Slovník pojmů

A B C Č D E F G H I K L M N O P R S T V

ADP - ADENOSINDIFOSFÁT

Je důležitá látka zůčastňující se energetického metabolismu tkáňové buňky. Je vytvářen štěpením ATP v mytochondriích za vzniku energie. při obnově ATP se ADP slučuje s Kreatin fosfátem

AEROBNÍ

znamená kyslík potřebující.

AEROBNÍ METABOLISMUS

při získávání energie využívá kyslík ke štěpení mastných kyselin i sacharidů. Aerobní metabolismus se uplatňuje při dlouhotrvajících aktivitách márné intenzity, jako je například volnější běh.

ALANIN

Alanin je neeseciální aminokyselina. Je důležitým zdrojem energie pro svaly, mozek a centrální nervový systém. Pomáhá při metabolismu cukrů a organických kyselin. Posiluje imunitní systém. Jeho přirozenými zdroji jsou maso a ryby.

AMINOKYSELINY

jsou organické látky obsahující dusík a uhlík které jsou základní stavební jednotkou tělesných bílkovin.

ANABOLISMUS

představuje biochemické procesy, při kterých v těle vznikají z jednoduchých látek látky složité, např. z aminokyselin vznikají bílkoviny. Anabolického stavu lze dosáhnout přírodní cestou - tréninkem a stravou nebo chemickou s pomocí léků který je ve…

ANAEROBNÍ

znamená bez přístupu kyslíku. Anaerobní metabolismus se uplatňuje při krátkých a intenzivních aktivitách jako je sprint, silové posilovaní atp.

ANAEROBNÍ GLYKOLÝZA

je biochemický proces, při kterém se glukóza štěpí bez přístupu kyslíku. Tento proces je rychlejší než aerobní metabolismus.

ANTIKATABOLICKÝ

Antikatabolický je výraz pro zamezení buněčného rozpadu a tedy ztráty svalové hmoty. Potravní doplňky jako je BCAA, Glutamin nebo HMB mají antikatabolické účinky.

ANTIOXIDANTY

Antioxidanty jsou látky chránící tělo před volnými radikály které si tělo tvoří samo nebo jejichž hladinu je možné zvýšit suplementací dopňků výživy.

ARGININ

Arginin je neesenciální aminokyselina.Má pozitivní vliv na zdraví kardiovaskulární soustavy a podporuje vylučování inzulínu a růstového hormonu. V přirozené formě se nachází v mase, rybách, oříšcích a čokoládě. Jako doplňěk výživy se používá na…

ASIMILACE

je proces, při kterém jsou vstřebávány a ukládány živiny.

ASPARAGIN

je neesenciální aminokyselina, kterou používá nervový systém k zachování rovnováhy. Je také důležitý při metabolizaci aminokyselin v játrech. Vyskytuje je zejména v rybách  a vejcích

ATP - ADENOSINTRIFOSFÁT

je vysokoenergetická molekula uložená zejména ve svalech. Když sval potřebuje energii, od molekuly ATP se odštěpí jeden atom fosforu a uvolní se velké množství energie a molekula ADP. ATP je okamžitým zdrojem energie pro pracující svaly.

BAZÁLNÍ METABOLIZMUS

Bazální metabolizmus je množství energie potřebné k základním tělesným funkcím spotřebované za jeden den.

BCAA

jsou esenciální aminokyseliny valin, leucin a isoleucin. Jsou nutné k ochraně svalové hmoty před jejím rozpadem.

BÍLKOVINY

Bílkoviny jsou složité molekuly obsahující atom dusíku a nacházejí se ve všech živočišných a rostlinných tkáních. Jsou složené z aminokyselin a jsou nezbytné pro růst a regeneraci. Pokud jsou živočišného původu, obsahují všechny esenciální…

BIOENERGICKÉ

Bioenergické či ergogenní jsou látky jako glykogen, ATP, CP poskytující zdroj energie pro fyzickou aktivitu.

BIOLOGICKÁ HODNOTA

Biologická hodnota je měřítkem kvality proteinů. Kvalita bílkovin se určuje podle jejich množství zadrženého a využitého tělem.

CASEIN

Casein je hlavní složkou mléčné bílkoviny, kterou lze oddělit při srážení mléka na tvaroh.  Je to tzv. pomalá bílkovina, protože se vstřebává pomaleji. Jeho hlavními zdroji pro sportovce jsou proteinové koncentráty a mléčné výrobky.

CLA

Kyselina konjugovaná linolová je polynenasycená mastná kyselina zamezující ukládání tuků. Působí anabolicky a chrání buňky před rakovinou. snižuje produkci enzymu zodpovědného za ukládán tuku (lipázy)

CYSTEIN

Cystein je neesenciálni sírná aminokyselina důležitá při biochemických procesech s účastí koenzymu A, heparinu, biotinu,kyseliny alfa-lipoové a glutathionu. obsahují jej maso, ovesné vločky a jogurty.

ČÁSTEČNÝ ROZSAH POHYBU

 Částečný rozsah pohybu je populární technika na zvýšeni svalové síly. Pohyb se prování v omezeném rozsahu pohybu.

DEFICIT

Deficit je nedostatek některé pro tělo potřebné látky, který může vzniknout zanedbáním komplexní stravy nebo extrémní fyzickou zátěží.

DHA

Kyselina dokosahexaenová je zdravý tuk snižující hladinu trigliceridů v krvi a působí proti zánětům. Rybí tuk obsahuje DHA i EPA 

Nahoru