte například multivitamín a multiminerál Nexgen od Reflex. Najdete v něm nejen železo, selen a zinek, ale spoustu dalších důležitých látek.

Potraviny bohaté na bílkoviny

Tělo musí vynaložit větší energii na to, aby strávilo potraviny s vysokým obsahem proteinů. Tento efekt známe pod názvem termický. A právě bílkoviny mají ze všech makroživin nejvyšší termický efekt. Tělo spotřebuje až 30 % energie z jejich celkového energetického obsahu na to, aby je zpracovalo.

Další výhodou je, že vás bílkoviny zasytí na delší dobu než ostatní makra. Je to takové malé šizení – stejný kalorický příjem vám zajistí pocit sytosti na delší dobu. Nebudete tedy mít chutě a spíše se přidržíte redukčního plánu. Bílkoviny najdete v:

  • mase
  • rybách a mořských plodech
  • vejcích
  • mléčných výrobcích
  • luštěninách
  • proteinových tyčinkách (ideální pro zdravé mlsání)

Luštěniny

Už jsme si řekli, že luštěniny obsahují nejen důležité minerály pro správnou funkci štítné žlázy, ale i velkou dávku proteinů. To ale není všechno. Čočka, hrášek a cizrna navíc vašemu tělu dodají také pořádnou dávku vlákniny. Podporují tedy funkci trávicího traktu, a i ta je nezbytná pro úspěšné hubnutí. Přispívají také ke stabilizaci hladiny cukru v krvi.

Nesmíme zapomenout zmínit ani to, že v luštěninách najdete aminokyselinu arginin. Ta je velmi důležitá nejen pro zachování zdraví a vitality sportovce. Chrání svaly, podporuje fyzickou výkonnost a zvyšuje nárok na spotřebu sacharidů a tuků, do kterých tělo sáhne a přetvoří je na energii. Kromě argininu obsahují i glutamin. Ten zase zvyšuje množství kalorií, které spálíte během trávení.

Káva a čaj

Káva obsahuje kofein. Ten podporuje rychlejší spalování, a navíc vám pomůže s lepším výkonem během tréninku. To samé platí o čaji. Největší množství kofeinu obsahuje zelený čaj, který dokáže metabolismus zrychlit o 4 až 10 %. Pokud vám však nelahodí káva ani čaj, kofein můžete přijímat i ve formě doplňku stravy.

Chilli papričky

Chilli papričky obsahují látku zvanou kapsaicin. Po požití zvyšují výdej energie, který je potřeba pro strávení pokrmu. Zvyšuje tělesnou teplotu a dokáže tělo donutit k tomu, aby bralo energii ne ze sacharidů, ale přímo z tuků.

Ne nadarmo se proto kapsaicin přidává do spalovačů tuku. Navíc snižuje pocit hladu, a vy tak nesníte tak velké množství jídla. Ale pozor – nepřežeňte to! Pokud na to nejste zvyklí, můžete si pěkně rozházet žaludek. Můžete začít třeba s jemnou chilli omáčkou bez přidaného cukru a palmového oleje.

Chilli je vynikající pro zrychlení metabolismu lepší spalování tuků

Kakao

Také kakao obsahuje kofein, a navíc ještě theobromin. Díky svému unikátnímu složení urychluje metabolismus a příjemně povzbuzuje tělo. Důležité je ale zvolit kakao v nepražené nebo raw formě. Je lehce stravitelné a našli byste v něm větší množství minerálů a antioxidantů. Zpracované kakao navíc často obsahuje přidaný cukr a tomu se chcete v redukčním režimu spíše vyhnout.

Zázvor

Vyzkoušejte následující tukožroutský drink – 2 g namletého zázvoru smíchejte v horké vodě. Nebo si udělejte zázvorový čaj z čerstvého kořene. Stačí nakrájet a pár minut povařit na plotně nebo zalít horkou vodou z konvice. Tělo bude potřebovat něco okolo 40 kalorií na to, aby strávilo šálek zázvorového odvaru.

Jablečný ocet

Dieta s jablečným octem byla jednu dobu velkým hitem. Pravdou je, že tento ocet skutečně může urychlit metabolismus. Z laboratorních testů vyplývá, že jeho konzumací stimulujete tělo k tomu, aby začalo redukovat tukové rezervy, a to především z okolí břicha a také jater. Jeho další výhodou je, že zpomaluje trávení a prodlužuje pocit sytosti. Delší dobu tak nebudete mít pocit hladu, a ani vás nebude „honit mlsná“.

MCT olej

MCT olej se vyrábí z kokosového oleje, ze kterého byly vyextrahovány pouze mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem (odsud zkratka MCT). Tyto kyseliny jsou přímo absorbovány játry, kde se mění na energii. Nedochází tedy k jejich ukládání do zásob. MCT olej navíc zrychluje metabolismus, podporuje mozkovou činnost a přispívá ke zdravému zažívání.

MCT olej je vynikající pro zrychlení metabolismu a lepší spalování tuků

Pravidelný pitný režim

Nejjednodušším způsobem, jak zrychlit metabolismus, je dodržovat pravidelný pitný režim. Pití vody ho dokáže krátkodobě skutečně nakopnout, a to až o 24-30 %. To proto, že tělo spotřebuje kalorie na to, aby vypitou vodu ohřálo na tělesnou teplotu. Tento efekt bohužel trvá ale jen okolo jedné hodiny až hodiny a půl.

Tyto potraviny bohužel nedokážou zázraky, a proto pokud vypustíte zásady racionálního stravování a pravidelný pohyb, jejich účinky vám příliš nepomohou. Zařaďte je jako pomůcku při redukční dietě a uvidíte, že vám značně usnadní cestu za vysněnou postavou.