Jaké suplementy užívat před a po silovém tréninku?

Vhodné doplňky výživy neboli suplementy, jsou pro správný silový trénink důležité a neobejdeme se bez nich, pokud chceme dosáhnout nejlepších výsledků. Z obecného hlediska se před silovým tréninkem nejvíc hodí tzv. NO Produkty (Nitrix Oxid). Ty obsahují určité množství sacharidů, účinné formy argininu a v mnoha případech i kreatiny a stimulanty.

Základem je v podstatě napumpování svalů pro jejich růst a prokrvení. Než se pustíme do silového tréninku, je nutné použít NO produkty, které vás napumpují a zároveň i stimulují. NO přípravky se postarají o to, že z tréninku vyždímáte naprosté maximum a ještě tělu dodáte celý komplex látek.

Pumpy, jak se také NO doplňkům říká, jsou určeny zejména pro silové cvičení, ale jsou vhodné i pro některé atlety a to dokonce i ty, kteří provozují vytrvalostní trénink. Z počátku se u těchto přípravků vyskytovala pouze aminokyselina L-Arginin, ale účinek nebyl tak efektivní, jako když se začaly používat látky, které zadržují dusík ve svalech.

Nejmodernější formy Argininu a další důležité látky se z NO doplňků staly NO pumpy. Z látek, které stimulují napumpování svalů, jmenujme, Beta-Alanine, L-Citrulline atd. NOčka mohou obsahovat i další stimulanty, jako jsou kofein, kreatin, stimulanty TST, glutamin, taurin, agmatine, BCAA.

Hlavním a nejdůležitějším úkolem NO produktů před silovým tréninkem, je napumpovat a co nejlépe prokrvit svaly, pro dosažení maximálního účinku a efektivního tréninku, který přináší jak se tak říká vytoužené ovoce, v tomto případě svalovou hmotu.

Nejdůležitější úkoly NO suplementů:

  • zvětšení napumpování v průběhu tréninku
  • možnost náročnějšího a často až brutálnějšího tréninku
  • dodání síly
  • zlepšení prokrvení svalstva
  • lepší a rychlejší transport důležitých živin do svalu
  • urychlení regenerace po tréninku (to je možné pouze když dodáte tělu dostatek živin i po tréninku)

V jaké formě můžete NO doplňky pořídit?

  • tablety
  • kapsle
  • tekutá forma
  • sypký prášek

Dávkování NOček

Pokud jde o dávkování NO suplementů, je to téměř u všech stejné. V sypké formě se aplikují zhruba 10 až 20 minut před tréninkem nalačno (1 dávka). Jak si takový výživný koktejl namíchat máte sice uvedeno na obalu každého takového produktu, ale v podstatě vždy chystáte takové řidší pití, které si můžete připravit i s předstihem, ale doba, po kterou budete mít NO namíchané, by neměla překročit 3 hodiny.

Jakmile je takový nápoj připraven, rovnou ho vypijte a nikde neskladujte. Na co nesmíte zapomenout, je dodržování pravidelného a hlavně dostatečného pitného režimu a to po celý den, jinak by mohlo dojít k dehydrataci organismu.

V případě třeba kapslí, se dodržuje dávkování každé ráno a pak odpoledne, aby se dlouhodobě tzv. udržela pumpa. Správné dávkování si ale snadno vychytáte podle svých potřeb, případně se můžete poradit s odborníky.

Vhodné doplňky výživy po silovém tréninku

Když to vezmeme od podlahy, tak se dá říci, že po skončení silového tréninku toho tělo a svaly potřebují opravdu hodně a všechno je pro něj nezbytné a důležité. Potréninkových doplňků je spousta, ale když to vezmeme postupně, tak byste se měli zaměřit na doplnění důležitých suplementů v ideálním pořadí.

Začněte tedy krátkými sacharidy, poté následují minerály a vitaminy, kterým dýchají na paty bílkoviny. K tomu opět využijte známé transportní systémy, zejména kreatin a taurin. Je dobré zlepšit prostupnost do buněk, k čemuž přispívá právě taurin, ale také další látky, zároveň je vhodné zvětšit průtok krve a tady se opět hlásí ke slovu NO doplňky. Dobré je, když si naordinujete gainer a k tomu kreatin nebo speciální potréninkovou kreatinovou směs a pak protein. V obou případech se do těla dostanou skoro totožné látky.

Pestrá a vyvážená strava znamená lepší výsledky

Rozhodně nesmíte spoléhat pouze na výživové doplňky. Ty jsou sice účinné, ale nemůžete čekat zázraky, pokud se budete spoléhat jen na tabletky nebo nápoje. Jestliže mají tyto suplementy plnit svou roli a fungovat jak mají, musíte se pro začátek zaměřit na své stravování.

Změna životního stylu je zásadní ještě předtím, než se vůbec do nějakého budování svalové hmoty pustíte. Silový trénink vyžaduje, aby tělo přijímalo kvalitní živiny, čemuž by měl být přizpůsoben jídelníček. Udělejte si čas a sestavte si takový jídelníček, který bude obsahovat vše potřebné, případně se obraťte na zkušené odborníky, kteří vám s jídelníčkem pomohou.

Důležité je, abyste si už od prvního jídla dne, kterým je samozřejmě snídaně, hlídali přísun odpovídajícího množství sacharidů, bílkovin, tuků, ale i dalších látek. Nezbytný je již zmiňovaný pitný režim v podobě 2 - 3 litrů tekutin denně.

Vzhledem k tomu, že z běžných potravin většinou nejsme schopni doplnit doporučenou denní dávku všech látek, je potřeba sáhnout po vhodných doplňcích stravy, ať už jde o vitaminy, sacharidy nebo proteiny. Zapomínat byste neměli ani na dostatečný odpočinek a tzv. klidový režim.