30 tipů na potraviny spalující tuky

Spalovače tuku na talíři

Máte pocit, že zdravá strava znamená nudná strava?  Že si musíte vážit každé sousto, které za den zkonzumujete? Nabízíme vám několik ingrediencí, které vás vyvedou z omylu, že spalování tuků jsou muka a každé jídlo při redukci váhy je skoro k nepozření.

Vymýšlejte si vlastní pokrmy, jezte tyto ingredience třeba jen v sezoně, chroupejte je samostatně nebo si je smíchejte, vařte je, duste je. Vaší fantazii se meze nekladou! Nejdůležitější je, že budete chutně jíst a přitom spalovat tuky. Velkou výhodou je skutečnost, že organismu budete dodávat cenné živiny!

Pokud vás zajímá, co vám může k dokonalé váze pomoci, pojďme se na to společně podívat.

Potraviny, které vám pomohou spalovat tuky

Na úbytek váhy při hubnutí mají vliv různé potraviny. Nejdůležitější je samozřejmě to, aby byl výdej energie větší než její příjem, ale proces hubnutí můžeme taktéž výrazně podpořit takzvanými spalovači.

 1. Kadeřávek

Kolik: hrstka

Kadeřávek obsahuje provitamín A, vitamíny C a B7, z minerálních látek pak draslík, železo, fosfor, hořčík a vápník. Jeho pravidelná konzumace snižuje obsah cholesterolu v krvi, má protirakovinné vlastnosti, obsahuje málo kalorií a vláknina kadeřávku  působí proti zácpě a dodává pocit sytosti. 

 1. Dýňová semínka

Kolik: hrstka

Jsou vynikajícím zdrojem omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin, bílkovin a minerálů a 30 g porce vám navíc poskytne i 2 mg zinku, což je minerál nezbytný pro spalování tuků. Zkusíte dýňová semínka?

 1. Arašídové máslo

Kolik: 1 polévková lžíce

V nadprůměrném množství obsahuje všechny základní živiny, potlačuje chuť na sladké, podporuje růst svalové hmoty a podle studií dokáže také na dlouhou dobu uspokojit pocit hladu. Já mám v oblibě tato oříšková másla

arasidova-masla-blog

 1. Grapefruit

Kolik: ½ plodu 

Grapefruit prokazatelně pomáhá proti příznakům nachlazení, působí preventivně proti onemocnění srdce a určitým druhům nádorových onemocnění a také urychluje spalování tuků. Je to vynikající zdroj vitaminu C, který podporuje imunitní systém a i díky karotenoidům působí antioxidačně.

 1. Maca

Kolik: ½ kávové lžičky

Posiluje imunitní systém, zvyšuje energii, zmírňuje fyzickou a duševní únavu, pomáhá snižovat problémy spojené se stárnutím, bojuje proti osteoporóze, anémii, reguluje hormonální změny a zlepšuje odolnost vůči stresu, což ve finále znamená menší pocit hladu a rychlejší regeneraci. 

 1. Vejce (bílkoviny)

Kolik: 2-3 kusy

Vejce jsou nutričně nenahraditelnou potravinou z hlediska obsažených bílkovin, vitaminů, minerálních látek a dalších biologicky účinných složek. Díky vitamínu B regulují energetický metabolismus, což přispívá při spalování tuků. A mimo bílkoviny, nezapomeňte při hubnutí doplnit i vitamíny.

 1. Nízkotučné mléko

Kolik: 1 šálek 

Mléko má dokonale vyrovnaný poměr živin a obsahuje kromě celé řady vitamínů a minerálů i albuminy, globuliny a kasein. A právě kasein má tu skvělou vlastnost, že jeho trávení trvá tělu podstatně déle, než trávení jiných druhů bílkovin, takže zahání pocit hladu a napomáhá spalovat tuky.  Pokud si dáte sklenici teplého mléka před spaním, snížíte zároveň hladinu stresového hormonu kortizolu, což vám pomůže rychleji usnout. 

 1. Syrovátkový protein

Kolik: 1 naběračka

Syrovátková bílkovina je nejrychleji stravitelná a je to ideální zdroj bílkovin po tréninku. Obnovuje svalovou tkáň, podporuje její růst a je vhodná pro všechny, kteří drží redukční nebo ketogenní dietu. Velkou výhodou je hlavně pro vegetariány, kteři mohou doplnit tělu chybějící živiny. 

 1. Skořice

Kolik: ½ lžičky 

Zlepšuje trávení, působí proti nadýmání, zrychluje dobu, při které glukóza dosáhne buněk, takže výsledkem je, že se v těle uvolňuje méně inzulínu. Ovšem nepoužívejte skořici na své oblíbené capuccino, takto to opravdu nefunguje.cinnamon-blog

 1. Para ořechy

Kolik: 3-4 

Tyto ořechy jsou prakticky takové selenové přírodní tablety, což je klíčový minerál pro udržení normální hladiny testosteronu. Mimo to obsahují jádra para ořechů nezanedbatelné množství draslíku, hořčíku a fosforu, z vitamínů pak především vitamín E a vitamíny řady B. Právě tyto vitamíny umožňují přeměnu energií v těle a podílí se na metabolismu cukrů, tuků i bílkovin. Při jeho nedostatku je patologicky snížená tvorba žaludečních šťáv, což může přinášet problémy s trávením a také může dojít ke snížení funkce štítné žlázy, což má opět vliv na zpomalení hubnutí

 1. Lesní ovoce a třešně

Kolik: ½ šálku

Oč méně mají kalorií, o to více v nich najdete antioxidantů. Perfektní volba, když vás honí mlsná. Studie University of Michigan navíc ukázala, že třešně mají prokazatelně protizánětlivé účinky. Takže až vás popadne chuť na ovoce při hubnutí, vsaďte například na lesní ovoce. 

 1. Černý pepř

Kolik: Pořádná špetka

Jedním z klíčů ke štíhlé postavě je piperin, který se nachází právě v černém pepři. Stimuluje histaminové receptory přítomné v žaludku, zvyšuje produkci žaludeční šťávy a urychluje metabolismus. Zvyšuje také tělesnou teplotu a urychluje okysličování tukové tkáně. Piperin navíc tlumením vybraných enzymů v našem žaludku, střevech a především v játrech dovede zachránit řadu hodnotných látek před enzymatickým rozložením na neúčinné substance. 

 1. Řecký jogurt

Kolik: 1 malý kelímek 

Kromě bílkovin poskytuje řecký jogurt i rozumnou dávku tuku, který pomáhá po delší dobu uspokojit hlad a taky pořádnou dávku vápníku, který podporuje metabolismus. Nebojte se jej zkombinovat například s třešněmi či lesními ovocem. A když přidáte skořici, bude to pecka. Obdobně vám poslouží například kvalitní proteiny.

 1. Citronová kůra

Kolik: 1 kávová lžička 

Obsahuje pektin, který má příznivý vliv na kolísání hladiny cukru v krvi. Věděli jste, že citronová kůra obsahuje 5 až 10krát více vitamínů než šťáva z citronu? Navíc je bohatá hlavně na vitamin C, vápník, vlákninu, draslík a vonné prchavé esenciální oleje. Ty napomáhají uvolňovat krevní cévy a mají silné protizánětlivé účinky, díky čemuž například zmírňují a potlačují bolest kloubů a nervů. Citronová kůra se perfektně hodí do dresingů na salát. 

 1. Ovesné vločky

Kolik: hrstka 

Ovesné vločky mají vysoký obsah bílkovin, nenasycených mastných kyselin, slizových látek, vitamínů B1, B6 a E, železa a vápníku. Jsou lehce stravitelné a známé svým obsahem lehce rozpustné vlákniny, která reguluje cholesterol a glukózu v krvi a často právě díky tomu základ výživy atletů a vzpěračů. Ovesné vločky jsou klasickou látkou proti tukům díky obsahu manganu a komplexních uhlohydrátů. 

 1. Tuňák

Kolik: 1 plechovka 

Tato ryba je prakticky bez tuku, takže 130 gramová konzerva tuňáka ve vlastní šťávě dodá kolem 20 gramů bílkovin a 191 kilokalorií. Obsahuje pouze něco přes gram tuku, zato 190 procent doporučené denní dávky selenu a je vynikajícím zdrojem jodu, fosforu, železa, hořčíku, vitaminů D, A  nebo těch ze skupiny B. Další výhodou je, že nevyžaduje úpravu, takže otevřete plechovku a můžete jíst. 

 1. Tortilla

Kolik: 1 kus

Překvapuje vás tu tortilla? Pokud hledáte možnost, jak snížit spotřebu uhlohydrátů, nahraďte sendviče tortillou. Vložte do ní třeba výše zmiňovaného tuňáka nebo kousky kuřete a salát s kousky rajčete. Věřte mi, že na sendviče nebo chleba navždy zapomenete! 

 1. Quinoa

Kolik: porce velikosti čajového šálku 

Tato semena s vynikající nutriční hodnotou obsahují z hlediska aminokyselinového složení nejkompletnější rostlinný protein, který odpovídá kvalitou kaseinu. Lysinu má v porovnání s většinou cereálií více než dvojnásobné množství a tuky jsou v ní zastoupeny hlavně ve formě nenasycených mastných kyselin. Quinoa je známá i pod názvem Merlík chilský a dokonalých výživových vlastností této plodiny si všimla i NASA, která ji využívá jako potravu pro kosmonauty. Dá se jíst teplá jako příloha nebo studená jako základ pro saláty. 

 1. Fazole

Kolik: ½ plechovky 

Patří k nejlepším dodavatelům rostlinných bílkovin. Jejich hodnota se zvyšuje o vlákninu a niacin nebo riboflavin, které regulují energetický metabolismus. 

 1. Olivy

Kolik: hrstka 

Jsou vynikajícím zdrojem mononenasycených tuků a vitaminu E, navíc obsahují řadu prospěšných aktivních fytonutrientů včetně polyfenolů a flavonoidů. Díky tomu jsou Italové a Řekové tak zdraví. Extrémně vysoký podíl přírodních antioxidantů chrání organismus před poškozením volnými radikály. Tyto prospěšné látky obsažené v olivách působí preventivně proti nádorovým onemocněním, proti onemocněním srdce a vykazují také protizánětlivé účinky, díky čemu napomáhají k rychlejší regeneraci po tréninku. 

 1. Avokádo

Kolik: ½ plodu průměrné velikosti 

V avokádu se nachází velké množství vlákniny, která může výrazně přispět ke snížení hmotnosti a cukru v krvi. I když může být avokádo pokládáno za nejtučnější rostlinnou potravinu, většina tuku je ve skutečnosti kyselina olejová, což je mononenasycená mastná kyselina, která umí regulovat hladinu cholesterolu v krvi. Ovšem, se zdviženým prstem upozorňujeme, všeho s mírou. Kvůli "avokádo mánii" jsou vytloukány lesy a ničena příroda. A až tato vlna přejde, zbyde nám holá planina. 

avocado-blog

 1. Hnědá rýže

Kolik: hrstka 

Z výživového hlediska je rýže vysoce oceňovaná potravina, která je skvělým zdrojem uhlohydrátů, díky nimž obnovíte zásoby glykogenu bez zvýšení hladiny cukru v krvi. 

 1. Nízkotučný tvaroh

Kolik: 2 polévkové lžíce 

Kromě toho, že je tvaroh velmi dobře stravitelný, tak je bohatý na vápník, draslík, hořčík, mangan, zinek, měď, selen, vitamín B6, B12, A, C, D, E, riboflavin, thiamin, kyselinu listovou, betakaroten a nechybí v něm ani aminokyseliny lysin a methionin. Ve tvarohu obsažené bílkoviny jsou velmi syté, takže vám s tvarohem hladovění nehrozí. Navíc, díky širokému spektru aktivní látek by měl být součástí i vašeho jídelníčku. 

 1. Batáty

Kolik: Brambora velikosti velké pěsti 

Batáty můžete znát i pod pojmem sladké brambory.  Patří k nejvýživnějším druhům zeleniny a mají až o polovinu vyšší energetickou hodnotu než klasické žluté brambory. Jsou tvořeny ze 70 % vodou a pro jejich schopnost pozvolného a rovnoměrného uvolňování živin jsou oblíbeny nejen u sportovců, ale i u lidí, kteří se soustředí na redukční dietu.

 1. Květák

Kolik: ½ střední velikosti 

Už Mark Twain kdysi prohlásil, že květák není nic jiného než zelí s vysokoškolským diplomem. A to vůbec netušil, že tato zelenina obsahuje 14 různých minerálních látek a stopových prvků a 18 aminokyselin. Pro svůj vysoce sytící efekt, velké množství vlákniny a snadnou přípravu  je velmi oblíbený při redukci hmotnosti.  Už vás květák nebaví ve formě různých kaší a zapečených pyré? O to líp, jezte ho syrový, protože alespoň neztratí svoje cenné živiny! Co takhle místo popcornu zkusit chroupat květákové růžičky? 

 1. Kurkuma

Kolik: 1-2 g 

Podporuje imunitní systém, působí antioxidačně, má dobrý vliv na činnost jater, kardiovaskulárního systému a celého krevního oběhu. Kromě toho podporuje i normální stav kloubů a kostí, činnost nervové soustavy, dobrou funkci dýchacího systém, má silný protizánětlivý účinek a hlavně podporuje metabolismus tuků a normální trávení. 

 1. Česnek

Kolik: 1 stroužek

Jeho neuvěřitelná síla spočívá v účinné látce allicinu. Ten pomáhá mimo jiné snižovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi, umí regulovat tvorbu tukových buněk zabraňuje vzniku aterosklerózy, snižuje krevní tlak a v neposlední řadě působí jako silný antioxidant

 1. Chili

Kolik: 1 nasekaná paprička 

Pálivou chuť chilli, kterému se někdy říká i cayennský pepř, způsobuje látka kapsaicin, která mimo jiných pozitivních vlastností i podporuje krevní cirkulaci, útočí na energetická centra rakovinových buněk, ale pro naše účely je nejdůležitější to, že zlepšuje až o 25 % metabolismus. Kromě toho zvyšuje i produkci žluči a žaludečních šťáv, což působí příznivě při rozkladu potravy a trávení příliš tučných jídel. 

 1. Mleté krůtí maso

Kolik: porce velikosti větší pěsti 

Krůtí maso obsahuje minimální množství tuků a ve srovnání s jinými masy má mnohem více bílkovin, které jsou nutné pro obnovu a správné fungování buněk. Je lehce stravitelné, obsahuje selen a zinek, reguluje endokrinní systém a díky vitamínu B zlepšuje metabolismus. Krůtí maso se velmi doporučuje kardiakům, pacientům s hypertenzí, diabetikům a všem, kteří si hlídají svoji váhu. Pokud nahradíte mleté vepřové maso mletým krůtím, ušetříte na 100 g 690 kJ, což není vůbec k zahození, ne? 

 1. Rajčata

Kolik: 1 ks 

Rajčata mají minimum kalorií, ač obsahují 92,6 % vody dobře zaženou hlad a rychle nasytí, obsahují hodně draslíku, který zabraňuje zadržování vody v těle a jsou skvělým bojovníkem proti celulitidě. Jejich červené barvivo lykopen má antioxidační účinek, snižuje riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje imunitní systém a chrání kůži před UV zářením. 

Tak co tomu říkáte, už se vám zdá to spalování tuků mnohem přijatelnější a chutnější? A co vy, máte nějaký další tip? Podělte se o něho v komentáři s ostatními.

 SPALOVAČE - tuků - blog